Bis Bis

Kefír: Zázračný mléčný nebo vodní nápoj si za pár korun vyrobíte doma sami

Kefír: Zázračný mléčný nebo vodní nápoj si za pár korun vyrobíte doma sami
Glykemický index a glykemická nálož jsou dvě důležitá vodítka při cukrovce Zdroj: Pixabay

Kefír. Lidé ho často zaměňují s kyškou, acidofilním mlékem nebo podmáslím. Ale není to totéž. Kefír sice vypadá podobně, ale svými účinky strčí ostatní nápoje hravě do kapsy. Víte, jaké jsou mezi nimi rozdíly? A zkusili jste si někdy doma vyrobit mléčný nebo vodní kefír?

Kefír je kvašený mléčný nápoj, který se vyrábí fermentováním mléka s využitím mikroorganismů zahrnujících specifické bakterie a kvasinky. Fermentace vede k zakysání mléka a vytváří charakteristickou konzistenci a chuť kefíru.

Kouzelný nápoj, který pomáhá celému tělu

Kefír je doslova nabitý celou řadou zdraví prospěšných živých kultur, jako jsou probiotika, postbiotika, enzymy, vitamíny a minerály. Tyto látky podporují náš střevní mikrobiom, imunitu, zažívání a nervový systém a současně regulují celkový metabolismus, dodávají tělu důležité látky a přispívají k detoxikaci organismu. Kefír je skvělým zdrojem živin. Navíc vyrovnává krevní tlak a snižuje hladinu cholesterolu, takže má příznivý vliv i na kardiovaskulární systém. Díky svým zklidňujícím a hydratačním vlastnostem se dokonce používá v kosmetickém odvětví. Konzumací kefíru můžete přispět ke zlepšení stavu své pokožky a vlasů.

Druhy zakysaných nápojů aneb kefír není kyška

Spotřebitelé často jednotlivé mléčné fermentované nápoje zaměňují, a tak se podíváme na rozdíly mezi kefírem a dalšími mléčnými nápoji:

  • Podmáslí – je zbytkový produkt při výrobě másla a obsahuje malé množství tuku (cca 0,5 %), vitamíny, minerály a také fosfolipidy, které tělu pomáhají vstřebávat tuky. Kvasí se pomocí smetanové kultury. Na rozdíl od kefíru je podmáslí kyselé a má nižší obsah probiotik.
  • Kefírové mléko – mléko obohacené kefírovými kulturami (nikoli fermentovaný nápoj s vlastními mikroorganismy).
  • Kyška – vyrábí se s pomocí smetanové nebo jogurtové kultury, má obsah tuku 1,5–3 % a oproti kefíru je hustější a sytější. Konzistencí je podobná jogurtu.
  • Acidofilní mléko – probiotický nápoj, který se vyrábí s využitím acidofilní kultury Lactobacillus acidophilus. Má podobný obsah tuku jako kyška a obsahuje také vitamín B12. Oproti kefíru má menší spektrum probiotických bakterií a menší obsah minerálů a vitamínů. Aby nebylo tak kyselé, míchá se často se smetanovým zákysem.

Při závodech strongmanů někdy jedu svůj soukromý závod s cukrovkou, říká mistr světa Jiří Tkadlčík

Nedal se zlomit ani diabetem, který mu diagnostikovali ve třech letech, ani nedávnými potížemi s plotýnkami. Cukrovka mu podle jeho slov přinesla ...

Kefír a diabetes

Kefír s nízkým obsahem tuku je vhodnou potravinou pro diabetiky. V rámci výzkumů se vědci zabývají potenciálním vlivem kefíru na prevenci a léčbu cukrovky. Podle studie z roku 2021 může mít konzumace tibetských houbových kultur pozitivní vliv na hladinu glukózy v krvi u pacientů s cukrovkou II. typu.

Příprava kefíru nabízí spoustu možností

Kefír sice běžně koupíte v supermarketu a fajnšmekři mohou zalovit na farmářských trzích, ale domácí je prostě domácí. Proč si jej nezkusit vyrobit sami?

Podle toho, zda jste běžní strávníci, nebo vyznáváte veganský styl života, se můžete rozhodnout pro kefír mléčný, nebo vodní. Mléčný kefír se připravuje z mléčných kefírových zrn známých také pod názvem tibetská houba, případně kefírové kultury v prášku. Vodní kefír se připravuje z krystalů tibi.

Mléčný kefír

Kefír připravený ze zrn a z prášku se co do chuti liší. Je to dáno rozdílným zastoupením mikroorganismů.

Kefírová zrna alias tibetská houba

Jde o bakterie a kvasinky v gelové hmotě tvořené z cukrů, která je pro ně živnou půdou. Bez cukru by mikroorganismy zanikly. Mléčný cukr je vyživuje, takže mohou růst a množit se. Vzhledem k tomu, že zrna jsou živým, dynamickým organismem, nelze poměr jednotlivých mikroorganismů přesně určit. Ten se totiž neustále mění.

Čím jsou specifická kefírová zrna:

  • Kefír připravený ze zrn je řidší a kyselejší.
  • Kefírová zrna obsahují celou řadu mikroorganismů, jako jsou Lactobacillus, Streptococcus, Lactococcus, Enterococcus, Leuconostoc, Kluyveromyces marxianus, Candida kefyr, Galactomyces geotrichum, Geotrichum candidum, Kluyveromyces, Saccharomyces a mnoho dalších.
  • V zrnech se nachází více mikroorganismů než v prášku.
  • Potřebují pravidelný přísun čerstvého mléka.
  • Pokud se rozhodnete pro kefírová zrna, je velmi důležité dbát na hygienu, jinak se může stát, že kromě prospěšných látek budou v zrnech i nežádoucí druhy bakterií, případně plísně.
  • V případě řádné péče se budou zrna rozmnožovat a vydrží třeba navěky.

Kefírový prášek

Vyrábí se z houby, takže se složením podobá kefírovým zrnům. Nosičem kultur obsahujících mikroorganismy je dextróza.

Čím se vyznačuje kefírový prášek:

  • Kefír připravený z prášku je hustější, je chuťově jemný a není tak kyselý jako kefír připravený ze zrn. Konzistencí mírně připomíná jogurt.
  • Obsahuje mikroorganismy, jako jsou Lactococcus, Leuconostoc, Lactobacillus, Saccharomyces a další.
  • Prášek má oproti zrnům tu výhodu, že mikroorganismy jsou sušené a prášek vyžaduje méně péče než zrna. Na rozdíl od zrn se kultury v prášku nerozmnožují.

Můj příběh: Neuropatické bolesti mi ničí život. Rodina mi dala poslední naději

Paní Marie, která se s námi před časem podělila o svůj příběh, se nevzdává a stále hledá možnosti, jak se s mravenčením a pálivou bolestí, která ...

Vodní kefír

K přípravě vodního kefíru lze použít tibi krystaly. Říká se jim také japonské mořské krystaly a jsou to malá zrnka osídlená bakteriemi, ze kterých připravíte perlivý nápoj.

Specifika tibi krystalů:

  • Živí se cukrem nebo sladkým ovocem.
  • Vodní kefír je příjemně osvěžující a lze jej využít i k přípravě domácí limonády.
  • S postupem fermentace klesá sladkost a vzniká i malé množství alkoholu. V čerstvě vyrobeném kefíru je obsah alkoholu cca 0,5 %, což odpovídá nealkoholickému nápoji. Při delší fermentaci ale může dosáhnout až 1,5 %.

Jak si vyrobit domácí kefír

K přípravě domácího mléčného kefíru z kefírových zrn neboli tibetské houby potřebujete mléko, případně jeho rostlinnou variantu. Kefírová zrna je potřeba opláchnout ve vlažné vodě a přidat do sklenice s mlékem. Sklenici zakryjte čistým plátnem a nechte zhruba 24 hodin stát při pokojové teplotě. Hotový kefír promíchejte a přeceďte přes sítko. Houbu důkladně promyjte pod tekoucí vodou, pak ji můžete zalít mlékem a nechat fermentovat další dávku. Je důležité, abyste při manipulaci s kefírem nepoužívali kovové náčiní. Ideální je plastová lžíce. Hotový kefír uchovávejte v ledničce. Spotřebovat byste jej měli během několika dnů.

Jak užívat kefír?

V ideálním případě byste si na kefíru měli pochutnat ráno nalačno, případně večer před spaním. Po zhruba měsíčním pití kefíru je potřeba udělat si asi dvoutýdenní pauzu.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, wugi.cz, grasa.cz, vegmania.cz

27073

Diskuze k článku