Kolikrát denně jíst?

Diabetik však musí umět přizpůsobit složení svého jídelníčku podle fyzické aktivity i aktuálnímu zdravotnímu stavu. A musí se naučit zaměňovat potraviny,aby byl jídelníček stále pestrý. Každý člověk má nastaven trochu jinak metabolismus organismu. Je proto dobré si pomocí měření glukometrem prověřit, jak jednotlivá jídla reagují na glykémii, tj. změřit se před jídlem, a pak 2 hodiny po jídle.

Kolikrát denně jíst?

Na otázku, kolikrát denně by měl diabetik jíst je těžké. Pro všechny diabetiky neplatí stejně, ale všeobecně platí, že ideální je rozdělení jídel do více porcí (3-6) u diabetiků 2. typu. U obézních diabetiků pomáhá větší počet menších porcí k účinnějšímu hubnutí. Kdyby diabetici, kterým slinivka produkuje vlastní inzulín jedli jen 2x denně větší porce jídla, stoupala bych u nich hladina glykémie, protože by slinivka nedokázala jednorázově uvolnit dostatečné množství inzulínu.

Diabetikům 1. typu závislým na inzulinu se doporučuje pravidelná konzumace rozdělena do více porcí pokud si aplikují inzulín 1 nebo 2x denně (nemohou inzulín přizpůsobit jídlu). Pokud je inzulin aplikován více než 3x denně, je možno vynechat svačiny, pokud je tomu přizpůsobena dávka inzulínu a nemají hypoglykémie. Pouze pokud je léčen inzulinovými analogy a inzulinovou pumpou, může si při dobré kompenzaci a znalosti dovolit vynechat jídlo i po celý den, pokud si této skutečnosti nastaví bazální dávkování inzulinu.

Je důležité připomenout, že je nutno zohlednit, jakými inzulíny a jak je diabetik léčen.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
anonym
anonym
21.9.2019 9:26

Jsem zděšen z toho, jaké lži zde šíříte. Odkud máte to, že více jídel denně prospívá diabetikům 2. typu (k 1. typu se nevyjadřuji)? Ukažte mi jedinou randomizovanou, kontrolovanou klinickou studii, která by ukázala prospěšnost takovýchto doporučení. NENAJDETE! Naopak, před pár lety v IKEMu prokázali opak (https://zdravi.euro.cz/denni-zpravy/profesni-aktuality/studie-ikem-ukazala-ze-diabetikum-prospiva-jist-dvakrat-denne-475515). A dává to smysl, protože se ukazuje, že základním problémem diabetu (D2T) není hyperglykemie (vysoký cukr), ale hyperinsulinimie (vysoký inzulín), a pokud budu jíst 6x denně a pokaždé mi “vylítne” inzulín, tak se člověk prakticky nedostane na rozumnou úroveň. A aby to nebylo tak snadné, pak diabetikům – i 2. typu – pícháme… Číst vice »

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x