Kortikosteroidy ovlivňují glykemii. Mohou být tichou součástí vaší léčby

Kortikosteroidy ovlivňují glykemii. Mohou být tichou součástí vaší léčby
Kortikoidy jsou léky, které díky svému mechanismu účinku zvyšují hladinu cukru v krvi (jak již bylo zmíněno, působí kontraregulačně oproti inzulinu). Pokud má diabetik kromě cukrovky jiné onemocnění, na které užívá kortikoidy, je nutno si tyto souvislosti uvědomovat. Zdroj: Shutterstock

Kortikoidy, kortikosteroidy, steroidní hormony … většina čtenářů se pravděpodobně s minimálně jedním z těchto pojmů v průběhu života již setkala. Začněme nejdříve trochou teorie.

Kortikosteroidy jsou hormony lidskému tělu vlastní, tvoří je buňky kůry našich nadledvin (cortex neboli kortex pochází z latiny a znamená „kůra“). Produkci kortikosteroidů, stejně jako řady dalších hormonů, řídí mozek. Samotné kortikosteroidy v nadledvinách mají svůj základ v molekule cholesterolu. Z něj pod vlivem různých působení vzniká v buňce výsledný steroidní hormon. Ten není jen jeden, ale rovnou tři různé skupiny –glukokortikoidy (např. kortizol), mineralokortikoidy (např. aldosteron) a androgeny (např. testosteron). Každá skupina plní v lidském těle odlišné funkce.

Glukokortikoidy

Glukokortikoidy se podílejí na regulaci metabolismu včetně zpracování sacharidů. Mají také velmi důležité protizánětlivé, imunosupresivní a protialergické účinky. Kortizol řadíme k tzv. kontraregulačním hormonům, které působí opačně než inzulin, tedy zvyšují hladinu cukru v krvi. To se děje např. při stresu, kdy tyto hormony uvolňují do krve zásobní sacharidy z jater nebo svalů a udržují tak dostatečnou hladinu glykemie.

Vitamín C: Nepodceňujte jeho příjem, je zásadní pro zdraví. Zlepší imunitu, náladu i paměť

Vitamín C potřebujeme pro celou řadu procesů v našem organismu. Jedná se o základní vitamín, ovšem naše tělo si ho nedokáže vyrobit samo. I když ...

Mineralokortikoidy

Hlavní úlohou mineralokortikoidů v lidském těle je hospodaření s vodou a minerály, což se promítá např. do regulace krevního tlaku a případné hypertenze.

Androgeny

Třetí skupina kortikosteroidů, androgeny, jsou hormony ovlivňující pohlavní vývoj a funkce.

Kortikody se vyrábějí uměle

V praxi, zejména v medicíně, mají široké využití kortikoidy, syntenicky (uměle) vyráběná analoga přirozených kortikosteroidních hormonů. Existuje řada onemocnění, která léčíme podáváním kortikoidů, ať již v krátkodobých aplikacích (např. u alergických reakcí), nebo jako dlouhodobou chronickou léčbu. To se týká většinou nemocí, u kterých pomocí kortikoidů chceme regulovat imunitní reakce a potlačit dlouhodobou zánětlivou autoimunitní aktivitu.

Kortikoidy jsou součástí některých inhalačních sprejů u astmatiků.

V mé diabetologické ambulanci mám pacienty, kteří užívají dlouhodobě kortikoidy v tabletách při různých revmatologických chorobách, např. revmatoidní artritidě, při lupénce, při tzv. nespecifických střevních zánětech (Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida). U některých pacientů jsou kortikoidy součástí chemoterapie při onkologické léčbě. Další lékařskou odborností, která využívá kortikoidy ve formě injekcí, je ortopedie. Řada (nejen) seniorů již někdy v životě podstoupila v ortopedické ambulanci injekci kortikoidu do kloubu, nejčastěji kolene, při dlouhodobých bolestivých obtížích. Ortopedi takto aplikují do kloubů většinou tzv. depotní kortikoid, který se uvolňuje pozvolna a tlumí lokální zánět.

Mlsáme při cukrovce: Domácí mrkvánky s ořechovou náplní

Původní recept na mrkvánky je s povidly. Ta jsou ale velmi sladká a pro diabetiky nevhodná, takže jsem je v receptu nahradila ořechovou náplní. ...

Zvyšují hladinu cukru v krvi

Kortikoidy jsou léky, které díky svému mechanismu účinku zvyšují hladinu cukru v krvi (jak již bylo zmíněno, působí kontraregulačně oproti inzulinu). Pokud má diabetik kromě cukrovky jiné onemocnění, na které užívá kortikoidy, je nutno si tyto souvislosti uvědomovat. Taková situace pak vyžaduje častější kontroly glykemií a v případě zvýšených hodnot i konzultaci s diabetologem s možným navýšením léků na cukrovku. Proto se jako pacienti u onkologa nebo ortopeda sami zajímejte, zda jsou součástí vaší léčby i kortikoidy, a pokud ano, nezapomeňte si pozorněji sledovat hladinu cukru v krvi.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý se souhlasem autorky As. MUDr. Jarmily Jirkovské

14582

Diskuze k článku