Jak poznám, že mám diabetes 2. typu? Mezi příznaky cukrovky patří žíznivost, časté močení i kvasinkové infekce

Jak poznám, že mám diabetes 2. typu? Mezi příznaky cukrovky patří žíznivost, časté močení i kvasinkové infekce
Dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi může způsobit závažné zdravotní komplikace Zdroj: Freepik

Cukrovce se často přezdívá tichá nemoc. Její nástup totiž může být plíživý a zpočátku nemusí vyvolávat žádné příznaky. Pokud však není rozpoznána a léčena, může vést k vážným komplikacím, včetně problémů se srdcem, ledvinami, zrakem nebo oběhovým systémem. Umět rozpoznat varovné signály, znát možná rizika a vědět, na koho se v případě potíží obrátit, je proto naprostým základem. A to i z toho důvodu, že se jedná o jeden z nejrychleji rostoucích zdravotních problémů na světě.

Celosvětově se s diabetem potýká více než 10 % populace a dle odhadů by mělo mít do roku 2045 cukrovku 700 milionů dospělých po celém světě, přičemž 90% podíl představují diabetici 2. typu. Zásadním problémem však je, že mnoho lidí, kteří mají cukrovku, o svém onemocnění vůbec nevědí, takže nezahájí léčbu včas a vystavují se riziku komplikací spojených s nemocí. Znáte hodnotu své glykémie? A víte, jaké nejčastější příznaky se při diabetu objevují?

Sledujte své tělo aneb Symptomy poukazující na cukrovku

Jak už jsme zmínili v úvodu, nástup diabetu 2. typu může být pozvolný a příznaky mohou být zejména v raných stádiích mírné, takže si zpočátku vůbec nemusíte uvědomit, že nějaký problém máte. Mezi nejčastější příznaky a symptomy diabetu 2. typu, které u sebe můžete vypozorovat, patří následující:

  • Zvýšená žíznivost – jedním z nejčastějších příznaků cukrovky 2. typu je nadměrná spotřeba tekutin. Důvodem je dehydratace organismu způsobená potřebou vylučovat přebytečný cukr z krve, což vede k častému močení, které po určité době způsobí dehydrataci a potřebu doplňovat tekutiny ve vyšší míře než obvykle.
  • Časté, zejména noční močení – jak už jsme zmínili v předchozím bodě, ledviny se snaží odfiltrovat co nejvíce přebytečného cukru z krve, a tak vyvolávají potřebu častějšího močení, a to zejména v nočních hodinách.
  • Nadměrná únava – vzhledem k tomu, že se u diabetiků 2. typu nedostává z krevního řečiště do buněk těla dostatek glukózy, kterou tělo jinak využívá jako palivo pro své fungování, může se cukrovka 2. typu projevovat nadměrnou únavou, která často bývá spojena i s pocitem neustálého hladu.
  • Brnění končetin, případně jejich necitlivost – u dlouhodobě neléčeného diabetu 2. typu dochází v důsledku vysokých hladin cukru v krvi ke zhoršení krevního oběhu, což je následováno poškozením nervů. To se nazývá jako neuropatie. V počátečních stádiích se může neuropatie projevovat pouze mírným brněním končetin, není-li však léčena, může způsobit vážné komplikace.
  • Potíže s viděním – stejně jako vysoké hladiny cukru v krvi poškozují nervy v končetinách, mohou poškozovat i drobné cévky v očích a způsobovat rozmazané vidění či vést k otokům oční čočky. Neléčení tohoto problému může vést k vážnému poškození zraku až úplné ztrátě vidění.
  • Zhoršená hojivost drobných poranění – vzhledem k poškození cév a nervů v těle se zhoršuje také krevní oběh, což mnohdy zapříčiňuje zhoršené hojení ran či řezných poranění, které se může protáhnout až na několik týdnů.
  • Svědivost v oblasti genitálií – vzhledem k tomu, že se vysoké hladiny cukru projevují i v moči, objevují se často kvasinkové infekce projevující se především pálením či bolestmi v oblasti genitálií. Kvasinky se však mohou objevit i na jiných oblastech těla, typické je pro ně meziprstí či podpaží.

Vykopejte si hojiče kostí a připravte mazání nejen na bolavé klouby. Čas sběru kostivalu právě přichází

Růžovo-fialové květy až metr vysokého kostivalu lékařského (Symphytum officinale) zaujmou během léta nejen naše pohledy, ale obaleny jsou i ...

Cukrovku 2. typu můžete oddálit životním stylem

Hlavními rizikovými faktory diabetu 2. typu je kromě rodinné anamnézy také nezdravá strava, nedostatek pohybu, nadváha či obezita. Pokud se toto chronické metabolické onemocnění projeví, je charakterizováno zvýšenými hladinami glukózy v krvi. Ty pak v případě nediagnostikovaného onemocnění mohou vést k nebezpečným zdravotním komplikacím, přičemž obecně platí, že čím déle je diabetes 2. typu nediagnostikován, tím větší je riziko rozvoje dlouhodobých komplikací, jako je například retinopatie, neuropatie a další.

Chcete-li tedy odvrátit riziko vzniku diabetu 2. typu, případně zmírnit již probíhající onemocnění, je třeba dodržovat zdravý životní styl, stravovat se střídmě, mít dostatek pohybu, dodržovat režimová opatření doporučená lékařem a velmi prospěšným řešením je také snížení tělesné hmotnosti.

Můj příběh: Diagnóza cukrovky mě přivedla až na psychiatrii. Dnes jsem za to vděčná

Možná vám budu připadat jako blázen, já jsem se tak ale vlastně chovala... Když mi po zdravotní prohlídce doktor oznámil, že mám vysoký cukr, ...

Co mám dělat, pokud se domnívám, že mám diabetes 2. typu?

Objevují-li se u vás některé z výše uvedených příznaků, nebo jste si sami naměřili vyšší hladiny cukru v krvi pomocí glukometru, objednejte se na kontrolu ke svému praktickému lékaři. Ten zajistí laboratorní vyšetření krve a moči, která buď prokáží, nebo naopak vyvrátí toto onemocnění. V případě diagnózy diabetu vás pak praktický lékař často odešle ke specialistovi, tedy diabetologovi, který vám nasadí správnou léčbu, poradí s vhodným jídelníčkem i tím, jak o své tělo pečovat, abyste předcházeli komplikacím spojeným s tímto onemocněním.

Zdroje: medicalnewstoday.com, paho.org, diabetes.org.uk
Foto: Freepik

9326

Diskuze k článku