Jak si zvolit správného kouče při diagnóze cukrovky: Není všechno zlato, co se třpytí

Jak si zvolit správného kouče při diagnóze cukrovky: Není všechno zlato, co se třpytí
Zůstat stále motivovaný je těžké i pro zdravého člověka. Pokud se k tomu přidá chronické onemocnění, může vám pomoci podpora i někoho erudovanějšího, než jsou vaši blízcí. Zdroj: Shutterstock

Žijete s cukrovkou už tak dlouho, že vám dochází motivace a potřebujete novou energii do žil? Chcete redukovat svou hmotnost a stále se vám nedaří? Nebo zkrátka nechápete všechny ty potraviny, které najednou musíte řešit? Kouč může být vaše životní spása, ale i způsob, jak zbytečně vyhodit peníze. Důležité totiž je vybrat si správně. Jak zvolit toho, kdo vám skutečně pomůže?

S kouči se teď roztrhl pytel, chce jím být zkrátka každý. Na sociálních sítích se setkáte s mnoha profily lidí, kteří se vám budou snažit poradit. Jak je kriticky hodnotit a filtrovat informace, které přijímáte, jsme psali už v článku o kritickém myšlení. Přečíst si ho můžete zde.

Rozmyslete si, koho právě teď pro sebe potřebujete

Jak tedy vybrat toho správného člověka právě pro vás? Prvně je důležité uvědomit si, co vlastně hledáte. Jestli je to lifestyle coach“, sportovní trenér nebo výživový poradce. Ti první se soustředí na obecná témata, se kterými se v životě potkáváte a budou vám nápomocni v čemkoliv, co budete momentálně řešit. Nezaměňujte tyto kouče s psychology. Ti se totiž soustředí převážně na minulost, kouči na přítomnost či krátkodobou budoucnost. Trenér vám v posilovně pomůže redukovat váhu a udržovat ji na zdravých hodnotách. Výživový poradce vám může být naopak nápomocný v sestavení jídelníčku, dodržování dietního plánu a správném výběru potravin.

I u nás už se začínají objevovat, v zahraničí běžní, diabetičtí pedagogové. Jde o lidi, kteří pracují hlavně s nově diagnostikovanými diabetiky a pomáhají jim zvládnout základy onemocnění. Učí je, jak spravovat léky, jak si aplikovat inzulin, nebo jak správně měřit hladinu cukru v krvi. Zaměřují se tak vlastně na praktickou stránku léčby cukrovky. Takoví kouči vám mohou pomoci zvládnout změny, které s sebou diabetes do vašeho života přináší.

Co může ničit psychiku diabetika? Nově diagnostikovaní se potýkají s problémy, o kterých nehovoří

Vyrovnaná psychika vám může pomoct k lepší kompenzaci diabetu, nenechte se tedy pohltit obavami Pokud právě jdete od lékaře s diagnózou ...

Kdy pracovat s koučem

Důležité je připomenout si, že všechny tyto tři typy koučů vám mohou být nápomocny dohromady. Zatímco životní kouč vám bude pomáhat udržet vaši životní rutinu, zůstat motivovaný a naučí vás relaxační techniky, sportovní trenér se bude soustředit na správné cviky a redukci váhy. Výživový poradce vám poté sestaví optimální jídelníček tak, jak pro vás bude v dané chvíli prospěšný. Nápomocní vám tito koučové mohou být kdykoliv během vašeho života, zejména však v těchto chvílích:

 • Když vám byla cukrovka nově diagnostikována. Změna, které čelíte, může vyžadovat podporu, kterou budete hledat mimo svůj okruh blízkých. Kouč je školený pro to, aby věděl, jak s vámi pracovat.
 • Když vaše hodnoty (především glykémie, glykovaný hemoglobin) nejsou optimální a vy neumíte převzít kontrolu. 
 • Když život nejde podle plánu. Nejen cukrovku budete ve svém životě řešit. Ať už vás trápí cokoliv, může to ovlivnit vaše jednání a následné hodnoty. Nebojte se požádat o pomoc, nemusíte na to být sami.

Když sláva zdraví nechrání: Tom Hanks, Nick Jonas i Sharon Stone navzdory diagnóze diabetu inspirují celý svět

Ačkoliv se dnes již stigma kolem cukrovky v České republice stírá, stále je mnoho těch, kteří se za svou diagnózu stydí a skrývají ji. Pojďte se ...

Jak najít toho správného kouče

Na závěr jsme si pro vás připravili pár rad, na co se zaměřit, pokud se po kouči porozhlížíte:

 1. Vzhled vám k ničemu nebude. Často lidé vybírají hlavně sportovní trenéry podle jejich prezentace na sociálních sítích. Ta zahrnuje zpravidla mnoho fotek z posilovny, které však nic neříkají o tom, jak se svými klienty pracují, jaké mají reference a vzdělání. Pokud už vás někdo natolik zaujme, že s ním chcete pracovat, doptávejte se.
 2. To, že někdo zhubl na svou vysněnou váhu ještě neznamená, že v tom má pomáhat i ostatním. Ti, kteří dokázali bojovat za své tělo, rozhodně zaslouží obdiv. Ještě to však neznamená, že by svá moudra měli za odměnu předávat dál. Sociální sítě jsou plné těch, kteří vám sestaví jídelníček, jen protože jim takhle také fungoval. Nepouštějte se do změny stravovacích návyků s někým, kdo nepožaduje znát váš zdravotní stav a o složení potravin ví leda to, co si přečte na etiketě.
 3. Při dlouhodobé spolupráci se ptejte na úvodní hodinu zdarma. Pro někoho to může znít pošetile, ale právě při dlouhodobé spolupráci může být taková úvodní schůzka nesmírně důležitá. Dnes už nabízí většina koučů právě takové úvodní seznámení, které bývá různě dlouhé. Pokud hledáte někoho na delší než jednorázovou spolupráci, je důležité, aby vám ten člověk sedl. Možná to nemusíte zjistit v úvodní hodině, ale rozhodně budete mít více informací než ve chvíli, kdy zaplatíte okamžitě několik desítek tisíc.
 4. To, že to fungovalo vašim přátelům, ještě neznamená, že je to pro vás. V každém kouči se odráží jeho osobnost. Je to jako s přáteli. Co bude vyhovovat jednomu, může být druhému proti srsti. A je to tak v pořádku. Někdy to ani nevypovídá o kvalitách člověka, jen si zkrátka lidsky nesednete.
 5. Pokud vám vybraný kouč nevyhovuje, nebojte se změny. Pokud cítíte, že už jste vyčerpali to, co jste si vzájemně mohli předat, nebojte se jít o dům dál. Změna může být prospěšná.
 6. Cena není ukazatelem kvality. Jsou tací, kteří jsou velmi drazí, i tací, jejichž levná sazba ve vás může evokovat nedostatek profesionality a zkušeností. Ve skutečnosti to s tím vůbec nemusí souviset, někteří lidé si jen zkrátka neumí určit svou adekvátní cenu.
 7. Pokud životní kouč rozdává rady, utečte. Kouč by vám nikdy radit neměl, naopak vás má vést. Na řešení byste měli přijít sami.
 8. Ptejte se na vzdělání, kurzy, certifikace. Dobrého kouče sice nedělá titul před jménem nebo přezdobený certifikát, na druhou stranu to ukazuje určitou úroveň jeho znalostí. Měli byste znát, co vám může kouč nabídnout, a podle toho se rozhodnout, zda je to právě to, do čeho chcete jít.

Zdroj: thriveglobal.com, workingresources.com, coachingfederation.org

386