Bis Bis

Jaro v čínské medicíně patří dřevu a očistě jater: Připravte se na příval tělesné energie

Jaro v čínské medicíně patří dřevu a očistě jater: Připravte se na příval tělesné energie
Jaro je nejen podle čínské medicíny období plné energie. A to nejen rostlin, také vaše tělo se probouzí k aktivnějšímu životu. Zdroj: Freepik

Čínská medicína klade velký důraz na projevy sezónních změn, které mohou nepříznivě ovlivnit fungování vašeho těla. Každé roční období je spojené s určitými orgány. Na jaře věnujte pozornost játrům.

Podle čínské medicíny vyžaduje každé roční období, abyste věnovali zvláštní pozornost určitým emocím a konzumovaným potravinám. Tělo si dělalo přes zimu určité formy zásob a organismus je po ní poměrně vyčerpaný. Proto je jaro ideálním obdobím k tomu, abyste obnovili jeho síly.

Na jaře se zaměřte na vaše játra a žlučník

Jaro je v tradiční čínské medicíně spojeno s energií jater (ta patří mezi tzv. Zang orgány – spolu se slezinou, srdcem, plícemi, ledvinami). Na jaře jaterní energie nabývá na síle. Tento stav může způsobit únavu a přebujelé emoce, které mohou zapříčinit nepříjemné komplikace ve stavu vašeho organismu. Jarní dny byste tedy měli věnovat tomu, abyste udrželi vyváženou energii přirozeného filtru vašeho těla, který neúnavně pracuje ve dne i v noci.

V játrech sídlí podle čínské medicíny Hun, která je také nazývána psychická duše. Její funkcí je vytváření základů inteligence, intuice, vnímání faktů, třídění vnímaných informací a schopnost komunikovat s ostatními.

Pokud jsou játra v dobré kondici, nemáte problém s rozlišováním, vizualizací, funguje vám nepřeberná fantazie a jste zdravě kreativní. Cítíte se lépe ukotveni ve svém životě, nemáte potíže s komunikací, vyjadřováním přání a stížností vůči vašemu okolí. Pokud potlačujete emoce jako hněv, lítost, pocity zmaru a nevyjádříte je jasně, může tento stav způsobit stagnaci životní jaterní energie Qi. Tím pádem je blokován tok žluči a objevuje se časté říhání, hořká chuť v ústech.

Blokace Qi může zabránit jejímu sestupu do žaludku a způsobit nevolnost a zvracení. Je narušena funkce zpracovávání potravy a jejího transportu, takže se mohou objevit i průjmy. Nerovnováha Hun se projevuje tak, že se cítíte špatně ve svém těle, váháte o své budoucnosti, bojujete s přehršlí pochyb a chybí vám odvaha dělat běžné věci a stát si za svým přesvědčením. Máte emoční blokády, které se mohou projevovat také fyzicky, můžete často plakat, mít trávicí potíže, u žen souvisí tato blokáda také s menstruačními poruchami.

Jak můžete srovnat tok jaterní Qi?

  • Podpořte zdraví jater detoxikací a dodejte jim potřebnou výživu ke správné regeneraci.

  • Věnujte se tělesné aktivitě, spíše dynamické než pomalé, která byla vhodná v období zimy.

  • Dbejte na dobré dýchání a okysličení organismu.

  • Vyberte si kvalitní potravinový doplněk na podporu funkce jater, doporučuje se například desmodium.

  • Pro jaterní očistu lze také pít směs vody a citronové šťávy na lačno půl hodiny před tím, než se nasnídáte, a to po dobu tří týdnů.

  • Zaměření se na ozdravení jater poslouží také diabetikům, obzvlášť těm, kteří se snaží zhubnout. Úspěšná jaterní regenerace je totiž základní pro správné fungování trávicího systému a odbourávání tuků z organismu.

Dřevěný prvek a meridián žlučníku v ohni

Element dřevo se nachází mezi nejvíce Yin (voda) a nejvíce Yang elementy (oheň). Je charakterizován energií, která nutí k pohybu, akci. Stejně jako zasazené semeno, které v sobě obsahuje potenciál rostliny, čerpá dřevo svou energii ze zdrojů uložených během chladného období. Játra souvisí s elementem dřeva. Jsou také spojena se sny a zajišťují řízení emocí, proto jsme na jaře náchylnější k přijímání různých okolních vjemů.

Játra neúnavně pracují na vylučování toxických látek z těla, proto není neobvyklé, že nastává jejich nerovnováha a je potřeba jim odlehčit od viditelné únavy.

Játra jsou orgánem, který hraje v čínské medicíně hned několik rolí. Jsou nezbytná pro správné fungování těla, zajišťují cirkulaci energie Qi. Přirozeně se podílí na procesu trávení, vylučování a ředění žluči. Zajišťují také ukládání a regulaci krve, řídí fungování šlach. V tradiční čínské medicíně se stav jater diagnostikuje například z nehtů, pokud jsou červené, svědčí to o přebytku jaterního ohně, stejně jako a suché a citlivé oči.

Játra jsou velmi citlivá na jakýkoli typ napětí, lidé s jaterními potížemi mají problémy s ovládáním se, často vybuchují v návalech hněvu. Element dřeva má souvislost také se šlachami a zdravím očí. Prvek pohybu budí organismus k tomu, aby na sobě pracovat a dostal se do energetické harmonie. Poměrně zajímavý pohled tradiční čínské medicíny je také na sezónní, převážně jarní alergie. V pramenech se dočtete, že jsou přímo spojeny s přítomností „ohně“ podél meridiánu žlučníku. Tento meridián přímo souvisí s dutinami. Zvýšení tepla v jeho oblasti podporuje chronický zánětlivý stav. Na jaře je tedy potřeba dát do pořádku trávicí systém, aby vám co nejlépe sloužil.

Medvědí česnek brzy rozvoní lesy i zahrady, nasbírejte si jej pro lepší management glykémie

Medvědí česnek je využíván jako součást lidové medicíny a dostal se také do zdravého jarního jídelníčku. Má výbornou koncentraci látek, které ...

Vnímejte jídlo jako energii

Jídlo je prakticky energie, která je schopna poskytnout výživu tělu, duši i duchu. Co nejméně upravované a v co nejpřirozenější formě podporuje celkovou vitalitu organismu a oživuje lidskou mysl. Přizpůsobení vašeho jarního jídelníčku tak, abyste se cítili co možná nejlépe, není zase tak těžké. Vlastně k tomu tíhneme tak nějak přirozeně. V zimě jste trávili podstatnou část denního rytmu v teple a vychutnávali si bohaté pokrmy, které daly zabrat vašemu trávicímu traktu.

Příval jarní energie je potřeba nastartovat pomalu, abyste si játra zbytečně nepřetížili příliš drastickým detoxem.

Podpora jater jde na jaře také ruku v ruce s energií plic, protože jsou po zimě oslabené. V jídle je podle tradiční čínské medicíny zásadních pět chutí (kyselá, hořká, sladká, štiplavá a slaná). Každá z nich má přímý účinek na určité orgány. Jejich upřednostnění může pomoci obnovit konkrétní orgán, s kterým je spojena. Kyselost podporuje játra a štiplavé potraviny plíce. Ideální jídlo na talíři by mělo obsahovat cereálii pro celkovou výživu energie Qi, jeho čtvrtina pak rostlinnou nebo živočišnou bílkovinu pro výživu energie Qi a krve, zbytek zelenina pak dle libosti, chutě, barev. Můžete si také domluvit sezení akupunktury.

Kopřiva: pálivá přítelkyně krásy i jarního detoxu. Využijte ji pro podporu zdraví a management diabetu

Žahavá bylina, která se používá do jarních nádivek nebo jako náhrada špenátu, je plná vitamínů a dalších organismu prospěšných látek. Navíc je ...

Jarní strava pro podporu energie jater a plic

Složení jarního jídelníčku je jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát. Navíc příroda skýtá ve svém probuzení sběrateli bylin nepřeberné množství zdrojů, jak podpořit zdravou stravu tím, že je do ní přidáte. Můžete se zaměřit také na barvy potravy, které hrají v čínské medicíně také svoji podstatnou roli.

Zelená barva má souvislost s podporou jater a jejich tonizací, bílá pak působí jako plicní stimulant po náročné zimě.

Typickými bylinami, které můžete použít pro podporu energie jater a plic, jsou šťovík a smetanka lékařská. Kromě toho, že pampeliška podporuje detoxikaci jater, podle fytoterapeutů pomáhá odstraňovat blokády (fyzické, emocionální nebo energetické), které vznikají, když nemůžete dobře vyjádřit vnitřní napětí. Výborným pomocníkem pro vaše játra může být oblíbené pampeliškové kafe.

Na podporu nervové soustavy jsou velmi zajímavé i bobule schizandry. Kromě toho, že má štiplavou chuť, je tato adaptogenní rostlina uznávána jako jaterní tonikum. Podle čínského lékopisu jsou rostlinami, které se používají na jaře poměrně úspěšně, Dioscorea Polystachya (smldinec čínský) a Ziziphus jujuba (cicimek čínský).

Co je dobré zařadit do jídelníčku a jak to funguje?

  • Pro detoxikaci jater je dobré sáhnout po artyčoku, boldu, kurkumě, combretu, měsíčkových květech a také rozmarýnu. Výborná je také černá ředkev, klidně si z ní připravte šťávu nebo ji zakomponujte do smoothies, je však potřeba brát v potaz její jemnou ostrost.
  • Obecně jsou dobré pro podporu jater všechny rostliny z čeledi brukvovitých (tuříny, ředkvičky, všechny druhy zelí, pak choi, kapusta, brokolice, kadeřávek).
  • Kurkuma a zelenina z čeledi brukvovitých jsou pro diabetiky také výbornými pomocníky pro úspěšný management krevní glukózy a zdroji prospěšných antioxidačních látek pro ochranu organismu před rozvojem komplikací onemocnění.
  • Do jarního jídelníčku přidejte mátu, špenát, celer, pórek, šalotku, česnek, hrozny, citron, rebarboru, kiwi, pomeranč, grepy.
  • Nejste-li vegetariáni nebo vegani, zařaďte do stravy játra (vepřová, kuřecí), nebo je můžete konzumovat ve formě potravinového organoterapeutického doplňku.
  • Výborné jsou pro vaše játra také mořské plody.
  • Zeleninové saláty jezte v raw stavu, pokud chcete upravovat zeleninu, je lepší ji připravit dušenou nebo v páře.

Upozornění: Užívání fytoterapeutických preparátů spolu s medicínskou léčbou cukrovky může ovlivnit její účinnost. Konzultace o jejich konzumaci s ošetřujícím lékařem je dobrá pro prevenci vzniku hypoglykémie a dalších diabetických komplikací. Článek nenahrazuje lékařskou péči, je pouze informativního charakteru.

Zdroje: Sciencedirect.com, Britannica.com, Ncbi.nlm.nih.gov, Giovanni-maciocia.com

10886

Diskuze k článku