Kalkulačka pro určení typu diabetu

U dospělých diabetiků stále dochází k chybnému určení typu diabetu, nejčastěji k záměně 1. typu za 2. typ. Aby se nesprávným diagnózám předešlo, vyvinuli britští vědci průkopnický kalkulátor, který dokáže zkombinovat zdravotní údaje a výsledky krevních testů pacienta, a s diagnózou diabetu pomůže.

Kalkulačka pro určení typu diabetu

Kalkulačka se nazývá predikční model T1DT2D a je v současné době k dispozici online ve zkušebním „beta formátu“. Kalkulátor je navržen pro dospělé osoby ve věku od 18 do 50 let a byl testován na více než 2 000 lidech, přičemž se v průběhu testů velmi osvědčil.

Jeden z vedoucích studie vědec Dr. Angus Jones uvedl: „Správná diagnóza typu diabetu je naprosto zásadní pro dosažení nejlepších výsledků, protože léčba cukrovky je u různých typů diabetu velmi odlišná. U některých lidí však může být velmi obtížné zjistit, jaký typ diabetu mají, proto může být naše kalkulačka lékařům velmi nápomocná.“

V květnu letošního roku Dr. Jones zveřejnil výzkum, který ukázal, že téměř 40% dospělých osob s diabetem 1. typu bylo v Británii zpočátku podrobeno špatné diagnóze a místo bylo léčeno na diabetes 2. typu.

Kalkulátor včetně dalších informací najdete na tomto odkazu: https://www.diabetesgenes.org/t1dt2d-prediction-model/

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na