Jedlé dárky pro diabetiky: Flaškou neurazíte, oříšky nadchnete a cukrem překvapíte

Jedlé dárky pro diabetiky: Flaškou neurazíte, oříšky nadchnete a cukrem překvapíte
S ořechy nebo lahví suchého vína neuděláte nikdy chybu Zdroj: Freepik

Co dát diabetikovi k narozeninám, svátku nebo výročí? To jsou témata, která mnohé z vás trápí. Většinou se totiž v hlavě vynoří otázka, zda to budoucí obdarovaný vůbec může. Řekněme si popravdě, že dát diabetikovi bonboniéru je tak trochu jako dát nevidomému knihu k přečtení, i přesto však existuje mnoho jiných možností, kterými diabetika potěšíte. Pojďte se společně podívat na ty nejlepší jedlé dárky pro diabetiky.

Na začátek je potřeba říct, že byste měli jakoukoliv diagnózu respektovat a nekupovat dárky bezhlavě. Kornoutek s čokoládou a bonbony by potěšil mnoho vašich blízkých, ale stejně tak, jako celiak nemůže pečivo, tak by diabetik neměl jíst sladké.

Tip: Pokud má někdo z vašich blízkých diabetiků kulaté výročí, můžete mu vyrobit z následujících dobrot i pěkný dárkový koš.

Čokoláda

Teď si určitě řeknete, že jsem blázen, protože jsem vám to o pár řádků výše rozmlouvala. Ano, mléčná čokoláda opravdu není pro diabetiky příliš vhodná, ale když se ohlédnete po kvalitní hořké čokoládě, která má vysoký obsah kakaa, tak chybu neuděláte. V malých dávkách totiž může takováto čokoláda dokonce zvýšit citlivost na inzulín.

Ovoce

Čerstvé, především bobulovité ovoce může být pro diabetiky příjemným zpestřením. Dejte ho do pěkné krabičky nebo do malého proutěného košíku, který obdarovanému udělá stejnou radost jako ovoce v něm. Kromě vysokého obsahu vlákniny, kterou diabetici opravdu potřebují, navíc ovoce obsahuje i spoustu vitamínů a minerálů.

Nejvhodnějším ovocem jsou: jablka, hrušky, pomeranče, citrusové plody, broskve, meruňky, nektarinky, borůvky, ostružiny, jahody a maliny.

Tip: Mimo sezónu vsaďte na lyofilizované ovoce, které si i přes sušení mrazem zachovává všechny svoje cenné látky.

Ořechy a semínka

Nejlépe tedy v podobě natural, ale můžou být i lehce solené či pražené (vyloženě nevhodné jsou obalené v cukru nebo v čokoládě). Ořechy jsou plné zdravých tuků, minerálů a vitamínů – navíc mají schopnost zasytit jak mozek, tak tělo, a to na opravdu dlouhou dobu.

Osvěta diabetu je v naší zemi nedostatečná: Hlavu nám matou filmy pro mladistvé

Na jedné streamovací platformě můžete nyní narazit na film, jehož jedna scéna ukazuje dceru volající na pohotovost. Její maminka diabetička ...

Alkohol

Tady si dejte pozor na výběr alkoholu: tvrdý alkohol, likéry nebo pivo nejsou, vzhledem k obsahu cukru, příliš vhodné. Nicméně, když sáhnete po dobrém suchém víně, ať už červeném, nebo bílém, tak chybu opravdu neuděláte.

Káva a čaj

Ty mohou být skvělým doplňkem celého koše, protože jedno jak druhé je pro diabetiky bezpečné, zároveň je to velice univerzální nápad pro všechny, kteří při výběru dárku vždy trochu tápou. Tady už je jenom dobré vědět, jakou kávu nebo čaj váš obdarovaný diabetik preferuje.

Náhražky cukru

Tady vás možná napadne, že je to trochu neosobní a jako dárek se to nehodí, ale musím vás vyvést z omylu. Já jsem vždy vděčná každému, kdo mi k narozeninám dá „můj“ cukr. Nejenom, že mi tím lidé dokazují, že o mé diagnóze vědí, zároveň také ale pomohou mému rozpočtu, protože náhradní sladidla jsou opravdu drahá.

Vybírejte od čekankových sirupů s různými příchutěmi přes stévii až po xylitol nebo erythritol. Velký přehled náhradních sladidel, stejně tak jako prospěšnost pro diabetika, najdete zde.

Sušené maso

I takový malý pytlíček sušeného masa může být ozdobou celého dárkového koše. Většina diabetiků totiž ze sladkého přesedlala právě na maso – to je vzhledem k velkému množství bílkovin vhodné jak při diabetické dietě, tak při večerních chutích u televize.

Syndrom jedné jehly: Proč je důležité pečovat o místo vpichu

Jsou vám povědomé projevy jako mravenčení, bolest, necitlivost, otok nebo modřina? Není divu, podle výzkumů totiž až 90 % pacientů s diabetem ...

Fermentovaná zelenina nebo nakládané houby

Kvašenou zeleninu můžete samozřejmě zakoupit v obchodě, ale chcete-li dát svému diabetiku najevo, jak vám na něm záleží, můžete fermentovat zeleninu nebo naložit houby i doma. Proces kvašení se postará nejenom o přírodní probiotika a pořádnou porci vitamínů, ale zároveň tyto domácí dárky podporují trávení, imunitu a snižují chuť na sladké.

Tip: Po domácku fermentovanou zeleninu nebo nakládané houby dejte do pěkných skleniček a opatřete štítkem s vlastnoručním přáním.  

Domácí cukrařina

Pokud jste zdatní v kuchyni, můžete dotyčného diabetika překvapit vlastnoručním výrobkem. Použijte netradiční postupy, například místo mouky vsaďte na červené fazole – takové brownies je velice netradiční a díky přidané luštěnině i výživově vyvážené. Při domácím pečení ale myslete také na to, že je lepší použít celozrnnou špaldovou mouku a „náš“ cukr. Úplně nejlepší volbou je využít i nějaký zdroj bílkovin, například v podobě tvarohu nebo řeckého jogurtu.

Popcorn

To je taková dost netradiční surovina na obdarování a samotný solený popcorn obsahuje poměrně dost tuku a sacharidů, ale zároveň obsahuje i velké množství vlákniny, která zpomaluje vstřebávání cukru do krevního oběhu. Dokonce lze najít i popcorn, který je rozdělen na malé porce a zabalený v ozdobných sáčcích nebo krabičkách.

Tip: Vyhněte se slazeným popcornům. Vhodný je pouze máslový, sýrový, solený a bylinkový.

Zdroje: verywellhealth.com, thediabetescouncil.com, freestylelibre.cz

11358

Diskuze k článku