Jak se žije diabetikům v Etiopii?

Další zajímavý rozhovor ze seriálu "Jak jsou na tom diabetici ve světě?" nám poskytl Tsegamlak Zerihun z Etiopie. Prozradil, že život mimo hlavní město je u nich pro diabetiky velmi obtížný.

Jak se žije diabetikům v Etiopii?

Tsegamlak pochází z Etiopie a v současné době žije a studuje na univerzitě ve městě Addis Abeba. Je mu 26 let a diabetem 1. typu onemocněl v osmi letech. Rád kreslí, sportuje a především pracuje jako dobrovolník v organizaci, která se snaží péči o diabetiky v Etiopii zkvalitnit.

Tsegamlaku, můžeš nám popsat, jak se žije diabetikům v Etiopii?

V Etiopii má na život s diabetem vliv společenský status každého občana. Pokud člověk patří do střední či vyšší ekonomické třídy obyvatel, tak si musí všechny výdaje spojené s léčbou diabetu platit sám. Těm, kteří patří do nižší ekonomické třídy, přispívá na léčebné výdaje vláda – tedy kromě glukometru a testovacích proužků do glukometru, tyto kompenzační pomůcky si musí každý diabetik kupovat sám, což je velmi nákladné a často nedostupné pro většinu osob s diabetem.

Jsi členem nějaké organizace, která se snaží o zlepšení života lidí s diabetem?

Jsem členem Etiopské diabetické asociace již od té doby, co jsem byl diagnostikován. Pořádáme každý měsíc celodenní edukační přednášky a tábory pro děti s diabetem 1. typu.

Jsou diabetici v Etiopii dostatečně informováni?

Bohužel, většina pacientů, ale také lékařů má nedostatečné znalosti o léčbě diabetu, například o počítání výměnných jednotek ve stravě. Lékaři, kteří spolupracují s naší organizací, jsou lépe seznámeni s problematikou diabetu, ale jiní svým pacientům pouze doporučují nejíst třeba bílý chléb či ovoce.

Jak by se dle tvého názoru mohla v Etiopii kvalita péče o diabetiky zlepšit ?

Etiopské ministerstvo zdravotnictví se s tím nyní sice snaží něco dělat a věnovat více pozornosti problematice nepřenosných chorob, ovšem kvalita péče se oblastně dosti liší. Proto je život s diabetem (zejména mimo hlavní město) pořád velmi obtížný.

Mgr. Kamila Leciánová

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x