Psycholožka Mgr. Judita Konečná: Kde hledat motivaci, když vám při diabetu dochází vnitřní síla?
Když pálí žáha a babské rady nezabírají: Na vině jsou příliš kyselé žaludeční šťávy a reflux jícnu
Zdroj: Pixabay
Možná máte pocit, že už jste vyzkoušeli všechno. Soda je vaším každodenním parťákem a citrónové šťávy jste vypili snad hektolitry. Při vaření jste začali používat kurkumu, kterou jste dříve neznali. Žvýkání syrového česneku vám nabourává milostný vztah. Zázvorový čaj jste si sice zamilovali, ale také nepomáhá. Pálení žáhy je tu prostě pořád. Poslední dobou kvůli němu spíte vsedě – a moc se nevyspíte. Kyselá chuť v ústech a palčivá bolest za hrudní kostí vás trápí čím dál víc. Co s tím?
Pálení žáhy neboli pyróza je problém, kterým trpí velká část dospělé populace. Poměrně často postihuje nastávající maminky během těhotenství. Tady je příčina jasná – zvětšující se plod tlačí na žaludek a dráždí ho. Budoucí maminky tak mají jistotu, že porod jejich problém s pálením žáhy vyřeší. Ale co my ostatní?
Příčiny pyrózy
Onu pálivou bolest za hrudní kostí způsobuje pronikání kyselého obsahu žaludku do oblasti jícnu. Důvodem je, že svěrač spojující žaludek a jícen netěsní, jak by měl. Tento stav se označuje jako reflux jícnu, který patří mezi časté komplikace osob trpících diabetem. Obsah žaludku pak může někdy proniknout až do úst a vyvolat hořkokyselou chuť jako při zvracení. Nepříjemné pocity a zápach z úst ale nejsou ani zdaleka nejhorší potíží, která s pálením žáhy a refluxem jícnu souvisí. Žaludeční kyseliny, obzvlášť kyselina chlorovodíková, postupně poškozují sliznici jícnu. Typickým příznakem refluxu jícnu bývá také chronický kašel, ke kterému dochází v důsledku toho, že výpary kyselin dráždí průdušky.
Nepodceňujte pálení žáhy
Spousta lidí nepovažuje pálení žáhy za něco, kvůli čemu by měli běžet k lékaři. Nicméně látky, které dráždí sliznici jícnu, mohou v případě chronického, tedy dlouhodobého pálení žáhy vyvolat na této sliznici nebezpečné změny. Při nedostatečné léčbě se může vyskytnout i riziko vzniku rakoviny jícnu. Pokud vás tedy pálení žáhy trápí často a delší dobu, určitě se vyplatí lékaře navštívit a s problémem se mu svěřit.
Honí mě mlsná, ale mám cukrovku: Dopřejte si zdravé mlsání pro diabetiky
Pravda je, že diabetici to mají složitější. Najít zdravou pochoutku, která by lahodila tělu i duši, není úplně snadné. Ale v žádném případě to ...
Než se vydáme k lékaři aneb co můžeme zkusit sami
Nejsme úplně bezbranní. Jsou věci, které se můžeme pokusit ovlivnit sami. Sedněte si v klidu a zamyslete se, jestli se právě vás netýká některý z rizikových faktorů, které mohou být příčinou refluxu. Patří mezi ně obezita, pití alkoholu a kávy, záliba ve sladkých či příliš kořeněných jídlech, která mají za následek překyselení žaludku, a také kouření nebo stres. To vše máte ve svých rukou.
Dále je důležité, abyste nejedli „za pochodu“, ale pěkně v klidu, jedli častěji a menší porce a potravu dobře rozkousali a nehltali. Vyzkoušejte také bylinky obsahující hojivé látky, které pomáhají regenerovat sliznici trávicího traktu. Patří mezi ně například sléz, o jehož léčivých schopnostech pojednává tato studie, proskurník či puškvorec. Z hub je vhodný například rezavec šikmý, kterému se lidově říká čaga sibiřská. Jeho účinky jsou předmětem této studie.
V případě akutní nouze můžete také sáhnout po volně prodejných přípravcích na pálení žáhy, které vám od nepříjemných příznaků dočasně uleví. S výběrem vám poradí farmaceut v lékárně. Bez změny životního stylu se to ale nejspíš neobejde. Možná budete překvapeni, jak hodně může změna stravovacích návyků a životního stylu přispět k lepšímu trávení.
Nadměrné pocení dokáže znepříjemnit život. Pomoci mohou podpažní vložky, změna životního stylu i dermatologická léčba
Produkce potu je přirozenou reakcí těla na fyzický nebo emoční stres. Přílišné pocení, případně pocení za nízkých teplot nebo při minimální ...
Perlička na závěr: Pálení žáhy se nevyhýbá ani slavným osobnostem
Věděli jste například, že pálení žáhy velmi trápilo i 27. prezidenta spojených států, Williama Howarda Tafta? Ono ani není divu. Čtyři roky před svou inaugurací vážil skoro 150 kilo. Tento statný muž trpěl kromě pálení žáhy a dalších zažívacích potíží i únavou a neklidným spánkem. Rozhodl se tedy, že zhubne. „Žádný skutečný gentleman neváží více než 300 liber,“ vtipkoval Taft na svůj vlastní účet. A skutečně zhubnul. Jako spousta jiných ale zjistil, že je podstatně náročnější váhu udržet, než ji shodit. Do jeho inaugurace se mu všechna váha vrátila – a ještě pár kilo navíc. Když skládal přísahu, vážil 160 kilo. Musel mít speciální křeslo a obrovskou vanu na zakázku, protože v té normální údajně jednou uváznul. Zapsal se tak do dějin jako absolutně nejtěžší prezident v Oválné pracovně Bílého domu. A žáha ho nejspíš pálila dál.
Zdroj: history.com, serafinbyliny.cz, ncbi.nlm.nih.gov
22457