Kolikrát denně jíst?

Diabetik však musí umět přizpůsobit složení svého jídelníčku podle fyzické aktivity i aktuálnímu zdravotnímu stavu. A musí se naučit zaměňovat potraviny,aby byl jídelníček stále pestrý. Každý člověk má nastaven trochu jinak metabolismus organismu. Je proto dobré si pomocí měření glukometrem prověřit, jak jednotlivá jídla reagují na glykémii, tj. změřit se před jídlem, a pak 2 hodiny po jídle.

Kolikrát denně jíst?

Na otázku, kolikrát denně by měl diabetik jíst je těžké. Pro všechny diabetiky neplatí stejně, ale všeobecně platí, že ideální je rozdělení jídel do více porcí (3-6) u diabetiků 2. typu. U obézních diabetiků pomáhá větší počet menších porcí k účinnějšímu hubnutí. Kdyby diabetici, kterým slinivka produkuje vlastní inzulín jedli jen 2x denně větší porce jídla, stoupala bych u nich hladina glykémie, protože by slinivka nedokázala jednorázově uvolnit dostatečné množství inzulínu.

Diabetikům 1. typu závislým na inzulinu se doporučuje pravidelná konzumace rozdělena do více porcí pokud si aplikují inzulín 1 nebo 2x denně (nemohou inzulín přizpůsobit jídlu). Pokud je inzulin aplikován více než 3x denně, je možno vynechat svačiny, pokud je tomu přizpůsobena dávka inzulínu a nemají hypoglykémie. Pouze pokud je léčen inzulinovými analogy a inzulinovou pumpou, může si při dobré kompenzaci a znalosti dovolit vynechat jídlo i po celý den, pokud si této skutečnosti nastaví bazální dávkování inzulinu.

Je důležité připomenout, že je nutno zohlednit, jakými inzulíny a jak je diabetik léčen.

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný