HemaGel Banner

Knihy o životě s cukrovkou pro děti a dospívající

Knihy o životě s cukrovkou pro děti a dospívající
Zdroj: Shutterstock

Diabetes mellitus I. typu je diagnostikován zejména v dětském věku. Tato skutečnost zasáhne velkou měrou nejen do života malého dítka, ale samozřejmě ovlivní i jeho rodinu. Rodiče mohou mít obavy z toho, jak nemoc potomek zvládne, jak ji přijme. Pomoci mohou knihy o životě s cukrovkou.

Děti a dospívající si rozhodně nepředstavují, že by se měli potýkat již v raném věku s vážnou nemocí, která ovlivní celý jejich budoucí život. Myšlenkové pochody dítek často nedokážou přijmout tento fakt, pokud skutečně přichází. Hůře se s ním vyrovnávají. Knihy o životě s cukrovkou jim ovšem mohou vše přiblížit. Kromě toho poskytnou i jakousi vzpruhu a podporu.

Dětství plné zodpovědnosti aneb život s cukrovkou není žádný med

Vše může začít poměrně nenápadně. Když se však problémy začnou v čase stupňovat, pojmete podezření. Vaše dítko vypije mnohem více tekutin, než obvykle a také navštíví toaletu kvůli močení i několikrát za den a noc. K tomu všemu může být i unavené a pohublé, protože prostě nemá chuť na jídlo. Varovné majáčky se v tomto ohledu rozblikají u každého rodiče. A pak to přijde – návštěva u pediatra, následné odborné vyšetření na diabetologii a vyřčení diagnózy diabetes mellitus. Fakt, který zamává s emocemi celé rodiny. Malému človíčkovi tak začíná dětství plné zodpovědnosti, kterému však předchází zmatenost, rozpolcenost a možná i smutek. Jak dítko v tom všem podpořit?

Poutavé knihy o životě s cukrovkou pro děti a dospívající

Na trhu jsou k dostání tři zajímavé a poutavé knižní publikace, které jsou naprosto skvělým prostředkem, jak malému či dospívajícímu dítěti/nadšenému čtenáři přiblížit život s cukrovkou. Hovoříme o knihách Šípkové Růženky naruby, Sladký roky a Naděje nikdy nekončí. Autorkou je Diana Kutilová, která prostřednictvím písmenek předává dětem s diabetem mnoho podpory. Všechny tři knižní díly vypráví o mladé slečně, která se vyrovnává se svou diagnózou diabetes mellitus I. typu od svých deseti let a postupem času poznává i další přátele/vrstevníky, kteří s onemocněním též musí žít. Nadějeplné stránky si však mohou přečíst nejen malí diabetici, ale i jejich maminky a tatínkové.

I děti s diabetem si mohou tábor užít naplno

I malí diabetici si mohou na táboře užít mnoho zábavy. Kromě toho se naučí i samostatnosti a umění spolupráce s ostatními dětmi. Z hlediska ...

Jak nastínit nemoc velmi malým dětem, které ještě samy nečtou?

Zejména malé děti mohou velmi obtížně chápat, s jakou nemocí se vlastně potýkají. Kromě knih o životě s cukrovkou tak nastupují v tomto případě i edukační filmy, které dítka zaujmou a zároveň informují o diabetu a životě s ním. Ve spolupráci se Sdružením rodičů a přátel diabetických dětí ČR vnikl animovaný film, jehož zpracování pomáhá malým diabetikům vše objasnit.

Snímkem provází pan doktor Hodný, jehož slova dítěti osvětlují rozvoj diabetu jako takového, možnosti jeho léčby, měření glykémie a aplikaci inzulínu. Toto filmové zpracování může podat pomyslnou ruku každému rodiči, jež usiluje o pohodu a zdraví svého potomka. A kde animovaný film o cukrovce shlédnout? Třeba na internetovém serveru YouTube, který slouží pro sdílení videí.

Rozhovor se spisovatelkou Dianou Kutilovou. Co ji motivovalo k sepsání trilogie pro děti s diabetem?

Diana Kutilová je nejen skvělou spisovatelkou, ale i iniciativní ženou, která bojuje za osvětu diabetu I. typu u dětí. Nově diagnostikovaný ...

Pár zajímavostí a fakt o dětském diabetu

  1. S cukrovkou se léčí v tuzemsku dle České národní dětské diabetické databáze/ČENDA něco málo přes 4 000 dětí.
  2. Kompenzace diabetu se nejvíce daří dětem ve Švédsku. Nejhůře jsou na tom děti ze Spojených států amerických.
  3. Běloši jsou dětskou cukrovkou více ohroženi oproti Afroameričanům a Hispáncům (vyplývá z americké studie SEARCH Diabetes in Youth Study). V populaci jich je asi 71 %.
  4. Děti mohou onemocnět i diabetem II. typu. V riziku jsou zejména takové, které se často přejídají.
  5. Na rozvoji cukrovky prvního typu se mohou podílet nejen genetické dispozice, ale i faktory životního prostředí, jako třeba úzkostlivá péče o čisté prostředí dítěte (naruší normální vývoj imunitního systému).

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock

Zdroj: Sladkedeti.cz, Diadeti.cz, Parents.com

1794

Diskuze k článku