Jak se žije diabetikům v Polsku?

Jak se liší péče o diabetiky v jiných částech světa? Jsou na tom lépe, nebo hůře než čeští pacienti? Náš seriál vás tentokrát zavede do Polska. O podmínkách léčby v této zemi jsme mluvili s místní zástupkyní mladých leaderů Weronikou Burkot.

Jak se žije diabetikům v Polsku?

Weroniko, zajímalo by mě, jak se žije diabetikům v Polsku? Musí místní diabetici platit za kompenzační pomůcky nebo za inzulin? Je těžké získat inzulinovou pumpu?

Když jsem se přestěhovala z Polska do Belgie, tak musím říct, že se můj život s diabetem hodně změnil. V Belgii jsou dostupné veškeré kompenzační pomůcky v rámci zdravotního pojištění zdarma. Jediné, co si částečně hradím, jsou náklady spojené s návštěvou diabetologa a testování glykovaného hemoglobinu, což činí asi 250 euro (6 350 Kč) ročně. Oproti tomu v Polsku se často za léky a kompenzační pomůcky pro dospělé osoby s diabetem částečně platí až do 30% jejich ceny, zbylou část hradí zdravotní pojišťovna. Bohužel tak mnoho dospělých diabetiků prostě nemá dostatek peněz na to, aby si pořídili například senzor pro kontinuální monitoraci glykemie. Upřímně mám pocit, že kdybych si chtěla žít s diabetem 1. typu v Polsku stejně dobře jako v Belgii, tak by mě to stálo tak 250 euro měsíčně a ne ročně jako tady.

Jsi členkou nějaké organizace, která sdružuje osoby s diabetem?

Ano, pracuji jako young leader v Mezinárodní diabetické organizaci IDF a působím také v Blue Circle Voices. Dále jsem členkou advokátní skupiny evropské sekce IDF a angažuji se každoročně v různých kampaních a projektech.

Věnuješ se svém volném čase věnuješ nějakým sportovním aktivitám? A jak zvládáš případné hypoglykemie?

Nemám vyloženě nějaký nejoblíbenější sport, ale snažím se hýbat a být aktivní pravidelně. Několikrát týdně chodím do nedaleké posilovny a odpozorovala jsem, že se mi glykemie během tréninku výrazně snižuje, proto si ji musím pravidelně kontrolovat. Před sportovní aktivitou si vždy zkontroluji glykemii, a pokud je příliš vysoká, raději necvičím. Pokud se má glykemie pohybuje ve stanovených hodnotách, vždy si dám před cvičením svačinu – nejčastěji je to banán, který mi pomáhá udržet glykemii během tréninku. Navíc s sebou raději vždy nosím hroznový cukr či sladkou šťávu.

Myslíš si, že jsou znalosti o diabetu v Polsku na dobré úrovni? Získala jsi vždy potřebné informace týkající se léčby cukrovky?

Úroveň znalostí o diabetu je bohužel v Polsku stále nedostatečná. Ovšem díky různým nezávislým organizacím a nadacím se situace začíná pomalu měnit k lepšímu. Já sama jsem často musela hledat důležité informace o cukrovce, z vlastní iniciativy jsem pak navštěvovala řadu přednášek i workshopů, ale musím říct, že ne vždy jsem se setkala s pochopením.

Jaké změny by mohly diabetikům v Polsku pomoci a přinést zlepšení kvality života?

Myslím si, že lidem s diabetem chybí v Polsku kvalitní lékařská péče, podpora a především přístup k informacím. Polský ministr zdravotnictví má v plánu zabývat se potřebami dospělých osob s diabetem, kteří po dosažení věku 26 let často nemají přístup k využívání moderních technologií v léčbě diabetu, a to z důvodu finanční náročnosti těchto pomůcek. Problematické je v Polsku rovněž získání samotné inzulinové pumpy.

Weronika Burkot (28)

Weronika pochází z polské Varšavy, ale nyní žije v Belgii v Bruselu. Je jí 28 let a s diabetem 1. typu žije většinu svého života – již 24 let. Profesně se věnuje designu a vizuální komunikaci a také internetovému marketingu. V současnosti pracuje jako ilustrátorka. Od roku 2013 provozuje blog o diabetu s názvem Bluesugarcube, který můžete najít na adrese bluesugarcube.blogspot.com. Vysílá také na různých sociálních sítích, kde sdílí s ostatními odběrateli své myšlenky, tipy, nápady a příběhy.

Mgr. Kamila Leciánová

Foto: archiv V. Burkot

 

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x