Jak projít život s diabetem zdravýma nohama

Jak projít život s diabetem zdravýma nohama
Diabetici by neměli zanedbávat pravidelnou kontrolu nohou a odbornou přístrojovou pedikúru. Díky této péči předcházejí možným závažným komplikacím. Zdroj: Shutterstock

Pane Nováku, jak můžete nosit takhle rozšlapané boty? Pak se nedivte, že máte prsty otlačené stále dokola. Vždyť si to vysvětlujeme při každé kontrole, že při těžké neuropatii vám schází pocit bolesti a je potřeba kontrolovat boty i nohy každodenně i očima!

Pro tento článek jsem vybrala několik reálných fotografií obuvi pacientů z naší podiatrické ambulance v ÚVN Praha. Již opakovaně jsme si ověřili, že přísloví „opakování je matka moudrosti“ platí téměř se 100 % jistotou. Kromě edukace o vhodné obuvi pacientům v ordinaci boty skutečně prohlížíme, a pokud najdeme problém, vždy na něj poukážeme. Někdy stačí opravdu málo, například vyměnit obnošené vložky za nové, a problém může být vyřešen.

Bota č. 1

Na první pohled je zřejmé, že takto obnošené boty mohou diabetikovi způsobit více problémů a otlaků než užitku. Každá bota se časem opotřebuje, a to pochopitelně i zdravotní obuv. Vložky je obvykle potřeba vzhledem k prochození měnit za nové častěji než celou obuv.

Bota č. 2

V naší podiatrické ambulanci jsme opakovaně zaznamenali i situace, kdy pacient žádné vložky v botách neměl! Na této fotografii reálné obuvi se samozřejmě nejedná jen o estetický aspekt, ale zejména o riziko otlaků chodidel.

Bota č. 3

Jste si opravdu jistí, že nemáte v botách nic navíc? Někteří naši podiatričtí pacienti byli velmi překvapeni, když jsme v jejich obuvi při kontrole objevili např. zapomenutou ponožku shrnutou do špičky, žlutou kuličku nebo celý kaštan. Porucha citlivosti nohou při neuropatii je zrádná, nelze spoléhat jen na pocity, ale vše kontrolovat i zrakem!

Bota č. 4

Noha s tzv. kladívkovými prsty potřebuje v obuvi dostatek prostoru. V místě opěru konce prstu o podložku vzniká při došlapu velký tlak a vložka v botě se v tomto místě opotřebuje daleko dříve. Zejména u diabetiků s neuropatií, kteří necítí bolest, je nutná častá kontrola vnitřku obuvi včetně vložky očima!

Bota č. 5

Pokud se otlaky chodidel nebo prstů vrací opakovaně, bývá vhodné nosit individuálně zhotovené vložky. Ty vyrobí protetik na míru podle tvaru nohy a zohlednění zátěže na plosku při stoji a chůzi.

 

As. MUDr. Jarmila Jirkovská

2338

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku