Když sláva zdraví nechrání: Tom Hanks, Nick Jonas i Sharon Stone navzdory diagnóze diabetu inspirují celý svět

Když sláva zdraví nechrání: Tom Hanks, Nick Jonas i Sharon Stone navzdory diagnóze diabetu inspirují celý svět
Zdroj: Shutterstock

Získali Oscary i Zlaté glóby, dobyli srdce mnoha fanoušků, podporují charity a jsou známí po celém světe. Tom Hanks, Larry King, Nick Jonas, Sharon Stone i Victor Gaber ukazují, že diabetem život nekončí ani není překážkou ke splnění velkých snů.

Ačkoliv se dnes již stigma kolem cukrovky v České republice stírá, stále je mnoho těch, kteří se za svou diagnózu stydí a skrývají ji. Pojďte se s námi podívat na to, že se nevyhýbá ani známým osobnostem a zároveň není žádnou překážkou pro úspěch, šťastný život či mnoho životních dobrodružství. Kdo vám může být nádhernou inspirací?

1. Tom Hanks

Tom Hanks

Tom Hanks je jedním z nejlépe placených herců na světě | zdroj: Shutterstock

Americký filmový herec, režisér a držitel několika Oscarů odhalil svou diagnózu poprvé v roce 2013 v „The Late Show“ Davida Lettermana. Původně si myslel, že k řešení bude stačit odstranění housky z milovaného cheeseburgeru. Rychle však pochopil, že to bude chtít mnohem více. Přizpůsobil svůj život této diagnóze, žije zdravěji a více se o sebe stará. Od roku 2013 natočil dalších 13 filmů, takže je jasně vidět, že mu v úspěchu diabetes cestu nijak nekříží.


2. Larry King

Larry King

Na stanici CNN uváděl svou vlastní show Larry King Live | zdroj: Shutterstock

Kdo by neznal Larryho Kinga? Tento rok zesnulý americký moderátor patřil mezi nejvýznamnější představitele americké žurnalistiky a je doslova legendou. Za svůj život vedl rozhovor s mnoha významnými osobnostmi, jako je Martin Luther King, princezna Diana, Michail Gorbačov nebo Dalajláma. Diabetes 2. typu měl diagnostikovaný od roku 1995. „Dobré jídlo, cvičení a léky,“ řekl Health Monitor v roce 2013. „Tři pravidla a žádné není nemožné.“


3. Halle Berry

Halle Berry

Halle Berry se v roce 1986 umístila v soutěži Miss World jako šestá a není divu. Její krása je proslulá. | zdroj: Shutterstock

Filmová kočičí žena je pro mnoho mužů i žen absolutním sex symbolem. Proslula svým typickým krátkým sestřihem a je považována za nejkrásnější afroamerickou ženu. Ne nadarmo se také pyšní titulem královny krásy. Sama se přesvědčila o tom, že diabetes 2. typu může trvat roky, než se rozvine a projeví vážnější příznaky. Když při práci na televizní show „Living Dolls“ omdlela a sedm dní se neprobudila, byla důvodem právě cukrovka, o které do té doby nevěděla. Hned po návratu z nemocnice kompletně změnila svůj jídelníček, najala si osobního trenéra a propadla józe.

V roce 2015 řekla pro The Daily Mail: „Cukrovka se nakonec ukázala jako dar, dala mi sílu a chuť žít.“


4. Nick Jonas

Nick Jonas

Nick Jonas je také herec. Zazářil například po boku Dwayne Johnsona v nové adaptaci filmu Jumanji. | zdroj: Shutterstock

Americký zpěvák a idol mnoha žen žije už od útlého dětského věku s diabetem typu 1. Je známý především jako člen skupiny Jonas Brothers, se kterou dobyl společně se svými bratry celý svět. Televize Disney Chanel známým bratrům dokonce věnovala seriál JONAS. Díky své diagnóze začal pomáhat ostatním. Snaží se propagovat myšlenku, že diabetes není v životě překážkou. Na svou diagnózu přišel souhrou mnoha symptomů a znamenala pro něj výstrahu, aby se ke svému tělu začal chovat lépe. Dnes podporuje iniciativy pro podporu zlepšení léčby diabetu.


5. Sharon Stone

Sharon Stone

Sharon Stone se po filmu Základní instinkt vloudila do snů mnoha mužů | zdroj: Shutterstock

Americká herečka, držitelka Zlatého glóbu a sen mnoha mužů od chvíle, kdy zazářila ve filmu Základní instinkt vedle Michaela Douglase. Památnou scénu netřeba nikomu připomínat! Mimo herecká plátna však řeší zcela jiné starosti. Svou diagnózou se nijak netají, naopak jí přisuzuje svou formu. Cukrovka 1. typu ji dovedla ke zdravému životnímu stylu, díky kterému má ve svém věku fascinující tělo hodno obdivu. Nikdy však nedovolila, aby ji pravidelné dávky inzulínu omezovaly v životě, a je tak inspirací pro statisíce lidí na tomto světě.


6. Victor Gaber

Jestli si někdo z prvních na lodi Titanic uvědomil, že se skutečně potopí, byl to Thomas Andrews Jr., britský stavitel lodí z Irska. Nakonec měl pravdu. Jeho herecký představitel Victor Gaber se cukrovkou nikdy potopit nenechal, ačkoliv s ní žije již od dvanácti let.

V rozhovoru pro Beyond Type 1 upozornil na to, že když vyrůstal, neměl kolem sebe komunitu lidí, kteří by pochopili, jaké je to s diabetem žít.

Pozornost veřejnosti tak zaměřil právě i na psychosomatiku a podporu okolí při trvalé zdravotní indispozici. Celý svůj život se snaží ukázat lidem, že s touto zdravotní komplikací nejsou sami. Dlouhodobě také financuje výzkumy diabetu.


Autor: Ing. Mgr. Denisa Zajíčková,  foto: Shutterstock

Zdroj informací: Healthline, Goodhousekeeping, Everydayhealth

1100

Diskuze k článku