Jak se žije diabetikům ve Finsku?

V minulém díle našeho seriálu jsme prostřednictvím rozhovoru seznámili s péčí o diabetiky v Etiopii. Tentokrát se s Camillou Polviander vypravíme do Finska.

Jak se žije diabetikům ve Finsku?

Camille je 23 let a momentálně žije v Helsinkách, kde studuje na vysoké škole. Diabetes má od 15 let. Velkou část jejího volného času jí zabírá studium a práce dobrovolníka ve finském svazu diabetiků. Pokud má ovšem chvilku pro sebe, ráda si čte nebo chodí do posilovny. V současné době také brigádně pracuje jako zdravotní
sestra, jelikož ji velmi baví pomáhat druhým. Ve Finsku žije velké množství lidí s diabetem, a proto je této problematice věnována zvýšená pozornost. Probíhají také soustavné výzkumy snažící se objasnit zvýšené množství diabetiků v zemi.

Camillo, můžeš nám přiblížit, jaká je péče o diabetiky ve Finsku?

Ve Finsku je diabetes poměrně častým onemocněním. Domnívám se proto, že péče o diabetiky je u nás na vysoké úrovni. Pacienti doplácejí na inzulin asi 100 euro
za rok a další náklady spojené s léčbou diabetu jsou u nás plně hrazeny, a to včetně testovacích proužků do glukometru, inzulinových pump aj.

Jsi členkou nějaké organizace, která podporuje diabetiky a pořádá pro ně např. různé akce a eduakce? 

Ano, jsem členkou finského diabetického svazu, který pořádá řadu osvětových a edukačních akcí. Součástí svazu je oddělení, které se zaměřuje na edukaci dětí a dospívajících s diabetem. V rámci tohoto oddělení pořádáme například každoroční dia-tábor.
Zajímavým projektem je také trénink mladých dobrovolníků, kteří pracují s diabetiky ve věku od 13 do 16 let. Sama se účastním projektu, kdy se pravidelně
dvakrát za měsíc setkávám se skupinkou čtyř dívek s diabetem ve věku od 14 do 16 let. Společně rozebíráme problémy spojené s životem s diabetem a také například sportujeme, aby holky lépe pochopily jak tělo diabetika reaguje na sport. Dále chodíme do různých restaurací nebo pořádáme pikniky s cílem převést edukaci o stravě do praxe. Do tohoto projektu je zapojená celá řada dobrovolníků, takže existuje více takových edukačních skupin.

Jak jsou na tom finští diabetici s edukací a jaké povědomí má u vás o diabetu veřejnost?
Myslím si, že míra edukace pacientů ve Finsku je velmi dobrá. Povědomí široké veřejnosti by se ale mohlo zlepšit, jelikož se často stává, že si lidé zaměňují diabetes
1. a 2. typu.

Víš o něčem, co by se ještě dalo ve Finsku v péči o diabetiky zlepšovat?
Ve Finsku jsou bohužel rozdíly v péči o diabetiky v rámci jednotlivých měst, jelikož každá oblast má určitou míru autonomie. Domnívám se proto, že by se úroveň léčby diabetu měla sjednotit napříč celou zemí, aby nedocházelo k situacím, že pacienti v jednom městě získávají kvalitnější kompenzační pomůcky než ti v jiných městech.

Mgr. Kamila Leciánová

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x