Konverzeční mapy napříč světadíly

Cukrovka nerozlišuje, ve které zemi na světě jste se narodili. Mají diabetici v Asii, Americe nebo Africe také možnost společně debatovat o svém onemocnění nad konverzačními mapami?

Konverzeční mapy napříč světadíly

Na stránkách DIAstylu jste se měli seznámit s edukační pomůckou pro diabetiky – Konverzačními mapami. Psali jsme o nich i na webu v tomto článku. Jedná se o mapy, které jsou dostupné diabetikům v České republice.  Jak to ale vypadá za hranicemi naší země?

Vše začalo v Kanadě

Samotný projekt skupinové „edukace hrou“ pomocí Konverzačních mapTM vznikl v roce 2006 v Kanadě ve společnosti Healthy Interactions. V průběhu dalších let se pod záštitou Světové diabetické federace (IDF) a za nezávislé sponzorské podpory Lilly Diabetes začaly mapy rozšiřovat do dalších a dalších zemí. Dnes probíhají edukační sezení ve více než 120 státech světa a diabetici 1. i 2. typu mezi sebou aktivně diskutují v nejméně 38 různých jazycích. Děti v Africe se ve stínu palmy pomocí Konverzační mapy společně učí, jak si správně aplikovat inzulin a jak předejít hypoglykemii. O pár desítek tisíc kilometrů dál zase skupina asijských diabetiků nad mapou řeší např. vhodnou obuv a péči o nohy.

V čem se liší konverzační mapy v jednotlivých zemích?

Některé Konverzační mapyTM jsou pro diabetiky na celém světě totožné, liší se jen jazykem dané země. Tak je tomu např. s mapou „Diabetes a péče o nohy“ nebo „Porozumění rizikovým faktorům při zvládání diabetu“. Nezáleží na tom, zda jste ze subsaharské Afriky nebo ze Sever

ní Ameriky. Dobře si samostatně kontrolovat nohy je důležité všude. Jiné základní typy Konverzačních mapTM existují ve více regionálních variantách, které berou v potaz zvyky dané země. Svoje modifikované mapy „Jak funguje diabetes“ nebo „Zahájení léčby inzulInem“ má Čína, Indie, Latinská Amerika, Kanada i Velká Británie.

Existuje i mapa “hladovění”

Ve státech se speciálními stravovacími zvyklostmi mají edukátoři k dispozici např. mapu “Hladovění během ramadánu”. Diabetici se dovídají, co se děje s jejich tělem, jaká jsou rizika hladovění a jak si jídlo v tomto období naplánovat.

V plánu jsou mapy o srdečním selhání

Kromě Konverzačních map TM s tématem diabetu vytvořila společnost Healthy Interactions obdobné mapy i pro další chronické nemoci, jako je například astma a chronická obstrukční plicníí nemoc. Plánují se i edukační mapy pro pacienty se srdečním selháním, s posttraumatickou chorobou, s autismem nebo pro pacienty s nově zjištěnou HIV pozitivitou.

 

as. MUDr. Jarmila Jirkovská

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x