HemaGel Banner

Jak s dětmi mluvit o cukrovce v rodině

Jak s dětmi mluvit o cukrovce v rodině
Zdroj: Pixabay

Byla někomu z vaší rodiny diagnostikována cukrovka a vy přemýšlíte nad tím, jak tuto zprávu sdělit dětem, abyste je zbytečně nevyděsili? Máme pro vás několik doporučení, které vám pomohou vést tento důležitý rozhovor.

Čím méně budou mít děti informací o cukrovce, tím více se budou pravděpodobně obávat. 

Podle statistik v České republice cukrovkou každý rok onemocní okolo 60 tisíc lidí. Tato nemoc však nemá dopad jen na samotné pacienty, ale také na jejich rodiny. Jak dětem oznámit, že jste onemocněli cukrovkou?

Otevřená komunikace je základ

Odborníci se v první řadě shodují na tom, že by se nemoc neměla před dětmi tajit, ale mělo by se o ní otevřeně komunikovat. Pokud se totiž doma o nemoci přiměřeně mluví, dítě dokáže danou situaci lépe přijmout. „S cukrovkou jsem se poprvé setkala u své babičky. O tom, že tuto nemoc má, jsem věděla už jako malé dítě. Zpětně si však uvědomuji, že jsem nebyla o nemoci dostatečně obeznámená. Bála jsem se o babičku i o sebe. Pokaždé když se objevil některý z příznaků spojených s cukrovkou (které lze samozřejmě objasnit desítkami jiných obtíží), byla jsem téměř 100% přesvědčená, že jsem nemocná. Myslím si, že by se s dětmi mělo o cukrovce v rodině více bavit a vysvětlit jim, jaké jsou specifika této nemoci a také jak můžou svým blízkým s diabetem pomoci,“ vzpomíná na své první setkání s cukrovkou Hana Knopfová.


Přizpůsobte oznámení věku dítěte

Na základě doporučení Americké Akademie Pediatrů byste měli oznámení onemocnění přizpůsobit věku dítěte.

  • Dítě ve věku 2 až 6 let

V tomto věku je třeba dětem objasnit onemocnění co nejjednodušeji. Například jim sdělte, že je maminka nemocná, ale bude v pořádku, protože bude brát léky, které jí pomůžou.

  • Dítě ve věku 7 až 11 let

Dětem mezi 7 až 11 rokem můžete onemocnění lépe přiblížit a objasnit jim, co je to cukrovka.

  • Dítě starší 12 let

Pokud je dětem více než 12 let, můžou k nim být rodiče ještě otevřenější a seznámit je s léčbou i případnými nejistotami.

Při rozhovoru dejte dětem prostor na otázky a upřímně a jednoduše jim odpovězte. S objasňováním onemocnění vám mohou pomoci také dětské filmy nebo knihy, které se touto tématikou zabývají.

Knihy o životě s cukrovkou pro děti a dospívající

Děti a dospívající si rozhodně nepředstavují, že by se měli potýkat již v raném věku s vážnou nemocí, která ovlivní celý jejich budoucí život. ...


Ujistěte své ratolesti, že s cukrovkou lze plnohodnotně žít

Celá konverzace s dětmi by se měla nést v pozitivním duchu. Ujistěte děti, že nemusí mít strach, že se správnou léčbou jde cukrovku zvládnout a vysvětlete jim, k jakým změnám doma dojde, například těm, které jsou spojeny s jídlem nebo denní rutinou. Vysvětlete jim také, že si nesmí hrát s potřebami pro diabetiky a umístěte je mimo jejich dosah.


Naučte děti, co mají dělat v případě nouze

Vysvětlete dětem, jak mají rozpoznat nízkou nebo vysokou hladinu cukru v krvi a co mají v dané situaci dělat. Na příkladech jim jednoduše nastiňte, jak se budete v dané situaci chovat. Děti všech věkových kategorií byste měli naučit volat v případě nouze záchrannou službu (například pokud omdlíte nebo máte záchvat) a starší děti by měly mít přehled o tom, kde máte zásoby léků.


Veďte potomky ke zdravému životnímu stylu

dítě

Naučte děti připravit si zdravou svačinku plnou zeleniny | zdroj: Pixabay

Řada dětí, jejichž rodiče nebo prarodiče mají cukrovku, se obává, že jim budete také automaticky diagnostikována cukrovka. Objasněte jim, že tomu tak není a mluvte s nimi o tom, jak vzniku diabetu 2. typu můžou předcházet s pomocí zdravé stravy a pravidelného pohybu. Starším dětem můžete objasnit také rozdíl mezi diabetem 2. typu a diabetem 1. typu, který není ovlivněný životním stylem.


Diabetes do určité míry ovlivňuje všechny členy rodiny, proto je dobré s dětmi o této nemoci otevřeně mluvit a ujistit je o tom, že nemusí mít strach. Naplánujte rozhovor tak, aby byl pro děti příjemný a měly z něj co možná nejpozitivnější pocit. S dětmi si můžete promluvit třeba u jejich oblíbeného dezertu.

Autor: Mgr. Hana Knopfová, foto: Pixabay 

Zdroj: Diabetická asociace ČR, Healthline 

617

Diskuze k článku