-- reklama --

Jak se žije s diabetem v Dánsku?

Jak se žije s diabetem v Dánsku?

Jak se liší péče o diabetiky v jiných částech světa? Jsou na tom lépe, nebo hůře než čeští pacienti? Náš seriál vás tentokrát zavede do Dánska. S podmínkami léčby diabetu v této zemi nás seznámila místní zástupkyně mladých leaderů Lærke Folke Thømming.

Lærke, můžeš nám říct, jaká je podle tvého názoru úroveň péče o diabetiky v Dánsku?

V Dánsku mají všichni diabetici k dispozici veškeré kompenzační pomůcky zcela zdarma. Pouze za inzulin musí doplácet, ovšem nehradí jeho plnou cenu.

Jak jsou na tom pacienti v Dánsku s edukací?

Myslím si, že pacienti s diabetem 1. typu mají k dispozici dostatek informací. Nedostatky ale vidím v péči o diabetiky 2. typu. Ti totiž chodí na pravidelné kontroly pouze k praktickému lékaři, který s nimi léčbu diabetu konzultuje. Povědomí široké veřejnosti o diabetu je podle mého názoru také pořád nedostatečné. Lidé se například stále domnívají, že diabetem mohou onemocnět pouze lidé trpící nadváhou nebo že diabetici nesmí jíst cukr.

Máš představu, jak by se mohla kvalita péče o diabetiky zlepšit?

Myslím si, že společnosti, které se zabývají vývojem kompenzačních pomůcek určených k léčbě diabetu, by měly více spolupracovat se samotnými pacienty, což jim pomůže lépe pochopit, co přesně potřebujeme.

LÆRKE FOLKE THØMMING

Lærke je 24 let a žije v Kodani. Mezi její koníčky patří psaní blogu s názvem mindiabetes.dk. V něm se snaží popisovat, jaké to je žít s diabetem 1.typu a nevyhýbá se ani ožehavějším tématům, jako je „diabetes a sex“, popřípadě „kdy, jak a zda vůbec má diabetik říct svému zaměstnavateli, že trpí touto chorobou“. Zaměřuje se tedy na tematiku, o které diabetologové příliš nemluví.

Lærke je členkou Dánského svazu diabetiků, kde mimo ní působí řada dobrovolníků. Někteří se věnují práci pro organizaci a jiní zase organizují různé projekty. Dále je mentorkou několika dalších diabetiků. Považuje za velmi důležité, aby se lidé s chronickým onemocněním setkávali a navzájem se podporovali.

Mgr. Kamila Mikesková

803

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku