Jaký sport si vybrat?

Jaký sport si vybrat?

Dá se říci, že z drtivě většiny to záleží čistě na vašich osobních preferencích. Dělejte to, co máte rádi, protože sport by vás měl bavit. Pokud se pustíte do cvičení, které vám bude připadat nudné nebo vás lidově řečeno nechytne, existuje velká pravděpodobnost, že si začnete hodně brzo hledat omluvy pro to, abyste zrovna dnešní cvičení vynechali. A jakmile vynecháte jedno, i když třeba s úmyslem, že si ho nahradíte hned následující den, bude těžší se k němu vrátit, a naopak snazší si najít nějakou jinou záminku, proč ho odložit znovu... a znovu.

Vybírejte sport, na který se cítíte dostatečně fyzicky zdatní. Je jasné, že pokud jste se dlouho vůbec nehýbali, nemůžete hned uběhnout půlmaraton nebo zvládnout hodinu spinningu pro pokročilé.
Kombinujte sporty a cvičení. Naplánujte si, který den se budete věnovat které aktivitě, a když začnete mít pocit, že vás nudí, klidně dny prohoďte. Pamatujte si, že nejste v žádném špičkovém tréninku a jde jen a pouze o vaše zdraví a váš dobrý pocit.

Které druhy cvičení jsou přece jen o něco vhodnější než ostatní?

Chůze

Tu zvládne skutečně téměř každý a jedná se o přirozený pohyb, na který jste zvyklí. Je ale nutné se hýbat trochu svižněji, ne se jen pomalu procházet a kochat se okolím. Vaše rychlost by měla být alespoň 5 km/h. Čím rychleji, tím lépe.

Plavání

Opět velmi přirozený a příjemný pohyb. Stejně jako u chůze ale platí, že je nutné opravdu cvičit, ne se jen splývat na hladině. Pokud si nejste jisti svou technikou, domluvte si hodinu s plavčíkem nebo trenérem, aby napravil vaše případné nedostatky. Pozor, pokud trpíte diabetickou nohou, budete se muset plavání vzdát.

Jízda na kole

Velmi snadný a praktický sport, při kterém si navíc užijete i nejrůznější výlety. Začít můžete cestami třeba jen do centra města a zpět, ale uvidíte sami, že během několika málo dní se budete chtít podívat mimo město a užít si trochu klidu.

Nordic walking

Chůze se speciálně k tomu určenými hůlkami je výborná pro každou věkovou skupinu. Na rozdíl od běžné chůze se při ní celé vaše tělo odlehčí a dochází tak k menšímu zatížení kloubů.

Běh

Skvělý způsob aerobního cvičení, při kterém na sobě výsledky uvidíte v relativně krátké době. Dá se provádět kdykoliv a kdekoliv a existuje i spousta aplikací pro mobilní telefony, s nimiž budete vědět přesně, kolik a v jakém čase jste uběhli.

Jóga

Cvičení, které je vhodné pro lidi, kteří nemají právě v oblibě rychlé pohyby. Při józe si procvičíte i ty svaly, o kterých jste nevěděli, že je máte, a navíc si skvěle vyčistíte mysl.

Aqua aerobik

Aerobní cvičení ve vodě. Ta vás nadnáší, takže je tento sport vhodný i pro osoby s nadváhou a problémy s klouby. Zároveň proti vám voda může fungovat jako závaží, takže po hodině opravdu pocítíte, že jste pro sebe něco udělali.

Cvičení s gymnastickými míči

Možná ho máte doma, abyste na něm seděli, když vás bolí záda. Najděte ve svém okolí místo, kde se s fitbally cvičí, a uvidíte, co všechno se s ním dá provádět.

Pilates

Cvičení, při kterém opakujete na první pohled nevinné pohyby. Ale klíč je právě v mnoha sériích opakování. Příliš se u něj nezadýcháte, ale skvěle se vám budou formovat svaly.

Čemu byste se určitě měli vyhnout:

  • adrenalinovým a extrémním sportům, jako jsou třeba seskoky padákem, hloubkové potápění, horolezectví
  • dlouhodobé vysoké sportovní zátěži. U ní je vyšší riziko, že po skončení nastoupí hypoglykémie
  • sportům, u kterých existuje vyšší riziko poranění dolních končetin

 

1439

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku