Bylinkář před soudem za podíl na smrti 13letého diabetika
Jídlem proti demenci: Správná strava může snížit riziko degenerace mozku až o 28 procent
Zdroj: Pixabay
Konzumace většího množství potravin bohatých na flavonoidy, jako jsou bobuloviny, a nápojů, jako je zelený čaj, by mohla pomoci snížit riziko demence, říkají vědci.
Vzhledem ke stárnutí světové populace se předpokládá, že počet osob postižených demencí se do roku 2050 zvýší z 50 milionů na 152 milionů. V současné době neexistuje žádný lék na demenci, proto je zásadní prevence.
Co jsou flavonoidy
Tyto bioaktivní sloučeniny se nacházejí v potravinách rostlinného původu, jako je ovoce a zelenina. Nabízejí řadu zdravotních výhod:
- snižují zánět,
- zlepšují funkci cév,
- potenciálně podporují tvorbu nových neuronů v mozku, tzv. neurogenezi.
Flavonoidy chrání buňky před volnými radikály, brání růstu nádorových buněk a celkově posilují imunitní systém. Příznivě působí také proti srdečním chorobám.
Nový výzkum
Nová observační studie, které se zúčastnilo téměř 122 tisíc dospělých, naznačuje, že strava bohatá na flavonoidy může významně snížit riziko demence, zejména u osob s genetickými dispozicemi nebo rizikovými faktory, jako je např. vysoký krevní tlak nebo deprese.
Tato studie podporuje dosavadní výzkumy o úloze flavonoidů při zpomalování poklesu kognitivních funkcí, z čehož vyplývá, že zařazení většího množství potravin bohatých na flavonoidy do jídelníčku by mohlo být strategickým přístupem ke snížení rizika demence. Zjištění byla publikována v časopise JAMA Network Open.
Hořčík pomůže s prevencí diabetické neuropatie a jiných komplikací, chrání před cukrovkou
Hořčík neboli magnesium je pro lidské tělo nezbytný, protože se podílí na více než 300 biochemických reakcích. Je klíčový pro správnou funkci ...
Jak může příjem flavonoidů ovlivnit riziko demence?
Vědci z Queen’s University Belfast v Severním Irsku ve Velké Británii zkoumali vztah mezi stravou a demencí na základě údajů z UK Biobank od dospělých ve věku 40 až 70 let. Konečný vzorek 121 986 dospělých osob zahrnoval 55,6 % žen s průměrným věkem 56 let.
Výzkumníci hodnotili, jak účastníci dodržují „skóre flavodiety“ a příjem určitých flavonoidů, a to tak, že sčítali denní porce klíčových potravin bohatých na flavonoidy, jako např.:
- čaj (černý a zelený),
- bobulovité ovoce (např. jahody a borůvky),
- červené víno,
- jablka,
- hroznové víno,
- pomeranče,
- grapefruity,
- sladké papriky,
- cibule,
- hořká čokoláda.
Hlavní pozornost byla věnována výskytu demence ze všech příčin, kterou výzkumníci zjišťovali na základě nemocničních a úmrtních záznamů. V dalších analýzách vědci zohlednili také genetické riziko, vysoký krevní tlak a příznaky deprese.
Fenomén úsvitu postihuje skoro polovinu diabetiků
Fenomén úsvitu je stav, při kterém dochází k nárůstu hladiny cukru v krvi v časných ranních hodinách, obvykle mezi druhou a osmou hodinou ranní. ...
Vysoký příjem flavonoidů souvisí se sníženým rizikem demence
Během průměrné doby sledování 9,2 roku bylo zaznamenáno 882 případů demence. Lidé, kteří jedli nejvíce potravin bohatých na flavonoidy, byli fyzicky aktivnější, měli nižší index tělesné hmotnosti a zažívali méně finančních potíží než ti, kteří jich jedli nejméně.
Výzkumníci zjistili, že u účastníků s nejvyšším příjmem flavonoidů, kteří konzumovali v průměru 6 denních porcí potravin bohatých na flavonoidy navíc, byla pravděpodobnost vzniku demence o 28 % nižší než u osob s nejnižším příjmem.
Při dalších analýzách byla tato souvislost patrná zejména u osob s vysokým genetickým rizikem, hypertenzí nebo depresivními příznaky, u nichž se riziko snížilo o 43 %, 30 %, resp. 48 %.
Čaj, červené víno a bobuloviny
Pokud jde o konkrétní potraviny, největší ochranný přínos měla konzumace alespoň dvou z následujících potravin denně: pět porcí čaje, jedna porce červeného vína nebo polovina porce bobulovitých plodů. U osob, které konzumovaly tyto potraviny, bylo riziko demence o 38 % nižší než u osob, které tato množství nekonzumovaly.
Pokud byly čaj, červené víno a bobulovité ovoce z hodnocení flavodiety vyloučeny, ochranný účinek se snížil, což naznačuje, že právě tyto látky mohou být hlavními přispěvateli ke snížení rizika demence.
Vyšší příjem specifických podtříd flavonoidů – antokyanů, flavan-3-olů, flavonolů a flavonů – byl rovněž spojen s nižším rizikem demence.
Květák: Skromná zelenina, která pomůže s regenerací slinivky břišní i hubnutím
Květák (Brassica oleracea) má za sebou fascinující cestu – od divokého zelí až po dnešní květák, na kterém si tak často pochutnáváme. Přestože ho ...
Jaké potraviny zařadit na jídelníček?
Výsledky studie jsou povzbudivé, zejména pro osoby s vysokým genetickým rizikem demence nebo s modifikovatelnými rizikovými faktory, jako je vysoký krevní tlak a deprese. Nicméně, zatímco u čaje a bobulovitých plodů byla důsledně prokázána podpora zdraví mozku, vliv červeného vína zůstává sporný. K objasnění vztahu mezi mírnou konzumací alkoholu a rizikem demence je zapotřebí dalšího výzkumu.
Doktor Thomas M. Holland, vědecký pracovník a odborný asistent v institutu RUSH pro zdravé stárnutí, který spadá pod katedru zdravotních věd při Univerzitě RUSH, k tomu uvedl: „Studie plně neodděluje účinky alkoholu od účinků flavonoidů obsažených ve víně“ a dodal: „Studie zdůrazňuje pozitivní účinky čaje, bobulovin a vína, ale vzhledem k tomu, že se odkláníme od doporučování alkoholu, je nezbytné objasnit, že bychom neměli abstinenty nabádat, aby začali konzumovat víno. Čaj, produkt z listů, je sice výživný, ale konzumace celých zelených listů by mohla mít ještě větší přínos. Bobulovité ovoce, jako jsou jahody, borůvky a maliny, je bohaté na antioxidanty a flavonoidy, a tmavá listová zelenina, jako je kapusta, špenát a rukola, je také vynikajícím zdrojem flavonolů.“
Kromě zařazení většího množství potravin bohatých na flavonoidy ke snížení rizika demence doporučuje doktor Holland kromě jiných změn zdravého životního stylu také přijetí stravovacího režimu, jako je MIND. Tento stravovací režim, který je křížencem středomořské stravy a diety DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), prokazatelně dokáže zpomalit stárnutí mozku a může dále snižovat riziko vzniku demence.
Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu
14967