Koronavirus: přehledné informace pro diabetiky

Koronavirus: přehledné informace pro diabetiky
Diabetes lancet in hand prick finger to make punctures to obtain small blood specimens for blood glucose level test using glucometer isolated on a white background Zdroj: Shutterstock

Pražský Institut Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM) uveřejnil na svých internetových stránkách dokument, ze kterého se pacienti s diabetem mohou dozvědět klíčové informace v souvislosti s nákazou koronavirovým onemocnění COVID-19.

Jedná se o krátký a především přehledný leták s názvem Diabetes a koronavirus, ve kterém jsou mimo jiné popsány příznaky koronaviru, jako je například horečka, kašel, dušnost a celková slabost. Lékaři navíc upozorňují, že mezi nejrizikovější skupiny obyvatel patří lidé staršího věku, osoby po transplantaci orgánů či lidé s chronickými či závažnými onemocněními, jako je například diabetes.

Co čekat při diabetu?

Samotný diabetes podle odborníků nezvyšuje riziko nákazy koronavirem, ovšem při onemocnění lze očekávat rozkolísané glykemie, dekompenzaci diabetu a zhoršenou odolnost organismu v případě různých infekcí. Je proto důležité častější měření glykémie, a to alespoň 4 – 6x denně. Lékaři rovněž upozorňují na důležitost vyrovnaných glykemií během noci, jelikož špatně kompenzovaný diabetes s sebou nese riziko zhoršeného průběhu zejména chronických onemocnění. Diabetici by dle nemocnice IKEM měli také dbát na to, aby měli doma dostatek inzulinu a jiných léků, popř. dalších kompenzačních pomůcek.

Pro zobrazení/stažení letáku v PDF klikněte na obrázek.

 

741

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku