Můj příběh: Manželovo sekýrování kvůli cukrovce už nezvládám. Jestli nepřestane, zblázním se
Kořen kostivalu: Uleví od bolestí kloubů, pomůže při dně i revmatismu. Výroba masti je snadná
Zdroj: Pixabay
Kostival lékařský je bylinou, na kterou nadají dopustit ti, kteří se potýkají s bolestmi pohybového aparátu. A je jedno, zda se jedná o chronické bolesti, nebo jednorázové pohmoždění či natažení svalů při sportu. Mast z kostivalu pomůže při bolesti, otocích i s hojením výronů či zlomenin, jakož i při revmatismu, dně či bércových vředech. A právě teď je ten nejlepší čas, kdy si můžete kořen kostivalu vykopat a vyrobit si vlastní silné mazání pouze ze tří ingrediencí. Recept na kostivalovou mast najdete na konci tohoto článku.
Při jarních a letních procházkách přírodou nejde přehlédnout růžovo-fialové květy kostivalu lékařského (Symphytum officinale). Pokud víte, kde kostival roste, můžete si dojít na podzim vykopat jeho kořen – a to ideálně na konci září či v říjnu. Jakmile zavadnou jeho listy a síla se stáhne zpět do země, je kořen kostivalu nejúčinnější (kromě podzimu své maximální síly dosahuje také ještě na jaře před vyrašením listů).
Stravování při diabetu 2. typu: Důležitou součástí léčby cukrovky je vyvážená strava, sama však nestačí
Jak asi každý diabetik 2. typu ví, je to právě jídlo, které nejvíce ovlivňuje hladiny cukru v krvi neboli glykémie. Zejména nadměrný příjem ...
Kostival pomůže i při pohmožděninách či bércových vředech
Účinky kostivalu jsou opravdu rozmanité, a to zejména díky alantoinu, který je znám pro svůj hojivý účinek na kosti, jakož i vazy, tkáně a šlachy. Dále obsahuje řadu dalších účinných látek, jako jsou alkaloidy, steroly, kyselina rozmarýnová, cholin, pryskyřice a silice. Díky nim je ve fytoterapii využíván při nejrůznějších potížích, mezi které patří úleva při bolestech kloubů, svalů a šlach, podpora hojení drobných zlomenin, rychlejší hojení pohmožděnin, úleva při natažených svalech a svalové slabosti či zmírnění otoků kloubů spojených se záněty. Pomáhá ale také při problémech s ploténkami, při poruchách prokrvení dolních končetin či při revmatismu a revmatoidní artritidě. Diabetici pak mohou jeho účinek ocenit při podpoře léčby bércových vředů – nikdy však kostivalová mast nesmí přijít přímo do rány, maže se pouze na okolní zdravou tkáň.
Pomocnou ruku může kostival podat i při cukrovce
V dřívějších dobách babky kořenářky používaly extrakt z kostivalu i pro léčbu žaludečních vředů, při poruchách trávení či bronchitidě. Dnes se však od vnitřního užívání upouští, a to především kvůli tomu, že kostival obsahuje pyrrolizidinové alkaloidy (zejm. lasiokarpin a senkirkine), které jsou označovány za karcinogenní. Pokud by byl kostival užíván vnitřně po delší dobu nebo ve větších dávkách, mohlo by dojít k toxickému poškození jater.
I přes tato fakta však vědci zkoumají kostival pro vnitřní užití, a to konkrétně jeho vliv na cukrovku. V rámci jedné studie, při níž byl zkoumán právě kostival lékařský a pelyněk brotan, vědci došli k závěru, že tyto rostliny mohou mít vliv na management glykémie. Vysoké množství polyfenolických sloučenin, které tyto byliny obsahují, totiž může být schopno snížit nebo zabránit vstřebávání glukózy inhibicí trávicích enzymů. Díky tomu by se mohl kostival a pelyněk brotan stát doplňkovou terapií při léčbě cukrovky 2. typu, avšak než k tomu dojde, je třeba provést ještě další výzkumy.
Týdenní horoskop (nejen) pro diabetiky: Lvi se musí vymanit z toxických vztahů, Býci vyřeší problémy z minulosti
Období kolem úplňku ve znamení Ryb se ponese na vlnách zjitřených emocí, můžeme pociťovat přecitlivělost či výbuchy vzteku. Je proto důležité ...
Výroba domácí kostivalové masti ze sádla krok za krokem
Jak už jsme zmínili v úvodu, na výrobu kostivalové masti vám budou stačit pouze tři ingredience – čerstvě vykopaný kořen kostivalu, sádlo bez obsahu soli (nejlepší je zakoupit jej přímo u řezníka, nebo si vyškvařit vlastní) a malé množství včelího vosku (pokud včelí vosk nemáte, nevadí, slouží pouze k zahuštění konzistence výsledného mazání).
Na sběr kořene vyrazte na místo, o kterém si jste stoprocentně jisti, že na něm kostival roste a bezpečně jej poznáte. Kořeny byste vždy měli sbírat z víceletých rostlin – správný kořen by měl být široký přibližně jako palec, černý či tmavě hnědý na povrchu a bílý či nažloutlý uvnitř. Na výrobu masti z 250 g sádla vám pak postačí 4–5 čerstvých kořenů.
Postup výroby kostivalové masti:
- Po vyrytí kořen důkladně očistěte, zbavte jej veškeré hlíny (ideálně za pomoci kartáčku), případně jej omyjte pod tekoucí vodou (pak je ale nutné nechat jej pár hodin oschnout, aby nadbytečné množství vody nevedlo k plesnivění sádla).
- Vezměte nůž s keramickou čepelí a nakrájejte očištěný a osušený kořen na malé kousky (pokud byste použili kovové nástroje, mohlo by dojít ke zničení některých účinných látek).
- V hrnci rozpusťte 250 g sádla.
- Vsypte nakrájený kořen do rozpuštěného sádla, promíchejte a nechte ohřívat na mírném plamenu – těsně před tím, než sádlo dosáhne bodu varu, sundejte hrnec z plotýnky.
- Nechte vychladnout a poté dejte do lednice.
- Druhý den sádlo s kořenem kostivalu opět zahřejte k bodu varu a poté nechte opět vychladnout a odležet v chladu do dalšího dne.
- I třetí den sádlo s kostivalem zahřejte, a pokud máte, dejte do něj malý kousek včelího vosku, který nechte důkladně rozpustit – nezapomeňte pečlivě promíchat.
- Následně sceďte tekutou mast přes čisté plátýnko a nalijte do malých nádobek – nejvhodnějším řešením jsou takzvané masťovky, které zakoupíte v lékárně či na internetu.
- Nechte vychladnout, zavíčkujte a uchovávejte v chladu.
- Mast z kostivalu lékařského používejte dle potřeby.
Zdroje: greenidea.cz, bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov
2369