
Reportáž: Jak se žije s diabetem ve Španělsku?

Jak se liší péče o diabetiky v jiných částech světa? Jsou na tom lépe, nebo hůře než čeští pacienti? Náš seriál vás tentokrát zavede do slunného Španělska. O podmínkách léčby diabetu v této zemi jsme mluvili s Lucy Amato, diabetičkou 1. typu.
Lucy Amato žije ve Španělsku a má dvojí národnost – španělskou a portugalskou. Působí jako editorka neziskové organizace sdružující diabetiky 1. typu s názvem „Beyond Type 1“. Dále pracuje jako právnička a nyní ještě studuje obor psychologie. Mezi její záliby patří cestování a procházky s rodinou, ideálně v přírodě.
Lucy, jak dlouho už máš cukrovku?
Cukrovku mám od roku 1992, tedy téměř už 30 let. Pamatuji si dokonce přesně ten den, kdy mi nemoc diagnostikovali. Zdravotníci mi v nemocnici řekli, že tam musím nějakou dobu zůstat. Říkala jsem si tehdy, že spát v nemocnici je pro mě velkým dobrodružstvím…
Co ti tedy přesně v nemocnici řekli? Jaká byla edukace?
No, dozvěděla jsem se vlastně tehdy jen to, co je to diabetes a že si musím píchat inzulin. Informace o léčbě nemoci však podle mého názoru nebyly dostatečně. Nikdo mi například nevysvětlil, že musím počítat množství sacharidů atd. To jsem si musela s pomocí internetu dostudovat sama.
Nemoc králů: Jak na prevenci a léčbu dny
Jak dna vzniká? Jde o onemocnění kloubů způsobené příliš vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Takovému stavu se říká hyperurikémie. ...
Nyní se již situace jistě trochu zlepšila…
To ano, ale stále je ještě na čem pracovat. Společnost pořád nemá dostatečné povědomí o diabetu 1. typu, což by bylo dobré změnit.
Využíváš k léčbě diabetu inzulinovou pumpu?
Ano, používám inzulinovou i senzor pro kontinuální monitoraci glykemie. Tyto technické vymoženosti ovšem nejsou dostupné všem pacientům s cukrovkou. Musím ovšem říct, že se mi díky těmto technologickým novinkám výrazně zlepšila kompenzace diabetu a díky tomu se také zvýšila kvalita mého života.
A jak je to tedy všeobecně s léčbou diabetu 1. typu ve Španělsku?
Léčba cukrovky je ve Španělsku hrazena ze zdravotního pojištění. Jedná se však o základní léčbu a pokud má pacient zájem o užívání senzoru či inzulinové pumpy, musí splnit stanovená pravidla a být tak vhodným kandidátem. V Argentině je situace trochu jiná, na všechno, co vám napíše váš lékař (endokrinolog), máte zdarma nárok, a to včetně pump či senzorů. V praxi je ovšem situace trochu jiná a člověk je nakonec rád, když sežene například testovací proužky do glukometru. V zemi jsou navíc postupné jen dvě značky inzulinových pump a jen jeden typ senzoru.
Jak je to s inzulinem? Musíte za něj platit?
Jak kdo… Důchodcům je například inzulin poskytován bezplatně, pracující pak doplácí zhruba 5 euro za jedno balení. Co se týče třeba inzulinových pump, tak ty jsou sice zdarma, ale třeba baterie do nich si musíme hradit sami.

Lucy Amato | zdroj: se souhlasem autorky Lucy
Organizace Beyond Type 1
Organizace Beyond Type 1, ve které Lucy působí, je vlastně takovým virtuálním místem, kde se setkávají diabetici z celého světa a sdílejí zde své životní příběhy i cenné zkušenosti s léčbou cukrovky. Postupně se tak buduje přátelská online komunita diabetiků 1. typu. Pokud byste i vy chtěli sdílet svůj osobní příběh o cukrovce, na stránkách organizace beyondtype1.org najdete všechny potřebné informace.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Lucy Amato a Mgr. Kamila Leciánové
4327