-- reklama --

Kopřiva: pálivá přítelkyně krásy i jarního detoxu. Využijte ji pro podporu zdraví a management diabetu

Kopřiva: pálivá přítelkyně krásy i jarního detoxu. Využijte ji pro podporu zdraví a management diabetu
Listy kopřivy, ať už sušené nebo čerstvé, jsou vhodné pro přípravu detoxikačního čaje. Zdroj: Pixabay

Všestranná kopřiva není v žádném případě rostlinou druhé kategorie. Je například výborným zdrojem železa, hodí se při chudokrevnosti. Diabetikům pomůže zvládnout zvýšené hladiny krevního cukru.

Žahavá bylina, která se používá do jarních nádivek nebo jako náhrada špenátu, je plná vitamínů a dalších organismu prospěšných látek. Navíc je výborná pro ošetření pleti i vlasů. Postaví váš organismus po zimě opravdu na nohy.

Kopřiva dvoudomá je všestranný parťák fytoterapeutů

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je široce rozšířená rostlina, která je mnohými považována za invazivní plevel. Fytoterapeuté a nadšenci lidové medicíny však ví, že se na ni mohou spolehnout jako na skvělého pomocníka nejen jarních dní. Je zajímavá léčitelsky hlavně díky tomu, že se dají využít všechny její části, od kořenů přes stonek a listy až po semena.

Již po tisíciletí se používá jako výborný zdroj vitamínů a minerálů, pro své pozitivní účinky na ledviny i pokožku a skvělé tonické schopnosti.

Kopřiva dvoudomá roste do výšky 30 cm až metru a půl. Na stonku a listech má jemné žahavé chloupky. Kromě kopřivy dvoudomé se v léčitelské praxi můžete setkat také s kopřivou žahavku (Urtica urens). Obě patří do čeledi Urticaceae (kopřivovité). Jejich botanické jméno pochází z latinského urere (spálit) a vzniklo na základě jejích žahavých schopností.

Popenec obecný: Divoká jarní rostlina, která léčí plíce i klouby. Prospěje také diabetikům

Popenec obecný, kterému se říká také popenec břečťanový (Glechoma hederacea) patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), kde najdete typicky ...

Pomůže s detoxem a dodá tělu potřebné živiny

Kopřiva je obzvlášť v jarním období důležitou složkou léčení i potravy. Mladé lístky, které ještě nevynikají typickou pálivostí, jsou ideální pro přípravu detoxikačních čajů. Listy představují pro uživatele zdroj flavonoidů a tříslovin, fenolických sloučenin a také velkého množství vitamínů (vitamíny C, D, E, K a skupiny B) a minerálních látek (včetně velkého množství železa, oxidu křemičitého, fosforu, vápníku, draslíku).

Obsahují také vyvážené množství tělu prospěšných aminokyselin. Kopřiva je zajímavá i jako zdroj rostlinných bílkovin. V kořenech se pak nachází lektiny, polysacharidy, steroly a lignany. Jemné žahavé chloupky obsahují kyselinu mravenčí a octovou, histamin, serotonin, acetylcholin a leukotrieny.

Jak se typicky používá ve fytoterapii?

  • Při přirozené drenáži ledvin působí jako dezinfekční činitel, odvodňuje a podporuje vylučování toxického odpadu z těla. Její diuretické schopnosti jsou založeny na vysokém obsahu chlorofylu a minerálních látek, zejména draslíku. Podporuje dobré fungování močových cest.

  • Kopřiva je také používaná jako prospěšná bylina pro pohybový aparát. Zlepšuje pohyblivost kloubů, působí příznivě na svaly a šlachy. Známý Dr. Kneipp používal metodu šlehání kopřivami ve své medicínské praxi právě pro tento účel.

  • Jako výborný zdroj vitamínů a minerálních látek podporuje celkovou vitalitu organismu a posiluje přirozenou obranyschopnost lidského těla.

  • Prospívá srdci a krevnímu oběhu. Protože je bohatá na chlorofyl, který je podobný našemu krevnímu hemoglobinu (někdy se mu říká krev rostlin), je výborná pro zachování dobrých funkcí oběhového systému.

  • V neposlední řadě je potřeba zmínit pozitivní výhody kopřivy, které lze využít při hubnutí, a jež se pojí s jejími odvodňovacími schopnostmi.

  • Diabetiky bude zajímat kromě jejích antioxidačních, výživových a protizánětlivých schopností také fakt, že podle některých studií dokáže snižovat hladinu krevního cukru. Navíc zlepšuje sekreci inzulínu a snižuje projevy zánětlivých reakcí v organismu u diabetiků II. typu. Díky tomu, že kopřiva působí jako dobrý bojovník proti působení volných radikálů, je vhodná pro prevenci vzniku diabetických komplikací.

Kopřiva a její využití v kosmetice

Kopřiva dvoudomá patří k tradičním kosmetickým prostředkům využívaným v péči o pleť, tělo i vlasy. Používá se k posílení nehtů a při křehkosti vlasového vlákna, ať už zevně nebo vnitřně. Je také zárukou zdravé a čisté pleti. V kosmetice ji najdete jako součást výrobků pro mastnou pokožku a vlasy, kde se často míchá s rozmarýnem, protože napomáhá snižovat produkci kožního séba a dodává jim pořádnou nálož vitamínů a minerálů.

Díky schopnosti podporovat kožní mikrocirkulaci hraje pozitivní roli také v anti-agingové kosmetice.

Může být velmi prospěšná také pro léčbu zanícené, svědivé pokožky, proto se doporučuje i jako dobrá bylina pro eliminaci seborey nebo ekzémů, působí jako protizánětlivý činitel, snižuje pálení a červenání. Proto se kopřivový prášek přidává do mýdel určených pro pokožku se specifickými potížemi, kde bývá smíchaný například s konopným extraktem a dalšími bylinami vhodnými pro její jemné ošetření.

Nadměrné solení vašemu tělu neprospívá: Používáte-li ale některé druhy soli ve zdravé míře, mají dobré zdravotní benefity

Bez soli by bylo jídlo fádní a nudné. Pokud si vyberete správný druh, dodáte tělu mnoho prospěšných látek. Sůl je navíc důležitá pro zachování ...

Jak se kopřiva užívá?

Doporučené fytoterapeutické dávkování je obvykle 25 gramů suché rostliny denně na litr vody. Připravujete-li výluh, zalijte 1,5 g suchých listů 250 ml horké vody a nechejte deset minut vyluhovat, následně sceďte. Pro nálev se používají listy, jak sušené, tak čerstvé, kořen je vhodný na připravování odvarů. Odvar z kořenů se vyrábí ze 40 g sušiny nebo čerstvého rostlinného materiálu na litr vody.

Pokud chcete kopřivu připravovat jako výluh za studena, je dobré ji nechat odstát přes noc právě v jednom litru vody, zachová si tak všechny potřebné minerály a vitamíny.

Tímto typem louhování minimalizujete výskyt tříslovin, které fungují jako diuretické látky a nutí uživatele k častému močení. Kopřivový čaj má velmi tmavou zelenou barvu a výraznou, travnatou chuť. Kopřivu můžete také macerovat v oleji pro vnější použití.

Jaké jsou další způsoby užívání kopřivy?

  • Kopřiva dvoudomá je pro vnitřní užívání dostupná ve formě kapslí jako doplněk stravy, velmi často se míchá s dalšími detoxikačními rostlinami.

  • Lze si připravit také kopřivový prášek, prostě jen rozemnete usušené listy v hmoždíři a můžete si je vesele sypat do smoothies, salátů, domácího hummusu.

  • Kopřivu můžeme konzumovat i ve formě tinktur, sirupů, jako součást šťáv, jako součást potravinových doplňků složených z tekutých extraktů z více rostlin, které se dají sehnat ve formě ampulí.

Upozornění: V případě, že užíváte medikaci na management krevní glukózy, veškerá bylinná léčba by měla být konzultována s ošetřujícím lékařem kvůli možnému ovlivnění působení léčiv. Vyhnete se tak možným projevům hypoglykémie.

Zdroje: Britannica.comHealthline.comNcbi.nlm.nih.govHsph.harvard.edu.

7932

Diskuze k článku