
Jóga – snadný krok pro zdraví

Většina nemocných má diabetes 2. typu, který lze ovlivnit životním stylem. Lékaři doporučí pacientům – změňte životní styl. Ale už neřeknou jak. Který životní styl je ten správný...
Co je to zdravý životní styl a jak ho dosáhnout ?
1. Zdravá, vyvážená a plnohodnotná s t r a v a
2. Pravidelný a vhodný p o h y b
3. Umění relaxovat a zvládat s t r e s
4. Naše vědění a m o u d r o s t
1. Strava pro diabetika z pohledu jógy
Dříve se diabetikům doporučovalo jíst malá množství jídel 5 – 6 x za den. Dnes je toto schéma přehodnoceno. Z pohledu jógy a ájurvédy je vhodné jíst, až má člověk vytráveno. Podle síly trávícího ohně je třeba respektovat osobnost člověka a volit, ve spolupráci s lékařem, individuální přístup. Trávicí oheň označuje sílu našeho trávení, tzn. dobu, za kterou člověk stráví určité množství potravy. Že máme vytráveno poznáme tak, že buď máme hlad, nebo naopak nemáme, když při říhnutí cítíme v ústech pach předcházejícího jídla, které je ještě přítomno v žaludku.
Základní stravovací schéma: snídat v 7.00, obědvat ve 12.00, večeřet v 17.00 hodin. Mezitím případně ovoce, oříšky, tekutiny. Důležité je vnést do stravovaní řád a správný rytmus. Pravidelnost dělá tělu dobře. Jíst pomalu, dlouze žvýkat. Trávení začíná již v ústech. Základem stravy jsou obiloviny, luštěniny, zelenina, ovoce, semínka, ořechy, malé množství medu. Téměř vyloučit cukr, alkohol. Výrazně omezit tuky, tučná jídla, živočišné bílkoviny, tj. masa, tučné sýry a jogurty, obecně všechna energeticky bohatá jídla.
Jóga doporučuje vegetariánskou stravu.
Ukázala to i půlroční studie z roku 2009, kterou provedlo Centrum diabetologie při Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), pod vedením dr. Hany Kahleové. Vegetariánská strava může pomoci lidem s cukrovkou druhého typu víc než diabetická dieta. Studie potvrdila, že vegetariánská strava vede účinně ke snížení medikace a mohla by být variantou léčebné diety pro pacienty s cukrovkou druhého typu.
Před 100 lety byla u nás spotřeba luštěnin (zdroj rostlinných bílkovin) 22 kg na osobu na rok. Nyní je 2,5 kg/osobu/rok. Objev chladících zařízení umožnil rozvoj masného průmyslu. Začala éra nadměrné konzumace masa (zdroj živočišných bílkovin), která stále trvá. Začala éra civilizačních nemocí.
Proč jíme maso:
- chutná nám
- jsme na něj zvyklí
- myslíme si, že je nutné pro náš život
V praktickém životě má smysl omezit konzumaci masa a masných výrobků jako součást regulované stravy u diabetu. Někteří lidé se lehce dokáží masa vzdát. Pro jiné je to téměř nemožné. Je ale důležité tuto informaci znát.
Když je diabetik 2. typu kompenzován dostatečnou pohybovou aktivitou a je vnitřně vyrovnaný, např. cvičením jógy, může si dovolit dietu volnější. Žít ve stavu trvalých zákazů vytváří vnitřní stres. Diabetik by měl proto přehodnotit svůj postoj ke stravování.
Postoj musím dodržovat dietu zaměnit za rozhodl jsem se, že se budu stravovat jinak, protože pro zdraví mého těla je to takto lepší.
Dietu nedržíme proto, že nám ji nařídil lékař, ale proto, že chceme být zdraví. Toto je již individuální přístup, který si každý musí vyzkoušet sám. Je nutné převzít svou zodpovědnost. Jiná cesta není.
2. Pohyb z pohledu jógy
Pohyb je základní vlastností života. Každá pohybová tělesná aktivita podporuje u diabetika trávení glukózy. Při každém pohybu, ať pracovním nebo sportovním, vydáváme energii. Po ukončení této pohybové aktivity musíme energii doplnit jídlem. Při cvičení jógy je tomu naopak. Energii cvičením získáváme. Po návratu z cvičení jógy nemusíme nic jíst, nepociťujeme hlad. Cítíme se svěží a plni sil.
Co je to jóga?
Slovo jóga znamená harmonie, jednota, sjednocení. Jógová cvičení (ásany) jsou psychosomatická cvičení, která harmonizují tělo, mysl a vědomí člověka. Jóga vznikla v Indii před 4 tisíci lety.
Jak působí jógové cviky na tělo?
Základem jógových cviků (ásan) jsou relaxační cviky, které navodí stav uvolnění. Následují cviky tonizační, po kterých vždy následuje relaxace, která je velmi intenzivní a hluboká. Výsledkem je snížení zvýšeného tonu sympatiku. Dechové zádrže v průběhu cvičení tonizují parasympatikus. (Sympatikus je ta část vnitřní nervové soustavy, která je zodpovědná za napětí, za aktivitu vnitřních orgánů. Parasympatikus zodpovídá za uvolnění a celkové zklidnění orgánů.) Napětí v těle povolí, zlepší se cévní zásobení cílených orgánů, odplaví se usazené zplodiny a tím se orgány regenerují a podpoří se jejich činnost. Speciální cviky zaměřené na oblast trávícího systému aktivizují trávící orgány, především slinivku břišní.
Jaký je výsledný efekt?
- Posílení svalů
- Zlepšení metabolismu cukrů a trávení
- Zlepšení inzulinové rezistence
- Posilnění cévního systému
- Zlepšení krevního tlaku
- Zlepšení dechu
- Podpora činnosti žláz s vnitřní sekrecí
- Zlepšení tělesné zdatnosti
- Posilnění imunitního systému
- Prohloubení psychické pohody
- Změna postoje k životu
- Přehodnocení přístupu ke svému zdraví
Přínos cvičení jógy pro diabetiky 2. typu.
INNES a kol: Vliv cvičení jógy na průběh onemocnění diabetu 2. typu u dospělých Metaanalýza hodnotí všechny světové dostupné studie z let 1976 – 2006.
Výsledky:
-
- snížení: glykemie na lačno v rozmezích o 6,1 – 34,4%,
postprandiální glykemie o 23,9 – 32,8%,
HbA1c o 10,5 – 27,3%,
cholesterol celkový o 5,7 – 25,2%,
LDL chol. o 5,1 – 25,2%,
VLDL chol. o 4,2 – 17,7%,
triacylglyceroly o 8,0 – 23,7%,
- snížení: glykemie na lačno v rozmezích o 6,1 – 34,4%,
-
- zvýšení: HDL chol. o 4,2 – 33,3%,
- snížení: TKsyst. o 3,9 – 13,9%,
TKdiast. o 5,8 – 15,8%, - snížení: tělesné hmotnosti o 3,5 – 8,2%
Závěr:
Cvičení jógy zlepšuje kompenzaci a sledované rizikové parametry diabetu 2. typu u dospělých.
Naše praxe i světové vědecké studie potvrzují, že cvičením jógy si mnoho lidí zlepšilo stav svých nemocí nebo se přímo uzdravili. Nabízí se řešení – v prevenci a léčbě civilizačních nemocí využít potenciál jógy. Tohle všechno systém Jóga v denním životě ve svém zdravotním programu diabetikům nabízí.
Cílem projektu je posoudit vliv této pohybové aktivity na prevenci a průběh diabetu 2. typu u pacientů ve středoevropských podmínkách. Diabetici 1. typu mají rovněž dveře otevřené. Jejich nemoc nelze vyléčit. Cvičení jógy ale zlepší kompenzaci diabetu a zmírní nárůst doprovodných komplikací.
MUDr. Vít Čajka
804
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný