Konflikty v rodině ovlivňují léčbu dětí s diabetem

Studie prokázala, že rodinné konflikty, které často souvisejí s léčbou diabetu, mají špatný vliv na hodnoty glykemie u dětí s diabetem 1. typu.

Konflikty v rodině ovlivňují léčbu dětí s diabetem

Americká studie s názvem SEARCH for Diabetes in Youth zkoumala údaje 1 095 dětí ve věku od 10 do 17 let, které měly diabetes 1. typu. Vědci se zaměřili především na inzulínové režimy dětí, sociodemografické údaje a na další možné překážky mající vliv na samotnou léčbu nemoci. Mimo jiné zjistili, že podíl dětí, které mají hodnotu glykovaného hemoglobinu vyšší než 80 mmol/mol je poměrně vysoký – u dětí léčených inzulínovou pumpou čítal 28,5% a u dětí na inzulínových perech 45,2%. Z údajů je tedy jasné, že děti, které k léčbě diabetu nevyužívají inzulínovou pumpu, vykazují mnohem horší výsledky.

Naopak jediným faktorem který měl prokazatelně negativní vliv na hladiny glykémie napříč všemi druhy inzulínové terapie, byly konflikty v rodině týkající se často právě samotné léčby cukrovky. Na základě tohoto zjištění vědci došli k závěru, že pro zlepšení kompenzace diabetu 1. typu u dětí je potřeba děti seznámit s možnými důsledky a komplikacemi způsobenými dlouhodobě špatnými hodnotami glykovaného hemoglobinu a rovněž je nutná včasná odborná pomoc při řešení možných rodinných konfliktů spojených s léčbou tohoto autoimunitního onemocnění.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x