Jaká předsevzetí si dáváme nejčastěji?

Jaká předsevzetí si dáváme nejčastěji?

Novoroční předsevzetí si podle průzkumu někdy dala více než polovina lidí. Co si nejčastěji přejeme změnit? Agentura STEM/MARK se na to zeptala 500 lidí.

Průzkum ukázal, že častěji si dávají předsevzetí ženy a mladší ročníky. Vedou vysokoškoláci. S rostoucím věkem pak důležitost přisuzovaná
předsevzetím klesá.

Úspěšnost není vysoká

Pouze pětina dotázaných novoroční předsevzetí dodrží. Nejdéle vydrží ty spojené s rodinou, nejrychleji pak lidé vzdávají přestat kouřit. Ženy svá novoroční předsevzetí vzdávají dříve než muži, téměř třetina během prvních pár dní.
Proč lidé často předsevzetí nedodrží, alespoň ty týkající se životního stylu? „Novoroční předsevzetí nevycházejí většinou proto, že je lidé neberou moc vážně. Je to už stereotyp. Důležité je mít silnou motivaci. Člověk by si neměl dávat nereálné cíle, např. zhubnu 10 kg za měsíc,“ míní Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE s tím, že pomoci s motivací může třeba rodina a přátele.

Hubnutí na prvním místě

Novoroční předsevzetí bývají obecně zaměřená na nápravu životního stylu. Jak průzkum odhalil, především ženy chtějí začít hubnout (74 %), zdravě jíst (62 %) a lépe dodržovat pitný režim (36 %). Muži se častěji zaměřují na omezení alkoholu (13 %) a kouření (32 %). Mladí do 29 let plánovali lépe dodržovat pitný režim (39 %), naučit se cizí jazyk (30 %) a více spát (23 %). Lidé mezi 30–44 lety se chtěli více věnovat rodině (22 %).
Začít hubnout bylo nejčastější předsevzetí mezi dotázanými obecně (61 %), následovalo zdravé stravování (53 %) a častější sportování (47 %).

Rok 2017

Rok 2018

374

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku