Když diabetikovi padají vlasy: Zaměřte se na výživu a kontrolu hladin glykémie

Když diabetikovi padají vlasy: Zaměřte se na výživu a kontrolu hladin glykémie
Krásné a zdravé vlasy diabetiků se odvíjí mimo jiné od správného managementu glykémie Zdroj: Freepik

Mnozí diabetici bojují s vypadáváním vlasů v návaznosti na výkyvy hormonálních hladin a nevyvážené glykémie. Ztráta hřívy je jimi vnímána jako nepříjemná součást onemocnění a může představovat skvrnu na jejich sebevědomí.

Vypadávání vlasů je obecně velmi často spojováno s nezdravým životním stylem. Společní jmenovatelé tohoto problému jsou kouření, pití, přílišná konzumace cukrů a rovněž stresová zátěž. Kromě těchto jmenovaných faktorů může to, že přicházíte o hřívu, vést i k odhalení neléčené cukrovky II. typu.

Když vlasy padají…

Jedním z klíčových kroků k omezení vypadávání vlasů při cukrovce je striktní kontrola glykémie a omezení jejích výkyvů pomocí vhodně nastaveného dávkování léčiv. Velmi důležitá je rovněž správně zvolená strava, která podpoří vaši duševní pohodu a pomůže lépe zvládat možné stresové situace navázané na onemocnění. Velmi účinným pomocníkem pro získání duševní rovnováhy je i pravidelný pohyb.

Aby byly vaše vlasy krásné, husté a dělaly radost vám i vašemu okolí, je potřeba vyživovat je hlavně zevnitř a vyrovnat nutriční nedostatky vedoucí k jejich ztrátě.

Obecně platí, že správná strava bojující proti vypadávání vlasů by měla být sestavena tak, abyste jedli co nejméně průmyslově zpracovaných potravin s vysokým obsahem rafinovaných cukrů, junk food (typicky pizza, hamburgery a další součásti rychlého občerstvení). Naopak byste se měli zaměřit na jídlo, které doplní do těla dostatek kvalitních bílkovin, železa, zinku, hořčíku a vitamínů B. Případně zvolit vhodný potravinový doplněk, který tyto živiny pomůže doplnit ve vyšších koncentracích, než je možno získat z potravin.

Skvělý lilek: Je chutný, plný vlákniny a ideální pro letní jídelníček diabetiků

Jíst lilky se vyplatí z více důvodů. Kromě toho, že jsou chutné, jsou také velmi prospěšné vašemu zdraví. Nabité antioxidačními látkami a skvělé ...

Jídlo jako klíč k vyrovnané glykémii a krásným vlasům

Vyrovnaná glykémie je poměrně dost závislá na tom, co jíte. A stejně tak i to, abyste měli krásné a zdravé vlasy. Měli byste se zaměřit na potraviny, které jsou nejen výživné, ale zároveň mají dobrý antioxidační potenciál.

Co jíst, abyste dobře vyživili vaše vlasy?

 • Vejce poskytnou tělu vitamíny A a B, zinek a také bílkoviny.
 • Lískové ořechy, které jsou bohaté na hořčík, vitamín B, zinek.
 • Dejte si červenou řepu, je bohatá na železo, které je důležité pro správné okysličení krve, a tím pádem také podporu krevního oběhu.
 • Banán představuje slibný zdroj zinku a hořčíku, důležitých minerálních látek pro zachování krásy nehtů, vlasů i pokožky.
 • Ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny (losos a další).
 • Citrusové plody dodají do těla potřebný vitamín C, který je důležitý k dobrému vstřebávání železa organismem a zároveň působí jako silný antioxidant.
 • Rostlinné oleje, které jsou bohaté na esenciální mastné kyseliny.
 • Dejte si zelený čaj, který nejen osvěží, povzbudí, ale je přímo antioxidační bombou pro lepší ochranu buněk před působením volných radikálů.
 • Mezi skvělé potravinové doplňky, které lze konzumovat při vypadávání vlasů, a zároveň jsou prospěšné pro diabetiky jako silné antioxidační látky, patří orgánová výživa bohatá na vitamíny B, měď, selen, hořčík a zinek.
 • Dále pak spirulina, výživná řasa, používaná při nedostatku potravin, například pro dostatečnou výživu těhotných žen. Zinek, hořčík a selen můžete doplnit do organismu také ve formě jednodruhových doplňků stravy.
 • Velmi dobrým pomocníkem pro podporu zdraví celého organismu je taktéž kvalitní kolagen.

Ketoacidóza: Komplikace cukrovky, která může podstatným způsobem ovlivnit život diabetiků

Díky dobrému vzdělávání osob s diabetem se výskyt ohrožujících stavů, které nastávají při ketoacidóze, značně snížil. Je však dobré vědět, jak ji ...

Jaký vztah je mezi cukrovkou a řídnutím vaší hřívy?

Prvním příkladem, jak může být spojeno vypadávání vlasů s cukrovkou, je potíž s nevyrovnanými hladinami glykémie a jejich častými výkyvy. Vysoká hladina cukru v krvi může způsobit poruchy kapilárních stěn a malých krevních cév, v jejichž důsledku váš krevní oběh nepracuje tak, jak je pro něho přirozené, a tím pádem nemohou být vaše vlasy a pokožka dostatečně prokrvovány. To má za následek potíže s výživou vlasových folikul, snížená schopnost mikrocirkulace v pokožce pak představuje jeden z důvodů, proč se vám špatně hojí rány.

Vlasy, které jsou podvyživené v rámci potíží s krevním oběhem, již nemohou normálně růst, vyvíjet se a obnovovat, zvláště pokud bojujete s častou hyperglykémií.

Poměrně důležitým faktem je, že právě v návaznosti na nekontrolovatelné vypadávání vlasů se u mnohých pacientů zjistí podle rozborů krevních testů to, že mají cukrovku II. typu a je potřeba nasadit vhodnou léčbu pod dohledem odborníka. Dalším průvodním jevem diabetu, který je spojený s vlasovými potížemi, je zvýšená stresová zátěž, úzkosti nebo přímo deprese provázející onemocnění a možná životní omezení, která se k němu vztahují. Eliminace stresových situací a snaha o kvalitnější život s cukrovkou tak může výrazně prospět i celkovému zdraví vašich vlasů.

Zdroje: Verywellhealth.com, Ncbi.nlm.nih.gov, Healthline.com

2387

Diskuze k článku