HemaGel Banner

Kortizol: Jeho nadbytek ovlivňuje váhu, psychiku i spánek

Kortizol: Jeho nadbytek ovlivňuje váhu, psychiku i spánek
Dlouhodobý stres vede k nepříjemným zdravotním následkům Zdroj: Pixabay

Lidské tělo a jeho evoluční naprogramování nám může být občas záhadou. Jedním z takových příkladů je odpověď těla na stresové podněty: ať se jedná o setkání s divokou šelmou, nebo o problém v práci, na fyziologické úrovni bude reakce našeho těla stejná. V obou případech se do těla začne vyplavovat kortizol. Co když je ale tělo zvýšenou hladinou kortizolu postiženo neustále?

Kortizol působí na mnoho jiných systémů, které se v momentě stresu zablokují – pokud se tělo cítí v ohrožení, upozadí například potřebu spánku nebo trávení, aby si zachránilo holý život. Neustále zvýšené hladiny kortizolu však zásadně ohrožují náš život: obezita, nespavost a deprese jsou jen začátkem začarovaného kruhu s nadbytkem tohoto důležitého hormonu.

Dobrý sluha, ale zlý pán

Působení kortizolu se od dob neandrtálců opravdu příliš nezměnilo, bohužel dnes náš organismus nerozlišuje, zda nás ohrožuje útok divokého zvířete, nebo jen výtka od šéfa – v obou případech dojde ke zvýšení hladiny kortizolu. A zatímco pračlověk mohl před nebezpečím utéct, vybít rychle získanou energii, a tím uvést svou hladinu kortizolu do normálu, tak my, moderní lidé, se tiše stresujeme za svými monitory či doma před televizí.

Fakt: Kortizol je hormon řadící se mezi glukokortikoidy a je tvořený v kůře nadledvin. Tělo se díky němu snaží o vyrovnané vnitřní prostředí. 

Projevy nadbytku

Pokud je tělo dlouhodobě vystaveno nadbytku kortizolu, dají se očekávat závažné problémy. V první řadě dochází k trvale zvýšenému tlaku, který byl zpočátku zvýšený pouze krátkodobě, coby nástroj obrany. Také dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi, kterou do jater v krátkém okamžiku pumpují játra jako zdroj energie pro útěk (kvůli kortizolu se však buňky stávají rezistentní na inzulín).

Dále můžeme kvůli zvýšené hladině kortizolu očekávat ztrátu elasticity kůže, projevy alergií, častějších zánětů, ale kvůli neustálému překyselení žaludku i růst nežádoucích nádorů.

Jaké jsou následky?

Mimo výše zmíněné projevy je velice často oslaben celý imunitní systém a reprodukční funkce (ženy nejsou schopny otěhotnět). Snižuje se vstřebávání vápníku, což značí pozdější rozvoj osteoporózy, zvyšuje se cholesterol a častěji se projevují úzkosti a deprese. A jak poznáte, že se zvýšená hladina kortizolu týká právě vás?

    • Špatně spíte,
    • přibíráte na váze (zejména v oblasti pasu),
    • jste často nachlazení,
    • pálí vás žáha,
    • máte problémy se zažíváním (průjmy či zácpy),
    • projevuje se u vás častá bolest hlavy a zad,
    • máte neustále chuť na sladké,
    • ženy mají nepravidelnou menstruaci spojenou s PCOS,
    • jste unavení a často apatičtí.

    Zajímavost: Zvýšená hladina kortizolu se projevuje u žen a mužů rozdílně. Ženy trápí více úzkosti a podrážděnost nebo zažívací potíže. U mužů je pravděpodobnější snížení testosteronu, zvýšení krevního tlaku a snížení svalové hmoty.

    Kombucha: Zdravotní zázrak pro diabetiky, marketingový tah pro obchodníky

    Není divu, že se kombucha dočkala masového rozšíření v obchodech se zdravou výživou a postupně se dostává i na pulty některých supermarketů. Její ...

    Proč k tomu dochází?

    Zvýšená hladina tohoto stresového hormonu je jasná odpověď na náš životní styl – přílišná konzumace rafinovaných potravin, nasycených mastných kyselin a nadměrná pracovní zátěž jsou základními faktory tohoto syndromu. Tyto rysy jsou ale také příčinou úzkostí a depresí, kdy se tělo dostává do začarovaného kruhu. Stres zvyšuje kortizol a kortizol zase prodlužuje deprese.

    Fakt: Při zvýšené hladině kortizolu je mnohem pravděpodobnější, že se deprese vrátí, a to i po počátečním uzdravení. 

    Jak hladinu kortizolu snížit?

    Mnoho lidí napadne, že je potřeba umět vypnout, relaxovat a vyhýbat se stresujícímu prostředí, ale bohužel to není zas tak jednoznačné. V takovém případě je rozhodně dobré umět si nastavit vlastní zrcadlo a vytvořit si nový žebříček hodnot a priorit, které by měly obsahovat následující kroky:

      • Vyřaďte ze svého jídelníčku rafinované potraviny, které vedou tělo jen k zánětu – redukujte nasycené mastné kyseliny i vysoce zpracované sacharidy.
      • Zařaďte do svého jídelníčku listovou zeleninu, řepu, borůvky, lososa, vlašské ořechy, chia a lněná semínka.
      • Vyhněte se fritování a smažení pokrmů, stejně tak jídlům z fast foodu.
      • Zařaďte do svého života mírnou fyzickou zátěž (neběhejte maraton, ani si nedávejte každodenní kruhové tréninky, které by tělo jen znovu vystresovalo).
      • Skvělým cvičením, které spojuje meditaci se zátěží, je jóga, tai-chi a čchi-kung.
      • Důležité je vyhradit si čas na spánek bez modrého světla – v ideálním případě se totiž hladina kortizolu na noc snižuje, abychom mohli klidně usnout. Chronický stres znamená narušit svůj biorytmus, a tím i spánek.
      • Zkuste terapii shinrin-yoku, která je založena na procházkách lesem se zavázanýma očima, kdy přírodu vnímáme jen sluchem a hmatem.
      • Využijte sílu rostlinných produktů, které zvýší odolnost organismu a sníží nadbytečný kortizol v těle. Mezi ně se řadí: houba Reishi, kakao, ašvaganda, ženšen, rybí olej, rhodiola, levandule, heřmánek, citronová máta a meduňka.
      • Doplňte do těla vitamín C, který zmírňuje uvolňování kortizolu, ale důležité vitamíny jsou i ty ze skupiny B, hořčík a zinek.

      Fakt: Pozor si dejte na doplňky s lékořicí, které naopak mohou hladinu kortizolu zvýšit.

      Zdroje: superionherbs.cz, enatures.cz, dtc.ucsf.edu, masks.cz

      36203

      Diskuze k článku