HemaGel Banner

Jak předcházet syndromu diabetické nohy?

Jak předcházet syndromu diabetické nohy?

Takřka 900 tisíc Čechů trpí diabetem, mnozí z nich však nenavštěvují lékaře. Neléčená nebo špatně léčená cukrovka přitom může způsobovat celou řadu komplikací, včetně problémů s pohybovým aparátem nebo takzvané diabetické nohy.

Diabetes mellitus neboli cukrovka patří mezi nejrozšířenější choroby na světě, trpí jí každý jedenáctý dospělý člověk na světě. Vysoká hladina glukózy v krvi přitom způsobuje řadu přidružených zdravotních komplikací: postižení cév, kardiovaskulární onemocnění, může vést k mrtvici, selhání jater, onemocnění očí (tzv. diabetická retinopatie či zvýšené riziko šedého zákalu), nefropatii (onemocnění ledvin) a neuropatii, tedy postižení nervů, obvykle v oblasti dolních končetin.

Základem je důsledná kompenzace diabetu

Základem předcházení široké škály komplikací spojených s cukrovkou, včetně těch, která se týkají pohybového aparátu, je důsledná kompenzace diabetu. V první řadě se jedná o dlouhodobé udržení hladin krevního cukru v normálním rozmezí, což u zdravého člověka představuje 4 – 6 mmol/l. Je důležité se vyvarovat dramatických vzestupů a pádů této hodnoty a dále dbát na doporučení diabetologa, který individuálně nastaví vyvážený jídelníček, pohybové aktivity a případnou redukci váhy.

Syndrom diabetické nohy

Právě takzvaná diabetická noha je častou komplikací, která cukrovkáře ohrožuje. „Syndrom diabetické nohy je postižení tkání nohy. Jedním z nejčastějších projevů je ulcerace – vředy, gangrény, záněty, stavy po amputacích prstů… Je spojená mnohdy s neuropatií a různým stupněm ischemie (nedokrvení) dolních končetin. Postihuje 15–25 % diabetiků a jedná se o poměrně závažnou komplikaci,“ vysvětluje MUDr. Andrea Němcová, Ph.D z pražského Diabetologického a endokrinologického centra DiaVize. Nehojící se rány v oblasti dolních končetin mohou vést až k amputaci.

Jak předcházet problémům s diabetickou nohou?

noha, foot

  • Noste kvalitní, tzv. profylaktickou obuv. Nevhodná, nepadnoucí obuv je nejčastější příčinou vzniku defektů!
  • Pravidelně kontrolujte chodidla, případně i obuv, zejména při snížené citlivosti nohou.
  • Dbejte na pravidelnou hygienu a péči o nohy.
  • Pravidelně nohy ošetřujte, ideálně medicinální pedikúrou určenou pro diabetiky.
  • Vyhýbejte se poranění. Nechoďte bosi!
  • Zahajte včas léčbu plísňových onemocnění kůže a nehtů či drobných poranění.
  • Zanechte kouření.
  • Dbejte na správnou kompenzaci cukrovky.
  • Docházejte na pravidelná vyšetření rizik syndromu diabetické nohy u ošetřujícího diabetologa nebo na podiatrii (seznam najdete na www.diab.cz).
  • V případě vzniku obtíží (otok, horečka, nehojící se defekt, změna barvy kůže, praskliny, nově vzniklé deformity…) ihned kontaktujte odborníky.

 

2986

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku