Jak se žije diabetikům v Makedonii?

Jak se liší péče o diabetiky v jiných částech světa? Jsou na tom lépe, nebo hůře než čeští pacienti? Náš seriál vás tentokrát zavede do Makedonie. O podmínkách léčby v této zemi jsme mluvili s místní zástupkyní mladých leaderů Tanjou Shatanovskou.

Jak se žije diabetikům v Makedonii?

Tanjo, vím o tobě, že se hodně věnuješ sportu. Mohla bys nám prosím podrobněji popsat své sportovní aktivity? Jak zvládáš během sportu korigovat svou hladinu glukózy v krvi?

Miluji tanec – především salsu. Je to poměrně mladý tanec, inspirovaný směsí různých kultur a hudebních stylů, které se na Kubě uchytily. Kuba se tak stala domovem mnoha latinských tanců. Tančení salsy má pozitivní vliv na mou glykemii. Pravidelně se měřím glukometrem vždy před a po tanci.

Jak se žije diabetikům v Makedonii? Musíte například platit za kompenzační pomůcky nebo za inzulin?

Život s diabetem 1. typu má v Makedonii svou pozitivní i negativní stránku. Jako pozitivní vnímám skutečnost, že inzulin a některé kompenzační pomůcky (jako například proužky do glukometru či jehly do inzulínových per) jsou plně hrazeny vládou. Negativní je ovšem situace týkající se inzulinových pump, které jsou většinou dostupné pouze dětem do 15 let. Pokud chtějí získat inzulinovou pumpu diabetici starší 15 let, musí si ji uhradit sami z vlastní kapsy. Navíc v naší zemi vůbec nejsou dostupné senzory pro kontinuální monitoraci glykemie. Když tedy chce diabetik senzor získat, musí si jej objednat z jiné země v rámci Evropské unie. To je ale s ohledem na makedonské příjmy poměrně drahá záležitost.

Jsi členkou nějaké organizace sdružující a podporující osoby s diabetem?

Ano, jsem členkou asociace Balans MK, což je sdružení založené v roce 1999 rodiči dětí s diabetem 1. typu. Toto sdružení pořádá vzdělávací přednášky, semináře a tábory pro děti s diabetem. Cílem akcí je zvýšit povědomí široké veřejnosti o cukrovce – vysvětlit veřejnosti, co je to diabetes a jak mohou případně pomoci diabetikům při hypoglykemii.

Jsou znalosti týkající se diabetu ve vaší zemi na dobré úrovni? Získala jsi vždy potřebné informace týkající se léčby?

Ano, myslím si, že znalosti týkající se léčby diabetu jsou v Makedonii na dobré úrovni. V průběhu roku se pro diabetiky pořádají různé vzdělávací přednášky a další akce, na kterých lze získat všechny potřebné informace. Jeden workshop pořádá i organizace, ve které působím. Je věnovaný sacharidům v jídelníčku a jejich počítání.

Myslíš si, že by v Makedonii mělo dojít k nějakým změnám, které by zlepšily kvalitu života lidí s diabetem?

Bylo by velmi vhodné, kdyby všechna sdružení obhajující práva osob navzájem spolupracovala a nekonkurovala si. Organizace by si totiž měly uvědomit, že všechny bojují za stejnou věc. Také by bylo vhodné rozšířit dostupnost inzulinových pump pro všechny pacienty s diabetem, umožnit diabetikům přístup k senzorům a dále zajistit vyšší kvalitu inzulinu a glukometrů.

Tanja Shatanovska z Makedonie

Pětadvacetiletá Tanja Shatanovska pochází z Makedonie a má diabetes 1. typu. Na univerzitě svatého Cyrila a Metoděje ve městě Skopje získala bakalářský titul v oboru marketing. Do budoucna by ráda i nadále zdokonalovala své dovednosti jako manažerka marketingu sociálních médií. Ve volném čase ráda běhá, chodí na túry a věnuje se tanci salsy.

 

Mgr. Kamila Leciánová

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x