Japonské hodinky umí měřit glykemii neinvazivně

Japonský start-upový projekt nově založené společnosti představil na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES 2021 tzv. chytré hodinky, které umí neinvazivně měřit hladinu cukru v krvi.

Japonské hodinky umí měřit glykemii neinvazivně

V současné době mohou diabetici po celém světě sledovat svou glykemii buď za pomoci glukometru, který měří hladinu glykemie z kapilární krve a uživatel se tedy musí píchat do prstu, nebo prostřednictvím senzoru pro kontinuální monitoraci glykemie (CGM), který monitoruje mezibuněčnou intersticiální tekutinu známou také jako tkáňový mok. Zatímco první typ měření glykemie je velmi invazivní, jelikož při každém měření je nutné píchnout se do prstu, u druhého typu píchání do prstu není potřeba (samozřejmě v případě kalibrace je kontrolní měření glukometrem nutné).

Prototyp hodinek měří přesně a rychle

Japonský start-up Quantum Operation proto představil pokrokové zařízení v podobě chytrých hodinek, které vypadají a fungují podobně jako hodinky Apple Watch. Údajně totiž stačí, aby uživatel přejel prstem po displeji hodinek, čímž aktivuje monitor glykemie a za přibližně 20 sekund se mu ukáže jeho aktuální hodnota glykemie přímo na hodinkách. Jednotlivá měření se v hodinkách ukládají a uživatel si je může poslat na e-mail.

Výrobce uvádí, že měření jsou velmi přesná díky špičkové technologii použitých spektroskopických materiálů jako jsou LED senzory a fotodiody rozmístěné po celém řemínku i pouzdře hodinek.

Vlastníci start-upu uvedli, že zařízení, které představili na veletrhu CES 2021, je zatím prototypem, nicméně ujistili veřejnost, že je jejich technologie přesná. Dále uvedli, že „nejenže naše zařízení ulehčuje život diabetikům, kteří se musí neustále píchat do prstu, ale také detekuje změny v hladině cukru v krvi v delším časovém horizontu.“

Vlastníci společnosti nyní hledají obchodní partnery, se kterými by mohli naplánovat prodej podle svých slov vůbec prvního neinvazivního monitoru glykemie.

Zdroj: infodiabetico.com

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x