Jak se žije diabetikům v Bulharsku?

Jak se liší péče o diabetiky v jiných částech světa? Jsou na tom lépe, nebo hůře než čeští pacienti? Náš seriál vás tentokrát zavede do Bulharska. O podmínkách léčby v této zemi jsme mluvili s místním zástupcem mladých leaderů Velizarem Dimitrovem.

Jak se žije diabetikům v Bulharsku?

Velizare, pokud vím, věnuješ velkou část svého volného času sportovním aktivitám. Jak zvládáš případné hypoglykemie?

Obávám se, že téměř každý diabetik už někdy zaznamenal během sportovní aktivity hypoglykémii a ani já nejsem výjimkou. Rád hraji fotbal, tenis a také lyžuji. Kromě toho mě ještě baví turistika a občas si zahraji squash. Hypu předcházím prostě tak, že si dám něco sladkého už před sportováním…třeba Snickers  Ale jinak se samozřejmě snažím hypoglykemickým stavům vyhýbat, takže si pravidelně kontroluji hladinu krevního cukru a navíc beru vždy v potaz druh sportovní aktivity a množství aktivního inzulinu v těle. Často doplňuji cukr i během sportu, buď přímo hroznovým cukrem nebo raw tyčinkou.

Jak se žije lidem s diabetem v Bulharsku? Musí místní diabetici platit za kompenzační pomůcky nebo za inzulin? Je těžké získat inzulinovou pumpu?

Občas mám pocit, že žít v Bulharsku s diabetem je stejné, jako účastnit se hry „Kdo přežije“. Stát sice hradí inzulin a dva typy inzulinových pump, ovšem každý diabetik má k dispozici pouze 450 testovacích proužků na měření glykemie. Za jehly si musí každý platit sám a hodnoty glykovaného hemoglobinu jsou kontrolovány dvakrát za rok. Co se týče senzorů ke kontinuální monitoraci glykemie, pacient si je v případě zájmu musí zajistit sám a navíc z jiné země, což je samozřejmě velmi nákladná záležitost. V Bulharsku totiž nepůsobí zástupci firem, kteří by senzory nabízeli.

Pokud chce pacient k léčbě diabetu využívat inzulinovou pumpu, musí být jeho žádost podložená doporučením lékaře, a poté specializovaný schvalovací výbor zvažuje, zda je žadatel vhodným kandidátem, nebo ne. Pokud je pacientovi pumpa schválena, musí po 6 měsících doložit, že u něj došlo ke zlepšení hodnoty glykovaného hemoglobinu a dokázat tak, že má tato léčba pozitivní účinky na jeho diabetes.

Jsi členem nějaké asociace, která sdružuje osoby s diabetem?

Ano, jsem členem Bulharské diabetické asociace a stejně jako ostatní asociace také my pořádáme řadu osvětových akcí. Já osobně se například podílím na přípravě fotbalového turnaje DIAEURO. Dále pořádáme akci Společný krok proti diabetu s cílem zlepšit povědomí o cukrovce. V rámci této akce pořádáme například společnou plavbu lodí, jachting, cyklo-výlety či dálkový běh a doufáme, že se nám podaří nasbírat co nejvíce finančních příspěvků. Za ty pak kupujeme dětem s diabetem 1. typu senzory pro kontinuální monitoraci glykemie. Dále se snažíme pořádat různé informativní semináře o těhotenství při diabetu.

Jsou znalosti o diabetu v Bulharsku na dobré úrovni? Získal jsi vždy potřebné informace týkající se léčby?

Myslím si, že znalosti o diabetu jsou na relativně dobré úrovni díky akcím, na jejichž organizaci se podílíme. Občas mám ale pocit, že i tak je složité najít odpovědi na některé specifické otázky týkající se léčby diabetu. Musím říct, že v poslední době je stále častější a oblíbenější diagnostickou metodou sdílení vlastních zkušeností v uzavřených facebookových skupinách.

Myslíš si, že by v Bulharsku mělo dojít k nějakým změnám, které by usnadnily život lidem s diabetem?

Musím říct, že i přes obtížnou dostupnost řada bulharských diabetiků dnes využívá senzor ve spolupráci s inzulinovou pumpou. Právě užívání senzorů zlepšuje samotnou kompenzaci cukrovky a dle mého názoru je správným krokem v léčbě. Proto si myslím, že by naše zdravotnictví mělo zajistit lepší dostupnost této technologie. Děti a mladiství s diabetem 1. typu by tyto senzory měli dostávat zdarma. Také dospělí pacienti s diabetem by měli mít k této technologii jednodušší přístup.

 

Velizar Dimitrov (30)


Diabetes 1. typu diagnostikovali Velizaru Dimitrovovi před 11 lety. V hlavním městě Bulharska, Sofii, vystudoval Vysokou školu architektury, stavebnictví a geodezie a nyní pracuje ve studiu interiérového designu. Rád hraje tenis a lyžuje, ale nejvíc ho baví hrát fotbal – od roku 2013 je členem bulharského fotbalového týmu, který se pravidelně účastní akce DIAEURO, což je mezinárodní fotbalové utkání mladých diabetiků.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x