Kopřivový čaj: Pomůže snížit glykémii i krevní tlak, uleví ale i při artróze a senné rýmě

Kopřivový čaj: Pomůže snížit glykémii i krevní tlak, uleví ale i při artróze a senné rýmě
Kopřivy najdeme v přírodě již od brzkého jara Zdroj: Unsplash

Sotva se po zimě trochu oteplilo, můžeme už všude kolem nás vidět, jak se ze země pomalu klubou žahavé listy kopřivy. Pro mnohé nechtěný plevel, přesto však jedinečný přírodní pomocník na celou řadu potíží. Namísto likvidace ze záhonků a kolem plotu ji zkuste letos použít do čaje – získáte tak nejen lahodný nápoj, ale podpoříte i své zdraví. A navíc zcela zadarmo.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je snad nejznámější bylinou – pravděpodobně není nikdo, kdo by se o ni alespoň jednou nepopálil. A možná i vás babička uklidňovala tím, že popálení kopřivou je zdraví prospěšné, protože nebudete mít revma. Její účinky jsou mnohé a znali je už v dávných dobách. Staří Egypťané ji používali k léčbě bolesti dolní části zad a artritidy, římští vojáci se s ní šlehali, aby se udrželi v teple a například Catullus ji používal jako vynikající lék na kašel a nachlazení. V lidovém léčitelství se používaly také kořeny vařené v mléce jako lék na žlučové kameny, obklady z drcených listů kopřivy hojily rány a odvar z kořenů připravený ve vodě a octu sloužil proti vypadávání vlasů a proti lupům.

Kopřiva však sloužila také jako koření chudých – používala se k dochucení omelet či zeleninových polévek. Své kulinářské využití má až dodnes – do velikonoční hlavičky ji možná používáte i vy, nebo jste propadli kouzlu tzv. mechových dortů, jejichž hlavní přísadou je buď špenát, nebo právě kopřiva.

Z deníku diabetika: Prášky na cukrovku mě málem připravily o práci. Pomohl mi až pobyt v nemocnici

Petrovi diagnostikovali diabetes 2. typu před třemi lety. Necítil se dobře, byl často unavený, měl neustálou žízeň a celkově se cítil slabý. Šel ...

Kopřiva jako zdroj živin a antioxidantů

V kopřivě je obsaženo mnoho účinných látek, z nichž ty nejvýznamnější jsou:

  • vitamin C, A, K a B;
  • všechny esenciální aminokyseliny;
  • minerály jako železo, vápník, draslík, sodík, hořčík či fosfor;
  • polyfenoly kvercetin, kaempferol, kumariny a další flavonoidy;
  • kyselina linolová, kyselina palmitová, kyselina stearová a kyselina olejová;
  • beta-karoten, lutein, luteoxanthin a další karotenoidy.

Mnohé z výše uvedených látek zároveň fungují jako antioxidanty, tedy látky které jsou schopny chránit buňky před poškozením volnými radikály, a zpomalovat tak stárnutí i zamezovat rozvoji onemocnění, jako je například rakovina. Bylo prokázáno, že extrakt z kopřivy dvoudomé může zvýšit hladinu antioxidantů v krvi.

Pozor na dlouhodobé užívání

Kromě výše uvedených prospěšných látek však kopřiva obsahuje také kyselinu šťavelovou, která při dlouhodobém užívání zatěžuje ledviny a celkově organismus. Proto byste kopřivu měli užívat maximálně 21 dnů po sobě. Zároveň je třeba dávat pozor na dobu jejího sběru – nať kopřivy by se měla sbírat pouze do 20. května, poté již obsahuje velké množství dusíkatých látek.

Zdravotní přínosy kopřivy

Díky svým obsahovým látkám je kopřiva schopna pomoci s celou řadou potíží.

Snížení krevního tlaku

Vysoký krevní tlak často ohrožuje i diabetiky. Ti, kteří se s ním potýkají, jsou vystaveni zvýšenému riziku srdečních onemocnění a mrtvice. Již v minulosti byla kopřiva tradičně používána k léčbě vysokého krevního tlaku, její efekt však dokládají i vědecká zkoumání. Dle nich může kopřiva působit při snižování krevního tlaku různými způsoby:

  • Může stimulovat produkci oxidu dusnatého, který působí jako vazodilatátor – tedy látka, jež pomáhá uvolnit a rozšířit cévy, a tím snižuje krevní tlak.
  • Díky obsahu některých látek, jako jsou blokátory kalciových kanálů, které pomáhají s uvolněním buněk hladkého svalstva v cévních stěnách, a tím se snížením krevního tlaku.
  • Některé studie provedené na zvířatech navíc došly k závěru, že kopřiva snižuje krevní tlak a zároveň zvyšuje antioxidační obranu srdce.

Snížení hladin cukru v krvi

Kopřiva obsahuje sloučeniny, které mohou napodobovat účinky inzulínu. Vliv užívání kopřivy na snížení hladin cukru v krvi prokazují i nejrůznější studie prováděné na zvířatech i lidech. Například jedna menší studie došla k závěru, že užívání 500 mg extraktu z kopřivy třikrát denně významně snížilo hladinu cukru v krvi ve srovnání s placebem. Navzdory pozitivním závěrům je však třeba ještě důkladnějšího zkoumání ze strany vědců.

Snížení zánětu v těle

Kopřiva dvoudomá obsahuje různé sloučeniny, které mohou snížit zánět. Studie provedená na zvířatech došla k závěru, že kopřiva snižuje hladiny mnoha zánětlivých markerů. Zkoumání u lidí pak prokázalo pozitivní výsledky při zmírňování zánětlivých stavů spojených s artritidou. Těchto výsledků dosahuje jak krém s výtažky z kopřivy, tak užívání doplňku, který obsahoval výtažek z kopřivy dvoudomé – u něj dokonce mohli pacienti snížit dávku protizánětlivých léků proti bolesti.

Přírodní léčba senné rýmy

Výzkumy prováděné v laboratořích ukazují, že výtažky z kopřivy dvoudomé mohou potlačit zánět, který může vyvolat sezónní alergie, a to tím, že blokují histaminové receptory. Při zkoumání těchto látek na lidech byly zatím pozorovány jen mírné účinky, proto je třeba dalšího zkoumání.

Prostata a potíže s močením

Studie prováděné na lidech ukazují, že výtažky z kopřivy dvoudomé pomáhají léčit krátkodobé a dlouhodobé problémy s močením, a to bez vedlejších účinků. Výzkum na zvířatech pak prokázal, že je extrakt z kopřivy schopen bránit přeměně testosteronu na dihydrotestosteron, a tím pomoci snížit velikost prostaty.

Zároveň kopřiva působí jako diuretikum a může pomoci zbavit se přebytečné soli a vody, což opět může dočasně snížit krevní tlak.

Detoxikace jater

Kopřiva taktéž může díky svým antioxidačním vlastnostem chránit játra před poškozením toxiny a těžkými kovy.

Podpora hojení ran

Bylo také prokázáno, že masti s extraktem z kopřivy mohou podporovat hojení ran, včetně popálenin.

Padají vám vlasy? Vedle stresu či poruchy štítné žlázy může být na vině i cukrovka

Jak poznat, že vám vlasy vypadávají nadměrně? Za normální hranici je považováno vypadávání 50–100 vlasů za den, při mytí dokonce až 300 vlasů, ...

Příprava kopřivového čaje

Kopřivový čaj si samozřejmě můžete koupit v lékárně nebo v obchodě se zdravou výživou. Teď je ale ideální období připravit si jej z čerstvých rostlin. Natrhejte si hrstku listů, případně špiček nati kopřivy (případně použijte polévkovou lžíci sušených listů/nati) a zalijte 300 ml vroucí vody. Nechte 10–15 minut louhovat, sceďte a popíjejte. Ideální je pít 1–2 šálky denně, přičemž nikdy nepřekračujte užívání čaje po dobu delší než 3 týdny, jak jsme upozorňovali výše.

Kdy neužívat přípravky z kopřiv

Kopřivový čaj ani jakékoliv jiné přípravky s extraktem z kopřiv neužívejte, pokud užíváte léky na ředění krve, léky na vysoký krevní tlak či léky na odvodnění – ve všech těchto případech byste se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem. Kopřiva může s těmito léky interagovat a například může zesílit diuretický účinek již užívaných diuretik, což může zvýšit vaše riziko dehydratace organismu.

Stejně tak byste měli užívání kopřivového čaje a dalších přípravků z kopřivy konzultovat s lékařem či alespoň s lékárníkem, pokud užíváte antidiabetika, tedy léky na snížení krevního cukru, a to z toho důvodu, že má kopřiva potenciál snižovat glykémii.

Kopřivu dále nesmí užívat těhotné ženy, jelikož kopřiva může vyvolat kontrakce dělohy, což může zvýšit riziko potratu.

Obezřetní buďte také při samotném sběru kopřivy – žahavé listy mohou uvolňovat řadu látek, které mohou kromě vyrážky způsobit i kopřivku či svědění a u citlivých jedinců mohou vyvolat alergickou reakci.

Zdroj: autorský článek

27632

Diskuze k článku