Kdy se k nám dostanou náplasťové pumpy?

Dotaz: Mám zájem o naplasťovou inzulinovou pumpu pro svou 14letou dceru. Naše edukační sestra nám ale sdělila, že tato pumpa u nás ještě dostupná není. Přitom jsem četla, že od letošního roku na ni VZP přispívá. Jak to tedy je? A rozhoduje o jejím nasazení revizní lékař?

Kdy se k nám dostanou náplasťové pumpy?

Odpovídá Mgr. Vlastimil Milata, předseda Pacientské rady ministra zdravotnictví a zakladatel sdružení Diaktiv Czech Republic: Náplasťové pumpy skutečně už jsou pomůckou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Roční úhrada, zveřejněná v zákoně, činí max. 71 304 Kč v prvním roce a 65 217 Kč v dalších letech. Je to proto, že tyto pumpy jsou plánované pro krátkodobé používání (například během těhotenství nebo v době přípravy na těhotenství). Plná úhrada je tedy jen během prvního roku indikovaného a schváleného používání.
Pojišťovna může proplatit pouze zdravotnické prostředky (tedy i pumpy) uvedené v seznamu hrazených zdravotnických prostředků, který vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). V tomto seznamu figuruje v současné době náplasťová pumpa AccuCheck Solo. Bohužel společnost ROCHE ji ještě pro ČR nemá k dispozici. Proto vám bylo v ambulanci sděleno, že tady taková pumpa ještě není. Pokud tady bude, rozhoduje o jejím schválení revizní lékař, který posuzuje návrh ošetřujícího lékaře pro konkrétní terapii (tedy i kategorii pumpy). Podmínky jsou stejné pro všechny zdravotní pojišťovny.

Za spol. ROCHE odpovídá MUDr. Jiří Pešina: Náplasťové pumpy jsou v ČR hrazeny od 1. listopadu 2019. Mohou byt využity nejen pro krátkodobou léčbu, ale stejně tak mohou být pacientovi předepsány jako klasická inzulinová pumpa s hadičkami, tj. na 4 roky. Výše zmíněná pumpa AC Solo bude na trh v ČR určitě uvedena, ovšem přesné datum zatím neznáme. Očekáváme, že k tomu dojde v průběhu roku 2021.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk
Zdeněk
4.5.2020 17:23

Si děláte pr… .Proč je něco hrazeno od roku 2019, ale možná to do republiky přijde někdy v roce 2021. Přitom existuje jiná pumpa od firmy Insulet. Jeto systém Omnipod, který je v civilizované části Evropy běžně dostupný.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x