Jak předcházet syndromu diabetické nohy?

Takřka 900 tisíc Čechů trpí diabetem, mnozí z nich však nenavštěvují lékaře. Neléčená nebo špatně léčená cukrovka přitom může způsobovat celou řadu komplikací, včetně problémů s pohybovým aparátem nebo takzvané diabetické nohy.

Jak předcházet syndromu diabetické nohy?

Diabetes mellitus neboli cukrovka patří mezi nejrozšířenější choroby na světě, trpí jí každý jedenáctý dospělý člověk na světě. Vysoká hladina glukózy v krvi přitom způsobuje řadu přidružených zdravotních komplikací: postižení cév, kardiovaskulární onemocnění, může vést k mrtvici, selhání jater, onemocnění očí (tzv. diabetická retinopatie či zvýšené riziko šedého zákalu), nefropatii (onemocnění ledvin) a neuropatii, tedy postižení nervů, obvykle v oblasti dolních končetin.

Základem je důsledná kompenzace diabetu

Základem předcházení široké škály komplikací spojených s cukrovkou, včetně těch, která se týkají pohybového aparátu, je důsledná kompenzace diabetu. V první řadě se jedná o dlouhodobé udržení hladin krevního cukru v normálním rozmezí, což u zdravého člověka představuje 4 – 6 mmol/l. Je důležité se vyvarovat dramatických vzestupů a pádů této hodnoty a dále dbát na doporučení diabetologa, který individuálně nastaví vyvážený jídelníček, pohybové aktivity a případnou redukci váhy.

Syndrom diabetické nohy

Právě takzvaná diabetická noha je častou komplikací, která cukrovkáře ohrožuje. „Syndrom diabetické nohy je postižení tkání nohy. Jedním z nejčastějších projevů je ulcerace – vředy, gangrény, záněty, stavy po amputacích prstů… Je spojená mnohdy s neuropatií a různým stupněm ischemie (nedokrvení) dolních končetin. Postihuje 15–25 % diabetiků a jedná se o poměrně závažnou komplikaci,“ vysvětluje MUDr. Andrea Němcová, Ph.D z pražského Diabetologického a endokrinologického centra DiaVize. Nehojící se rány v oblasti dolních končetin mohou vést až k amputaci.

Jak předcházet problémům s diabetickou nohou?

noha, foot

  • Noste kvalitní, tzv. profylaktickou obuv. Nevhodná, nepadnoucí obuv je nejčastější příčinou vzniku defektů!
  • Pravidelně kontrolujte chodidla, případně i obuv, zejména při snížené citlivosti nohou.
  • Dbejte na pravidelnou hygienu a péči o nohy.
  • Pravidelně nohy ošetřujte, ideálně medicinální pedikúrou určenou pro diabetiky.
  • Vyhýbejte se poranění. Nechoďte bosi!
  • Zahajte včas léčbu plísňových onemocnění kůže a nehtů či drobných poranění.
  • Zanechte kouření.
  • Dbejte na správnou kompenzaci cukrovky.
  • Docházejte na pravidelná vyšetření rizik syndromu diabetické nohy u ošetřujícího diabetologa nebo na podiatrii (seznam najdete na www.diab.cz).
  • V případě vzniku obtíží (otok, horečka, nehojící se defekt, změna barvy kůže, praskliny, nově vzniklé deformity…) ihned kontaktujte odborníky.

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x