Kojení dětí výrazně snižuje riziko onemocnění diabetem

Američtí vědci objevili přímou souvislost mezi prolaktinem, tedy hormonem stimulujícím tvorbu mléka, a sníženým rizikem onemocnění diabetem 2. typu.

Kojení dětí výrazně snižuje riziko onemocnění diabetem

Hormon prolaktin mimo jiné zlepšuje citlivost těla na inzulin, což kojícím matkám do budoucna pomáhá předcházet příliš vysokým hladinám glykemie a celkově tak kojení o 27 % snižuje riziko onemocnění diabetem 2. typu. Tým z Harvardovy univerzity provedl výzkum, kterého se zúčastnilo 8 600 žen.

Bylo zjištěno, že ženy, které své děti kojily, mají zvýšenou hladinu prolaktinu a díky tomu tak o 27 % menší pravděpodobnost onemocnění cukrovkou 2. typu. Vedoucí studie Jun Li uvedl k výsledkům výzkumu toto: „Prolaktin je multifunkční hormon – není spojen pouze s těhotenstvím a kojením, ale hraje důležitou roli také v mnoha dalších biologických funkcích, jako jsou například podpora metabolických procesů či rozvoj imunity. Je příliš brzy stoprocentně potvrdit, že zvýšená koncentrace prolaktinu může sloužit jako prevence rozvoje diabetu – abychom ovšem toto tvrzení mohli podložit a obhájit, je třeba pokračovat i nadále ve výzkumu.“

Zdroj: www.diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x