-- reklama --

Jak v zimě podpořit metabolismus? Úpravou jídelníčku i pravidelným pohybem

Jak v zimě podpořit metabolismus? Úpravou jídelníčku i pravidelným pohybem
Ani v zimě si nemusíte oblíbený sport odepřít Zdroj: Pexels

S blížící se zimou a čím dál chladnějšími dny se proměňuje také chování a reakce našeho těla. Zatímco v létě jsou lidé častěji plní energie a nemusejí bojovat s celodenní únavou, zima bývá naopak obávaným obdobím, co se fyzického a psychického zdraví týče. Změna ročního období totiž mívá na fungování metabolismu výrazný vliv. Víte, jak své tělo v chladných měsících co nejlépe podpořit?

Metabolismus je soubor chemických reakcí, díky kterým naše tělo funguje tak, jak má. Umožňuje mu růst, udržovat a opravovat buňky, získávat energii z potravy a odstraňovat odpadní látky. Pokud se z nějakého důvodu fungování metabolismu zpomalí, projeví se to únavou, zimomřivostí, zvýšeným ukládáním tuků nebo zhoršením kvality vlasů a nehtů.

Zákeřná retinopatie: Chodit k očaři byste měli i bez obtíží

Jak k postižení očí u diabetiků dochází, vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, oční chirurg pražské kliniky NeoVize: „První variantou je, že špatně ...

Pomáhá pohyb

Rychlost metabolismu ovlivňují nejen faktory, jako je pohlaví, věk a genetika člověka, ale také strava a fyzická aktivita. Aby metabolismus fungoval správně, je dobré jej podpořit pravidelným pohybem a rozvojem svalové hmoty. Svaly jsou velmi metabolicky aktivní, což znamená, že když jich máme více, spálíme více kalorií i v klidu nebo když spíme,“ vysvětluje výživová poradkyně Monika Rychlovská Tělupilová.

Kromě fyzické kondice patří k důležitým faktorům správného fungování metabolismu také okolní teplota. V zimě, kdy bývá tělo častěji vystavené chladu, se musí více zahřívat. A má tak tendenci k vyššímu energetickému výdeji. „Pokud se například rozhodneme běhat venku, spálíme více kalorií než při stejně intenzivním běhu na páse ve vytápěné tělocvičně. Takže i proto může být snaha o zhubnutí úspěšnější v zimě než v létě,“ popisuje Monika Rychlovská Tělupilová.

Kortikosteroidy ovlivňují glykemii. Mohou být tichou součástí vaší léčby

Kortikosteroidy jsou hormony lidskému tělu vlastní, tvoří je buňky kůry našich nadledvin (cortex neboli kortex pochází z latiny a znamená ...

Základem je pravidelné stravování

Předpokladem pro zdravé tělo plné energie je pravidelná a pestrá strava. Kdo chce podpořit růst svalů, může vyzkoušet některý z doplňků stravy s obsahem proteinu. Strava se celoročně podepisuje na psychické i fyzické pohodě, na což je v zimních měsících obzvlášť důležité myslet, abychom tělo udrželi v kondici a měli dostatek energie. Jídelníček by měl obsahovat dostatečné množství minerálů, vitamínů, bílkovin, vlákniny a zdravých tuků.

Co se týče stravovacích návyků, má zásadní význam pravidelnost. Při pravidelném stravování nemá tělo obavy z nedostatku stravy a nemusí ukládat tuk na horší časy. Zapomínat by se nemělo ani na hydrataci. Zvýšit příjem vody by měli především lidé, kteří sportují nebo vykonávají náročnou práci.

Polévky v zimě zahřejí

A jak v zimě upravit jídelníček tak, aby podpořil správný chod metabolismu? Na talíři by se měla častěji objevovat kořenová zelenina, která se řadí k takzvaným hřejivým potravinám. Kromě mrkve, batátů či řepy je vhodné zařadit do jídelníčku také zelí nebo dýni. Odborníci doporučují i přísun vařených obilovin a polévek.

„Klíčové nejsou jen správné potraviny, ale také jejich úprava. V zimě doporučuji více vařit, dusit, péct, zapékat, restovat. Syrového ovoce a zeleniny si dopřávat o něco méně než v ostatních obdobích roku. Přidat se do jídla dá i mírně pikantní koření, které lehce zahřeje,“ uvádí Monika Rychlovská Tělupilová.

Bylinky proti únavě a dostatek vitamínů

Když je metabolismus zpomalený, tělo nezpracovává živiny efektivně. I to může mít za následek dlouhodobý pocit únavy a nedostatku energie. Celý metabolismus pomohou nastartovat doplňky stravy obsahující ostropestřec mariánský. Tato bylina z čeledi hvězdnicovitých podporuje zdraví jater, která hrají důležitou roli při regulování metabolismu. K normálnímu fungování procesů v těle přispívá také vitamín C, jenž se využívá ke snížení únavy a dlouhodobého vyčerpání.

Kvalita spánku ovlivňuje náladu

Společně s úpravou stravovacích návyků je nutné soustředit se na spánek. Kvalita a délka spánku totiž ovlivňuje každodenní náladu a fungování člověka. Dospělí by měli spát ideálně 7 až 9 hodin, dětem prospívá i více než 10 hodin spánku denně.

Zdroj: redakce, výživová poradkyně Monika Rychlovská Tělupilová, dm.cz

8019

Diskuze k článku