-- reklama --

Jiří Tkadlčík: Český strongman znovu dokázal, že jej ani diabetes nezastaví. Z mistrovství Evropy přivezl stříbro

Jiří Tkadlčík: Český strongman znovu dokázal, že jej ani diabetes nezastaví. Z mistrovství Evropy přivezl stříbro
Jiří Tkadlčík si plní své sny i navzdory diabetu I. typu Zdroj: Se souhlasem Jiřího Tkadlčíka

Charismatický člověk a špičkový sportovec, který se i přes vážné zdravotní potíže probojoval na špičku mezi strongmany – a udržel se tam dodnes. Z mistrovství Evropy strongmanů ve váze do 105 kg, které pořádala asociace SCL v Maďarsku, domů přivezl stříbro. Jiří Tkadlčík je neuvěřitelný příklad toho, že i s diabetem I. typu se dá žít naplno a plnit si své sny.

Cukrovku I. typu má od tří let a inzulín si píchá čtyřikrát denně. Strongman Jiří Tkadlčík má ale kromě silných svalů i nesmírně silnou vůli, díky níž sklízí jednu medaili za druhou. V roce 2018 získal titul mistra světa, vloni na jaře si z arménského Jerevanu přivezl již čtvrtý titul mistra Evropy, na podzim v Číně vybojoval zlato. A teď uspěl i v Maďarsku, kde mu zlatá medaile unikla jen o chloupek.

Krásný začátek sezóny, stříbro na mistrovství Evropy. Za 5 týdnů startuji na mistrovství světa ve Finsku a tam už ten bod a půl nikomu nenechám,“ napsal vicemistr Evropy SCL Jiří Tkadlčík po návratu z Maďarska na svůj facebookový profil.

Chtěl se vyrovnat kamarádům

Být strongman je nesmírně náročné. Tato neolympijská sportovní disciplína testuje sílu, výdrž, pohyblivost a odolnost účastníků a zaměřuje se na jejich fyzický výkon. Součástí závodů je například tahání kamionů, přenášení těžkých břemen na velkou vzdálenost, zdvihání různých předmětů, jako jsou auta či betonové koule, nebo překonávání překážek. Je to jeden z nejtěžších sportů vůbec, který zahrnuje asi 50 disciplín, ve kterých lze soutěžit.

A s diabetem je to samozřejmě ještě nepoměrně těžší. Jirkovi Tkadlčíkovi cukrovku diagnostikovali ve třech letech. Když mu bylo pět, začal přemýšlet o tom, že bude sportovat, aby se vyrovnal zdravým kamarádům. Ale ta hlavní motivace přišla později. „Asi ve čtrnácti letech jsem kvůli holkám začal cvičit. V té době jsem vůbec nevěděl, že nějaký strongman existuje. Chtěl jsem zkrátka jen dobře vypadat, a to se mi celkem povedlo. Začal jsem proto od cvičení chtít přece jen trochu víc,zavzpomínal Jiří Tkadlčík v rozhovoru pro isport.blesk.cz. Díky nezdolné vůli se mu podařilo zdolat i ty nejvyšší mety. „Nejde prožít život doma potmě jen proto, že by se něco mohlo stát,“ řekl Jiří Tkadlčík vloni v rozhovoru pro DIAstyl.

Noční reflux může vést k chronickému kašli i zánětu hrtanu. Pomoci mohou preventivní opatření

Když člověk jí nebo pije, dolní jícnový svěrač (tzv. LES) se uvolní a umožní obsahu proudit do žaludku. Poté se dolní jícnový svěrač uzavře a ...

Finsko už čeká

Mistrovství Evropy v Maďarsku byl první velký závod, kterým Jirka Tkadlčík zahájil letošní sezónu. „Maďarský závod byla průprava, bylo to na dva dny. Bylo to hodně náročný, ale užil jsem si to,“ řekl slavný český strongman, který se kromě soupeřů musel vypořádat i s počasím. Nezbývá, než popřát mu do Finska hodně sil, perfektní soustředění a kapku toho štěstí, protože právě pověstná „muška zlatá“ se hodí i těm nejlépe připraveným. Držíme palce!

Zdroj: autorský článek

900

Diskuze k článku