Antioxidační síla tříslovin: Ve fytoterapii mají právem své místo
Jaké parametry by měla splňovat obuv pro diabetiky?
Zdroj: Shutterstock
Dlouhodobě nestabilní hladina glykémie v krvi může zvýšit riziko rozvoje zdravotních komplikací. Mezi ty lze zařadit například neuropatie či zhoršené prokrvování různých částí těla. Nejohroženější jsou v tomto ohledu dolní končetiny, respektive u lidí s cukrovkou hrozí vznik tzv. syndromu diabetické nohy. O to více je potřeba myslet na vhodné obutí. Ostatně speciálně navržená a pohodlná obuv pro diabetiky může pomoci přecházet obtížím s chodidly.
Pakliže diabetik zvolí nesprávně obuv, může se potýkat s tvorbou častých otlaků, puchýřů a jiných kožních komplikací. To představuje riziko vzniku nebezpečné infekce, která v těch nejhorších scénářích končí i amputací dolní končetiny. Rány a ranky se zkrátka hojí u lidí s cukrovkou o dost hůře, proto je podstatné dbát na prevenci.
Nejčastější obtíže u diabetiků ve spojitosti s chodidly
Nyní si představme několik nejčastějších obtíží, s kterými se diabetici na chodidlech potýkají. Mohou u nich vznikat:
- mozoly
- puchýře
- vřídky na prstech
- kuří oka
- gangrény
- vbočené palce
- plísňové infekce
- deformity prstů nohy (tzv. kladívkové prsty)
V této souvislosti je vhodné, aby člověk s cukrovkou pravidelně a důkladně o svá chodidla pečoval. Kontinuální kontrola nohou, co se týče možného porušení kožní integrity, je bezesporu důležitá.
Obuv pro diabetiky: Jaké přívlastky by neměla mít?
Kvalitní obuv pro diabetiky zmůže mnoho, s ohledem na prevenci kožních komplikací. Pokud se tedy léčíte s cukrovkou, zcela určitě byste se měli vyhýbat botám volnějším anebo naopak těsným. Když noha v obuvi dobře nesedí, má větší tendenci k tvorbě otlaků, mozolů, puchýřů a jiných poranění. Řiďte se tedy zásadním pravidlem: nikdy nekupujte boty, které si řádně nezkusíte.
Kvalitní výběr domácí obuvi by lidé s diabetem neměli podceňovat
Obyčejné "návleky" na doma nebo snad žabky jsou pro diabetika ohroženého neuropatiemi velmi nevhodné. Otázek na téma domácího obutí u ...
Začněte ideálně u svého ošetřujícího lékaře/diabetologa
Přemýšlíte, kde zakoupit vhodnou obuv pro diabetiky? Potom ze svého plánu zcela vylučte výběr ve standardních prodejnách obuvi. Než se však vydáte pro pohodlné boty, je dobré zmínit se diabetologovi či endokrinologovi. A to zejména v případě, že se léčíte s diabetickou neuropatií anebo máte specifickou potřebu obutí. Lékař situaci zhodnotí a může předepsat poukaz na speciální obuv. Ostatně zdravotní pojišťovna přispívá diabetikům až 1 000 Kč jednou za dva roky (na jeden pár bot). Schvalování revizním lékařem se obávat nemusíte, to již bylo zrušeno. A jací další odborníci vám mohou předepsat diabetické boty?
- rehabilitační lékař
- ortoped
- revmatolog
- protetik
- chirurg
- angiolog
Parametry vhodné diabetické obuvi
Ať už si půjdete do specializované prodejny obuvi s poukazem od lékaře anebo bez, měli byste se zaměřit na následující parametry:
- Vrchní materiál by měl být z pravé kůže. Perfektně totiž izoluje od vlhkosti a zároveň udržuje komfort nohy (pohodlí a teplo).
- Podšívku je dobré volit příjemnou na dotek, ale zároveň pevnou.
- Stélka může obsahovat antibakteriální složky. Vhodnější je dvojitá stélka.
- Ideální jsou boty, které nemají švy. Lépe se tak přizpůsobí noze a nehrozí poraněním kůže na chodidlech.
- Obuv by měla být prostorná pro prsty. Tím předejdete jejich natékání i otlakům.
- Boty pro diabetika by neměly být na vysokém podpatku (ne více jak dva a půl centimetru), vyžadují ovšem tvrdou podrážku.
Jakmile si nebudete výběrem bot jistí, neváhejte se dotazovat školené obsluhy. V prodejnách se zdravotnickými pomůckami/obuví na takové prodavače zcela jistě natrefíte. Sami by vám měli před zkoušením zboží nabídnout změření nohy. Podle toho vyberete ty nejvhodnější a nejpohodlnější boty.
Jak předcházet syndromu diabetické nohy?
Diabetes mellitus neboli cukrovka patří mezi nejrozšířenější choroby na světě, trpí jí každý jedenáctý dospělý člověk na světě. Vysoká hladina ...
Na co ještě nezapomenout?
I přesto, že vám doma přibydou nové boty, je potřeba myslet i na další záležitosti. Jako diabetik nezapomínejte také na to, že noha musí být nejen v pohodlí, ale i v suchu a teple. Proto volte do obuvi nejlépe bavlněné a savé ponožky, které nebudou nikde na noze tlačit. Taktéž by měly být prodyšné. Vyvarujte se syntetickým materiálům i nazouvání bot bez ponožek. A ještě několik slov na závěr: raději nechoďte bosky, i když vás to bude k tomu svádět. I sebemenší poranění může představovat ve vašem případě riziko. Za důkladné zvážení stojí i boty s otevřenou špičkou, které kůži na prstech zcela neochrání. V teplých měsících je lepší preferovat tedy sandále a pantofle s uzavřenou špičkou.
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
Zdroj: Healthline.com, Cukrovka.cz, Ordinace.cz
2748