Když chybí motivace k léčbě…

Když chybí motivace k léčbě…

Pravděpodobně vás sdělení, že máte diabetes pořádně zaskočilo a možná byste nejraději dělali, že neexistuje. Bohužel to není možné. Ale čím více se dozvíte o jejím vzniku, průběhu, léčbě i možných komplikacích, tím snazší pro vás bude se jí přizpůsobit.

Bostonský diabetolot E. P. Joslin kdysi řekl: “Diabetik, který ví nejvíc, žije nejdéle.” Byl to ten samý lékař, který jako první v roce 1922 aplikoval inzulín člověku. S jeho tvrzením se nedá než souhlasit. Čím více budete vědět, tím snadněji budete dohlížet na správnou kompenzaci diabetu a tím lépe se budete cítit.

Co vás může při léčbě motivovat?

1. Naměřené výsledky

Základem je selfmonitoring glykémie. Pokud si budete pravidelně měřit hladinu krevního cukru, naučíte se, jak na naměřené hodnoty reagovat úpravou dávkování inzulínu, ale i úpravou stravovacího režimu a množství fyzické aktivity. Když uvidíte na vlastní oči výsledky, které jste sami změřili, zapůsobí to na vás mnohem silněji než prohlídka u lékaře. Hned si budete moci ověřit, jak případné nedodržení diety nebo naopak její dodržování ovlivní vaše výsledky.
Podle výsledků průzkumů i zkušeností diabetologů i samotných diabetiků selfmonitoring glykémie skutečně funguje a lidé, kteří ho provádějí, provedou změnu životosprávy mnohem snadněji.

2. Kontakt s ostatními diabetiky

Další věcí, která vás může motivovat, je kontakt s ostatními diabetiky. Oblastní organizace Svazu diabetiků pořádají pravidelná cvičení, edukační schůzky, ale i společenské večery. Na nich můžete poznat skvělé lidi, kterým nemusíte vysvětlovat, co je hrozba hypoglykemie a kteří vám poradí, jak zvládnout všechny nároky, které na vás diabetes klade. Zároveň si s nimi můžete zacvičit a tím opět udělat něco pro sebe.

3. Inspirace odvážných, úspěšných či slavných

Pokud se vám to pořád ještě nezdá jako dostatečná motivace, stačí se rozhlédnout kolem sebe, zapátrat na internetu nebo se podívat do zahraničí. Uvidíte a zjistíte, co všechno jsou schopni diabetici dělat. Čím vším se mohou živit a co dokázali nebo mají v plánu dokázat. Sportovci, herci vědci – mezi slavnými a úspěšnými lidmi najdete spoustu diabetiků. Jiní se zase vydávají třeba na cestu na kolech po Evropě nebo na vrcholky velehor, aby dokázali, že nic není nemožné. Ačkoliv to možná zní jako klišé, jediné, co musíte udělat, je chtít.

943

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku