Kapesní tester by mohl pomoci odhalit diabetes

Vědci právě vytvářejí prototyp přístroje, jenž bude podobný alkohol testeru, který policie používá k odhalení opilých řidičů. Dechový tester bude využívat nově vyvinutý senzor, který bude umět zachytit prvotní příznaky chronických nemocí, jako jsou například rakovina a diabetes. Tento vysoce citlivý senzor je vyroben z tzv. nanočásticového lešení, což je materiál 1000krát tenčí než lidský vlas.

Kapesní tester by mohl pomoci odhalit diabetes

V současnosti se příznaky nemoci zjišťují pomocí krevních testů. Biomarkery nemoci se však vyskytují i v dechu člověka, ač v mnohem nižší koncentraci.

Současný laboratorní rozbor je finančně nákladný a vyžaduje speciální vybavení, proto chtěly univerzity Nottingham Trent University a Australian National University najít způsob, jak testy urychlit a zlevnit.

science, vědec, věda

„Na dechu je dobré to, že je plný biomarkerů, které nám mohou pomoci zjistit přítomnost chronických nemocí, avšak jejich koncentrace v plynném prostředí je velmi malá. Doteď  neexistoval spolehlivý detektor, který by biomarkery zachytil. Nicméně náš nový materiál by dokázal zachytit i malé množství biomarkerů, které se volně pohybují v plynném prostředí. Náš senzor nebude potřebovat baterie, dráty ani drahé laboratorní vybavení. Proto náš materiál razí cestu nové generaci kapesních senzorů, které by mohly rychle a spolehlivě u člověka diagnostikovat nemoc v počátečním stádiu – stačilo by na ně fouknout,“ uvedl Dr. Mohsen Rahmani, nositel postgraduálního stipendia Royal Society Wolfson Fellowship na Nottingham Trent University.

Vědci doufají, že jakmile bude přístroj vyroben a zároveň bude otestována jeho účinnost a spolehlivost, bude schopen odhalit první příznaky nemoci tak, aby mohla být tato nemoc podchycena v počátečním stádiu.

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x