Korekce zraku: jak vybrat vhodné brýle?
Zrak je nejdůležitější smyslový orgán, a přesto je mnoho lidí, kteří své oči zanedbávají. Víte, jak správně vybrat brýle či kontaktní čočky, nebo jaký je rozdíl mezi oftalmologem a optometristou?
Diabetik by měl navštěvovat očního specialistu 1x za rok, v případě komplikací i častěji. Intervaly mezi kontrolami stanoví vždy lékař.
Oční lékař, nebo optometrista?
S optometristou se nejčastěji setkáme v oční optice, ale i v nemocnicích nebo očních centrech. Zde se také můžete setkat s oftalmologem neboli očním lékařem. Oba specialisté mají podobnou náplň práce, ale ne zcela stejnou.
Optometrista v oční optice proměří parametry a zrakové funkce očí, stanoví oční vadu a určí dioptrické hodnoty. Pokud je během měření zjištěno, že je v oku nějaká zvláštnost, např. zánět, zákal nebo cokoliv jiného, je vyšetřovaný poslán k očnímu lékaři. Oční lékař může na rozdíl od optometristy léčit po medicínské stránce. Po dokončení měření optometrista vybere a doporučí nejvhodnější variantu, a to buď kontaktní čočky, nebo brýlovou korekci.
Oční lékař léčí oči po medicínské stránce, ale také provádí měření, doporučí pacientovi pro něj nejvhodnější variantu pro zlepšení korekce zraku. Výběr konkrétních pomůcek je pak na samotném pacientovi a na radě v oční optice.
Výběr brýlí
Je radost potkat člověka, který se nebojí nosit zajímavé brýle a trochu se sebou experimentovat. První, co na druhém lidé vnímají, je obličej, a to zejména pohled do očí. Podle prvního očního kontaktu si vytváříme celkový názor na člověka, proto bychom výběru brýlí měli věnovat dostatek času. Teprve druhým pohledem hledíme na boty, hodinky, kabelku a další svršky.
Máme mnoho bot i oblečení, ale kolik máme brýlí? Není to tedy o ceně, ale o prioritách. Boty kupujeme podle vlastní finanční situace. Ženy dávají přednost oblečení, péči o sebe, umělým nehtům, u dětí vítězí telefony a tablety. Muž si raději dopřeje nový televizor, mobil, počítač či dovolenou. I brýle můžeme napasovat do potřebné cenové kategorie a v ní si vybrat z mnoha zajímavých typů obrub. Jedna skla nám stačí, pokud máme brýlové obroučky s vyměnitelnými komponenty.
Svět brýlí můžeme rozdělit na tři kategorie:
1. Brýle originálních designérů – jsou ceněny mezi profesionály na design a oční optiku. Autoři čerpají nápady z různých oborů. Máme tak brýle ze dřeva, rohoviny, titanu… Brýle mají nejenom originální vzhled díky materiálu, ale i díky technickému řešení uchycení skel a dalším technickým či estetickým nápadům.
2. Ekonomicky zaměřené brýle – na první pohled atraktivní, standardní provedení. Jsou vyrobeny z obvyklých materiálů anebo mají již známý design. Jedná se o cenově přístupné brýle.
3. Brýle módních značek. Tyto brýle se prodávají nejčastěji. Často na nich nevidíte nic zajímavého kromě loga. Ale i zde najdeme značky, které se každoročně zabývají novým designem a zpracováním.
Sportovní aktivity s brýlemi
Podle potřeb a prostředí si brýle vybírají tenisti, cyklisti, běžci i další sportovci. Dnes je na trhu celá řada sportovních brýlí, jež mají mnoho vymožeností určených přímo pro jednotlivou aktivitu. Lze si upravit uchycení na hlavě, tzn. můžeme volit mezi klasickými stranicemi nebo sportovní gumovou páskou, upravit sklon nastavení brýlových skel, víceúčelově vyměňovat zorníky podle počasí, tmavé při slunečních dnech a čiré nebo rozjasňovací za okolností, kdy je horší viditelnost. Při rozpočítání jedno- rázové investice do několika sezón oproti pohodlnosti a výkonnosti se vyplatí.
Sluneční brýle v létě i zimě
Při výběru slunečních brýlí je třeba mít na paměti, že ne všechny sluneční brýle mají 100% UV filtr a dobré optické zobrazování. Levné brýle mohou dobře vypadat, ale kritéria kvalitní ochrany očí asi splňovat nebudou. A pozor! Nekvalitní sluneční brýle mohou i oči poškodit. Zornice je za tmavými skly roztažená a oko poté pohltí více škodlivého záření. To může v očích nechat drobné a pozvolné změny. Sluneční brýle mají i vsazená polarizační sluneční skla. Ocení je především řidiči a rybáři. Tyto brýle umí potlačit odlesk a odraz od vodní hladiny nebo mokré vozovky. A nezapomeňte, že pohodlným díváním předejdete bolesti hlavy.
Kontaktní čočky snadno a rychle
Oproti klasickým brýlím vám kontaktní čočky poskytnou přesnou zrakovou korekci v celém zorném poli a umožní vám maximální svobodu v pohybu. A ještě je nemusíte hlídat, aby vám nesklouzly z nosu. Díky moderním technologiím se čočky vyrábí z velmi pohodlných a prodyšných materiálů. Kontaktní čočky mají vysokou propustnost pro kyslík, která je důležitým kritériem pro zdravé nošení čoček. Dnes máte velkou možnost výběru. Můžete si zvolit, zda budete nosit čočky příležitostně, denně nebo jen při určité aktivitě, např. sportu. Příležitostné čočky jsou většinou jednorázové, určené pro jedno použití – není vyžadována žádná zvláštní péče. Při pravidelném nošení je nutné čočky každý večer z oka vyjmout, dezinfikovat a uložit do čisticího roztoku. Dodržováním správného režimu nošení a čištění čoček předcházíte vzniku očních infekcí nebo dalších onemocnění. Kdo chce využít maximální flexibilitu, může zvolit měsíční čočky pro kontinuální nošení. Tyto čočky lze nosit nepřetržitě až 30 dní.
Kontaktní čočky nejsou jen pro korekci krátkozrakosti. Lze s nimi korigovat dalekozrakost nebo astigmatismus. Pro korekci vidění na blízko i na dálku jsou určené multifokální čočky. Používání čoček je snadné a bezpečné, když jsou dodržovány pravidla pro nošení. Před prvním vyzkoušením čoček nebo jejich změnou je nezbytné navštívit očního lékaře nebo optometristu.
2275
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný