Zlaté desatero péče o dia nohy

Levá, pravá, přední, zadní... To, že cukrovka může časem přinášet i problémy týkající se nohou, je dobře známý fakt. Je to ale nevyhnutelné? Čeká snad každého diabetika v neurčité budoucnosti amputace dolní končetiny? Pochopitelně ne. To vše i mnohem více vám objasní následující řádky věnované syndromu diabetické nohy.

Zlaté desatero péče o dia nohy
Zdroj: Shutterstock

Správnou preventivní péčí o vlastní nohy a obuv má člověk s cukrovkou šanci zabránit obrovskému procentu potíží, se kterými by se mohl dříve či později setkat. Stačí jen vzít rozum do hrsti, vštípit si pár nenáročných každodenních zásad a zejména se naučit vážit si vlastních nohou. Protože máme jen dvě a to už přece stojí za trochu snahy udržet si je v dobrém stavu.

Jak si  „vážit vlastních nohou“?

Jednoduše – věnovat jim správnou péči včas a soustavně, tedy běžně a každodenně. A začít je nejlepší už dnes, kdy jsou nohy v pořádku a zatím vlastně bezproblémové. Ať už se jedná o péči o kůži nohou a nehty nebo např. o obuv a ponožky, zásady shrnuje zde uvedené „Desatero“ – poučení pro diabetiky o prevenci postižení nohou. Text Desatera je převzatý a také všem volně dostupný na internetu, a to na webových stránkách Podiatrické sekce České diabetologické společnosti ČLS JEP na http://www.diab.cz/edukacni-materialy-podiatricke-sekce. Pod stejným odkazem má každý diabetik možnost najít i elektronickou verzi brožury pro pacienty „Jak se starat o nohy při diabetu“ plnou barevných obrázků a názorných fotografií.
Brožuru již před několika lety vytvořil tým autorů z Diabetologického centra v pražském IKEM pod vedením prof. MUDr. Alexandry Jirkovské. A pokud sami nemáte internet dostupný, nezoufejte. Zkuste požádat např. vaše děti nebo vnoučata, aby vám brožuru vytiskly. Je to bude stát jen chvíli času a několik papírů, vám ale brožura může přinést mnoho užitečných a praktických informací „jak na to“.

„Desatero“ poučení pro diabetiky  o prevenci postižení nohou ( tzv.syndromu diabetické nohy)

1) Denně nohy prohlížejte včetně mezi prstních prostor, pokud na ně nevidíte, můžete použít zrcátko nebo požádat rodinného příslušníka, aby vám nohy prohlédl.

2) Myslete na to, že máte nohy sníženě citlivé na teplo, tlak a bolest,a chraňte se před poraněním. Nechoďte bosi.

3) Udržujte správnou hygienu, teplota vody při mytí nemá přesáhnout 37 °C. Odstraňujte opatrně zatvrdlou kůži vhodnými nástroji podle doporučení lékaře či zdravotní sestry, promazávejte nohy denně vhodným hydratačním krémem nebo pěnou(ne mezi prsty).

4) Noste „správné“ boty, které vás neotlačí ani neodřou, jsou dostatečně široké a ve špičce i dostatečně vysoké, s tužší podrážkou a polopružnou plochou vložkou, bez vyššího podpatku, s upravitelnou šířkou šněrováním nebo suchým zipem, z prodyšných materiálů. Nenoste obuv naboso. Nové boty vždy noste krátce a zkontrolujte pak nohy, zda nejsou někde otlačené či odřené. Noste bavlněné či vlněné ponožky bez hrubších švů a bez stahujících lemů. Při známkách plísní perte ponožky pravidelně při vyšší teplotě.

5) Navštěvujte pravidelně odbornou pedikúru určenou i pro diabetiky. Pokud nemůžete navštěvovat odbornou pedikúru, dbejte na to, že nehty se mají zastřihávat rovně a opatrně obrušovat vhodným pilníkem. Pozor na zranění ostrými předměty.

6) Nechte si nohy u svého diabetologa pravidelně jednou ročně vyšetřit na riziko diabetické nohy. Pokud vám zjistí lékař vysoké riziko diabetické nohy, měl by vám doporučit sledování na podiatrické ambulanci (jejich seznam najdete na www.diab.cz).

7) Naučte se, jak poznat infekci rány na noze při poranění nebo puchýři či vředu. Varovnými příznaky jsou otok, zarudnutí, zatvrdnutí tkáně, vyšší kožní teplota, brnění nebo bolestivost, případně se objevuje výtok z rány. Může ale dojít i ke zhoršení kompenzace diabetu nebo ke zvýšení tělesné teploty nad 37 °C. V těchto případech informujte co nejdříve svého ošetřujícího lékaře. Čím dříve se léčba zahájí, tím lépe.

8) Navštivte vždy odborníky, máte-li otok jedné nebo obou dolních končetin nebo nově vzniklou deformitu na noze, změnu barvy kůže, zatvrdlou kůži na nohou, puchýře, praskliny, poranění nebo vře-
dy, případně pozorujete-li nově vzniklou bolest v nohou. Porovnávejte teplotu kůže na obou nohou a hlaste každou změnu.

9) Nekuřte… Kouření velkou měrou zvyšuje riziko komplikací diabetu včetně syndromu diabetické nohy.

10) Při každé návštěvě svého lékaře dbejte, aby byla vašim nohám i obuvi věnována pozornost. Upozorněte sestru i lékaře na všechny změny, které jste na svých nohou pozorovali.

DOKTORE, CO ZNAMENÁ TEN SYNDROM DIABETICKÉ NOHY? A MÁM HO I JÁ?

Správná otázka. A v podstatě jednoduchá odpověď. Sousloví syndrom diabetické nohy v sobě zahrnuje různé medicínské problémy, které se mohou objevit na noze diabetika. Nohou myslíme my doktoři část dolní končetiny „od kotníku dolů“, tedy oblast nártu, paty, chodidla a prstů nohy. Patří sem jak různé tvarové deformace, které vedou často k otlakům, odřeninám a puchýřům, tak i otevřené rány na nohou. V naší diabetologicko-podiatrické hantýrce pro takové rány používáme často výrazy „ulcerace“ nebo „defekty“.

As. MUDr. Jarmila Jirkovská