Jak vyzrát na cestovní horečku? Nekazte si těšení zbytečným stresem

Jak vyzrát na cestovní horečku? Nekazte si těšení zbytečným stresem
Také se vás týká proslulá "cestovní horečka"? Zdroj: časopis DIAstyl, užito se svolením

Na letní dovolenou se lidé obvykle těší měsíce dopředu. Když se ale blíží čas odjezdu, najednou spoustu z nich přepadá neklid, stres nebo i fyzické obtíže jako nechutenství, střevní potíže, nespavost, nebo bolest hlavy. Prošel si tím před důležitou cestou skoro každý a běžně se tomu stavu říká „cestovní horečka“. Jak se napětí zbavit a užít si těšení na zaslouženou dovolenou v klidu? Existuje několik tipů.

Ve chvíli, kdy dovolenou naplánujete, je potřeba hned ověřit několik nezbytných věcí. V první řadě zkontrolovat platnost cestovních dokladů všech účastníků, zjistit si, jestli je potřeba absolvovat povinně některá očkování, a v posledních letech také přibyla povinnost prověřit aktuální protiepidemická pravidla.

Stejně tak je nutné nahlásit si v práci dovolenou, případně si zajistit hlídání pro domácí zvířata či péči o zahradu, pokud je to nutné. Tyto záležitosti je potřeba řešit měsíce dopředu, protože těšně před odjezdem už může být pozdě.

Vyčleňte si na zařizování čas a vše řešte v předstihu

Dopředu si také promyslete, co potřebujete stihnout ve dnech před odjezdem, a vyčleňte si na to dostatek času. Může to být třeba velký nákup potravin nebo sportovního vybavení, úklid auta, obstarání dostatečně velkých kufrů, předání pracovních úkolů kolegům, nebo jiné mimořádné záležitosti, které je potřeba vyřešit. Vyperte a vyžehlete si dopředu také oblečení, které si s sebou chcete vzít. Zdánlivě se jedná o maličkosti, ale každá z nich zabere čas a můžete se dostat pod tlak, abyste vše stihli.

Pro samotné balení je vhodné mít vše potřebné někde poznamenané. Někdo má rád lepicí lístečky, které rozmisťuje po bytě, jiný dává přednost seznamům v digitální podobě v telefonu nebo v počítači. Vědomí, že vše důležité máte sepsané a můžete si jen odškrtávat splněné položky, pomůže odstranit velkou porci stresu spojeného s balením. Nebudete muset nosit vše v hlavě, takže díky tomu na nic nezapomenete.

Zklidněte myšlenky na procházce nebo při sportu

Pokud už máte vše připravené a stejně se vám nedaří naladit na pohodovou dovolenkovou vlnu, zkuste se odreagovat. Nabízí se třeba svižná procházka, která vám rozproudí krev a pomůže zklidnit zmatek v hlavě. Nebo jiné sportovní vyžití podle vašeho vkusu. S cestovní horečkou se navíc obvykle pojí problémy s usínáním a náročnější fyzická aktivita vám pomůže večer snadněji „vypnout“.

Sezóna dovolených pomalu začíná aneb Jak na cestování s diabetem bez starostí

Při cestování je diabetik nucen myslet na vícero věcí naráz. Pokud si tedy chce užít zasloužený odpočinek, je nutné počítat i s případnými ...

Hlavu zklidní i bylinky

Pro zklidnění myšlenek můžete vyzkoušet také bylinky, například ve formě tinktury. Pro celkové
zklidnění organismu můžeme využít tinkturu z třezalky, která působí i na nervovou soustavu. Bylinkářka Jarmila Podhorná doporučuje pro zklidnění také tinkturu z vrbky. Mimořádně silné působení na nervový systém a zároveň regenerační účinky mají gemmoterapeutika – výtažky ze zárodečných částí rostlin.

„Na prvním místě můžeme použít přípravek z lípy, která uvolňuje stavy deprese a úzkosti, a zároveň posiluje nervovou soustavu, nejlépe v kombinaci s bělotrnem. Gemmoterapeutikum z rozchodnice růžové zlepšuje koncentraci, posiluje a harmonizuje organismus. Mezi účinná gemmoterapeutika na nervový systém patří bakopa, která má příznivý vliv na fungování mozku a posiluje mentální svěžest organismu,“ radí Jarmila Podhorná.

Pozitivní myšlení podpoří aromaterapie

K zahnání stresu můžete vyzkoušet také aromaterapii. Připravte si horkou koupel s pěnou, pusťte si relaxační hudbu a do aromalampy nakapejte vonné oleje, které máte rádi. Nedovolte myšlenkám kroužit okolo balení a zařizování cesty, představujte si, jak už jste na místě a užíváte si odpočinek, sluneční paprsky, dobré jídlo a přírodní krásy či památky. Dovolená má přece být radostný zážitek za odměnu, a ne zdroj stresu a starostí. Byla by škoda si těšení pokazit zbytečnou nervozitou.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text v původním znění (autorkou je bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná)

646