Jak zlepšit výsledky léčby a snížit její cenu?

Řada pacientů s cukrovkou by podle doporučení lékaře měla denně spořádat hrst léků v ceně několika tisíc korun. Co s tím? Diabetoložka MUDr. Marta Klementová ukázala, jak by bylo možné v některých případech výdaje za léky snížit a navíc zlepšit výsledky léčby.

Jak zlepšit výsledky léčby a snížit její cenu?

“Je úplně běžné že má pacient s diabetem 2. typu čtyřkombinaci léků na diabetes, k tomu trojkombinaci léků na vysoký krevní tlak a navíc ještě něco na snížení cholesterolu. Je to opravdu hrst léků,” popisuje MUDr. Marta Klementová a dodává, že i když se lékaři snaží léky k sobě šikovně kombinovat, stále jich je hodně, což vede k tomu, že pacient přestává plně spolupracovat a všechny předepsané léky stejně nebere.

Údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky uvádějí, že roční náklady na léčbu jednoho diabetika jsou 53 000 korun. Za rok 2015 stála léčba všech diabetiků v ČR celkem 33 miliard Kč. Léčba diabetu tak spotřebuje 13 procent celkových nákladů na zdravotnictví v ČR.

Zvyšovat počet léků není řešení

“Současná medicína neustále zlepšuje technologie a vyrábí nové léky a všechno to stojí spoustu peněz. Když se ale podíváte do nákupního košíku pacienta, najdete tam převážně sladké limonády, uzeniny a bílé pečivo, a víte, že večer prosedí doma u televize, tak přes všechny tyto léky stejně jeho glykemie v normě nebude,” říká MUDr. Marta Klementová. Šanci vidí v návratu ke staletím prověřené práci s pacientem – komunikaci a vysvětlování, která vychází levněji a přitom je velmi účinná.

Příběh pacienta

Příkladem může být příběh jednoho z pacientů MUDr. Klementové. Tento 72letý inženýr s diabetem 2. typu a s vysokým krevním tlakem nastoupil do ordinace s hmotností 93 kg. Bral několik léků na cukrovku a další na vysoký krevní tlak. Cena těchto léků byla měsíčně 4 200 Kč. Pacient při první návštěvě prošel edukací, kde se naučil měřit si glykemie s pomocí glukometru a sestavit si jídelníček odpovídající diabetické dietě s pomocí aplikace do chytrého telefonu Kalorické tabulky. Díky tomu začal hubnout. Za tři měsíce byl o čtyři kilogramy lehčí, a malá změna k lepšímu byla vidět i v hodnotách krevního tlaku. Pacient poté prošel další intenzivní edukací zaměřenou na obecné informace o diabetu, naučil se jak funguje v těle inzulin, co znamená inzulinová rezistence, co špatně kompenzovaná cukrovka organismu způsobuje. Za tři měsíce už měl celkový úbytek váhy 8 kg a zcela normální krevní tlak. Ubyla mu také řada léků nejen na tlak ale i na kompenzaci diabetu. A cena léčby se snížila na 2 000 Kč za měsíc. Opět se zúčastnil edukace, kde se dozvěděl další informace, např. jak pečovat o diabetickou nohu. Za další tři měsíce měl glykovaný hemoglobin 35. Opět se mu snížily léky a jejich cena je nyní 1 000 Kč měsíčně. Nadále do ordinace dochází na edukace 1x za půl roku.

“Velmi významným faktorem v prevenci či léčbě je vzdělávání pacientů, které je hrazené zdravotním pojištěním. Probíhá nejčastěji v diabetologických ambulancích,” uzavírá MUDr. Klementová. Pokud lékař nemá vyškolenou edukační zdravotní sestru, může pacientovi doporučit některé z edukačních center. Jejich seznam najdete na stránkách České diabetologické společnosti.

Cenu snižují i generické léky

Generické léky nebo také generika mohou výrobci uvést na trh poté, co vyprší lhůta patentové ochrany u originálního léku. Musí však prokázat stejné účinky jako měl originální lék. Na rozdíl od něj bývají mnohem levnější, protože jsou vyráběny a prodávány současně mnoha firmami, zatímco původní, originální lék na trhu neměl konkurenci.

Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) vyčíslila úspory v léčbě diabetu druhého typu díky používání generických léků. Za posledních 10 let je celková úspora 3,7 miliard korun českých. Nejrozšířenějším a nejpoužívanějším lékem na diabetes 2. typu je metformin. Je to lék první volby a v léčbě diabetu se používá již více než 60 let. V celkové úspoře se metformin podílel částkou ve výši 1,5 miliard korun. “Dalších 23 miliard korun bylo ušetřeno v oblasti léčby vysokého krevního tlaku či vysoké hladiny cholesterolu v krvi,” říká Martin Mátl, výkonný ředitel ČAFF.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x