Jed ptakopyska může usnadnit léčbu diabetu

Vědecký tým z australské univerzity v Adelaide si myslí, že jed, který produkuje jedová žláza umístěná ve stehenní části zadní nohy ptakopyska podivného, by mohl pomoci ve vývoji nové léčebné látky.

Jed ptakopyska může usnadnit léčbu diabetu

Metabolický hormon s názvem GLP-1 je běžně vylučován ve střevech lidí i zvířat. Tento hormon pomáhá povzbudit sekreci inzulínu, což napomáhá snížit hladinu glukózy zejména po jídle – a navíc hormon potlačuje další chuť k jídlu. Problém je ovšem ten, že se hormon ve střevech rychle rozkládá. V jedu ptakopyska se ovšem tento hormon rozkládá pomaleji.

Vedoucí projektu profesor Frank Grutzner z univerzity v Adelaide uvedl: „Byli jsme překvapeni vlastnostmi hormonu GLP-1 v jedu ptakopysků. Již víme, že jejich hormon GLP-1 je odolnější vůči rychlému rozkladu, než je tomu běžné například u lidí. Možná toto australské zvíře nabízí odpověď na efektivnější a bezpečnější léčbu metabolických onemocnění včetně diabetu.” Tým hodlá i nadále pokračovat ve svém výzkumu, ve kterém chce hlouběji prozkoumat klinický význam hormonu GLP-1 v jedu ptakopyska podivného.

Zdroj: diabetes.co.uk

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x