Kokosová voda: Zdravý nápoj nejen pro diabetiky. Dodá minerály a podpoří zdraví srdce i ledvin

Kokosová voda: Zdravý nápoj nejen pro diabetiky. Dodá minerály a podpoří zdraví srdce i ledvin
Kokosová voda dodá tělu hydrataci a řadu živin Zdroj: Stockking/Freepik

Voda z kokosových ořechů se obzvláště v posledních letech těší velké oblibě, a to i díky doporučování ze strany nejrůznějších celebrit. Svým složením je často přirovnávána ke krevní plazmě a vyzdvihována je celá řada jejích přínosů. I když tato čirá tekutina, která je získávaná nejčastěji z mladých zelených ořechů, není zázračná, jedná se o zdravý nápoj plný živin, který prospívá zdraví. Proč kokosovou vodu pít a s čím vším může pomoci?

Kokos je plodem kokosovníku ořechoplodého neboli kokosové palmy. Ty prosperují v teplých oblastech s dostatkem vlhkosti, proto se jim nejlépe daří v přímořských regionech Tichomoří, Afriky, Asie a střední a jižní Ameriky.

Kokosová voda, na kterou se dnes zaměříme, se získává z mladých kokosů, které se sklízejí v rozmezí 6.–8. měsíce zrání. Čím déle kokos zraje, tím se mění jeho vzhled i obsah. Ve vodě narůstá množství tuků a přeměňuje se spíše na konzistenci mléka, a zároveň samotný kokos získává svou hnědou barvu tak, jak ji známe z obchodu. Kromě vody, resp. mléka je v kokosu pak také bílá dužnina, která se využívá pro výrobu tolik oblíbeného sušeného strouhaného či plátkového kokosu či kokosové mouky.

Kopřivový čaj: Pomůže snížit glykémii i krevní tlak, uleví ale i při artróze a senné rýmě

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je snad nejznámější bylinou – pravděpodobně není nikdo, kdo by se o ni alespoň jednou nepopálil. A možná i vás ...

Nepleťte si kokosovou vodu s kokosovým mlékem

Rozdíl mezi kokosovou vodou a mlékem je kromě zbarvení dán především obsahem tuku. Kokosová voda obsahuje více než 90 % vody a velmi málo tuku, zatímco mléko obsahuje vodu jen asi z poloviny a má poměrně vysoký obsah tuku.

Ve 100 ml kokosové vody je dle FDC obsaženo 25 kalorií a 6,25 gramu sacharidů (z toho 3,33 gramu cukrů). Neobsahuje žádné tuky ani vlákninu, zastoupeny jsou však nejrůznější živiny, především draslík, hořčík, vápník a fosfor.

Skvělý zdroj pro doplnění pitného režimu

Díky poměrně nízkému obsahu kalorií a sacharidů je přírodní kokosová voda ideálním zdrojem pro doplnění tekutin do organismu. Její mírně sladká, jemně ořechová chuť pohladí vaše chuťové buňky a skvěle poslouží nejen k přímému pití, ale i jako základ pro smoothie či třeba pudink s chia semínky.

Vzhledem k tomu, že kokosová voda obsahuje několik životně důležitých elektrolytů, jako je draslík, hořčík, sodík a vápník, může být například po cvičení či větší fyzické námaze dokonce prospěšnější než čistá voda, protože do těla doplní důležité minerály. Studie z roku 2014 pak došla k závěru, že kokosová voda dokáže zlepšit výkon při cvičení během velmi horkého dne, a to lépe než voda nebo sportovní nápoje.

Dávejte pozor na složení

Kokosovou vodu můžete pít buď přímo ze zelených kokosů, nebo ji koupit již stočenou v obchodě. Zvolíte-li druhou variantu, důkladně prozkoumejte etiketu – mnohdy jsou totiž prodávány nápoje, které obsahují pouze malé množství kokosové vody a jsou doplněny o přidané cukry, sladidla či nejrůznější příchutě. Vždy proto sáhněte pouze po 100% kokosové vodě.

Prospěšné vlastnosti kokosové vody na lidské zdraví

Kromě toho, že kokosová voda hydratuje organismus, je prospěšná i při různých zdravotních obtížích. S čím vším může pomoci?

Antioxidační aktivita

Kokosová voda obsahuje antioxidanty, které jsou prospěšné v boji proti volným radikálům, tedy látkám, které mohou poškozovat buňky vašeho těla a zvyšovat riziko nejrůznějších onemocnění, jakož i předčasného stárnutí organismu.

Účinek antioxidantů kokosové vody je zkoumán zatím převážně na zvířatech, kde ale dosahuje velmi pozitivních výsledků. Například u potkanů s poškozenými játry vykazovala konzumace kokosové vody významné zlepšení oxidačního stresu oproti kontrolní skupině. U potkanů krmených stravou s vysokým obsahem tuků došlo po podávání kokosové vody k prokázání silného antioxidačního účinku a taktéž snížení hladiny cholesterolu. A přínos antioxidantů z kokosové vody byl pozorován i u potkanů s inzulínovou rezistencí, kterým byla podávána strava s vysokým obsahem fruktózy. U nich došlo ke snížení aktivity volných radikálů, jakož i ke snížení krevního tlaku, hladin triglyceridů a zlepšení hladin inzulínu.

Z deníku diabetika: Prášky na cukrovku mě málem připravily o práci. Pomohl mi až pobyt v nemocnici

Petrovi diagnostikovali diabetes 2. typu před třemi lety. Necítil se dobře, byl často unavený, měl neustálou žízeň a celkově se cítil slabý. Šel ...

Zdravější srdce

Pravidelné pití kokosové vody může mít pozitivní vliv také na zdraví srdce, ovšem je třeba užívání většího množství. Nejčastěji je pozorován především vliv na snížení krevního tlaku, a to především díky poměrně vysokému obsahu draslíku, který snižuje hladiny krevního tlaku u osob s vysokým či normálním krevním tlakem.

Výzkumy provedené na zvířatech prokázaly pozitivní účinky kokosové vody také na snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů, které byly obdobné s účinky léku používaného ke snížení cholesterolu. Zkoumaným krysám byla v rámci této studie po dobu 45 dnů podávána strava bohatá na tuky a cholesterol, která byla doplněna o podávání vysokých dávek kokosové vody (4 mililitry na 100 gramů tělesné hmotnosti).

Prevence ledvinových kamenů

Ledvinové kameny postihují asi 12 % světové populace. Pro jejich prevenci je mimo jiné třeba dodržovat dostatečný pitný režim. A právě kokosová voda by mohla být ještě účinnější než obyčejná voda. Alespoň k takovému závěru došla studie z roku 2013, která byla provedena na krysách – kokosová voda u nich bránila krystalům ulpívat v ledvinách a dalších částech močových cest a taktéž snížila množství krystalů vytvořených v moči.

O pět let později byla provedena studie také na lidech, která došla k závěru, že kokosová voda zvyšuje odvod draslíku, chloridů a citrátů u osob, které nemají ledvinové kameny, z čehož vyplývá, že je kokosová voda schopna dobře propláchnout močové cesty a ledviny, a snížit tak pravděpodobnost tvorby a ulpívání kamenů. Vzhledem k tomu, že se této studie účastnil jen malý vzorek osob, je třeba důkladnějšího zkoumání.

Pozitivní přínosy u cukrovky

Kokosová voda může být prospěšná i při léčbě diabetu. Je totiž dobrým zdrojem hořčíku, který může zvyšovat citlivost na inzulín a snižovat hladiny cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu a prediabetem.

U výzkumů prováděných na krysách pak bylo zjištěno, že ty krysy, jimž byla podávána kokosová voda, měly nižší hladiny hemoglobinu A1c, což ukazuje na lepší dlouhodobou kontrolu krevního cukru. A taktéž byly zaznamenány nižší hladiny glukózy u diabetických krys.

Další přínosy kokosové vody

Kromě výše uvedených benefitů může kokosová voda prospívat také v následujících případech:

  • napomáhá ke správné funkci svalů díky obsahu draslíku;
  • zlepšuje hustotu kostí díky obsahu vápníku;
  • podporuje funkce svalů a nervů díky hořčíku.

Můj příběh: Diagnóza prediabetu mi změnila život. Namísto léků jsem zvolila radikálnější řešení

„K zásadní změně u mě došlo, když začala pandemie koronaviru. Tehdy jsem musela práci v kanceláři vyměnit za práci doma, namísto aktivit s kolegy ...

Doporučení na závěr

I když je pití kokosové vody považováno za nízkorizikové, měli byste se její konzumaci vyhnout, pokud vám lékař doporučil snížit příjem draslíku či sodíku. Konzumovat byste ji neměli ani při chronickém onemocnění ledvin. Užíváte-li léky na vysoký krevní tlak, konzultujte její konzumaci s lékařem či lékárníkem, může s nimi totiž interagovat. A samozřejmě také nezapomínejte na to, že kokosová voda obsahuje sacharidy, proto je třeba započítat je do vašeho denního příjmu – a to hlavně tehdy, pokud se léčíte s diabetem.

Zdroj: autorský článek

2740

Diskuze k článku