Jak obohatit život o nový pohyb?

Výzva společnosti STOB pro tento letní týden zní: "Zkouším nový pohyb!" Přivede vás k zamyšlení, kolik různých druhů pohybu momentálně provozujete a možná vás inspiruje, abyste tento týden vyzkoušeli něco nového.

Jak obohatit život o nový pohyb?

„Pokud nevykročíte vpřed, budete stále jen tam, kde už jste.“

Rádi byste do svého života zařadili nový druh pohybu, ale chybí vám dostatečná inspirace? Pak čtěte dál. Věříme, že si mezi bezpočtem druhů pohybových aktivit najdete tu svou novou zamilovanou.

I rutinní pohyb se počítá

Zcela určitě nic nezkazíte, pokud pravidelně navyšujete i rutinní pohyb, tím podpoříte výdej energie během dne a snáze docílíte posunu energie ve prospěch výdeje nad příjmem energie. Zaměřte se proto na zvýšení běžné chůze, domácích prací, vyhýbejte se eskalátorům, výtahům, dlouhému sezení, lenošení na kanapi, dojíždění autem a raději se pokuste co nejvíce tělo vystavit fyzickému výdeji.

Posilujte svaly “sezením”

Pořiďte si malý overball, na kterém můžete nejen cvičit, ale především „jen sedět“, díky tomu budete posilovat vnitřní, hluboko uložené svaly, které jsou velmi důležité. Právě tyto svaly bychom měli posílit jako první, než přejdeme k dalšímu obtížnějšímu cvičení. Stejně dobře slouží i fitball či balanční zdravotní židle, které pomáhají posilovat svaly kolem páteře.

Plánujte si aktivní víkendy

Zkuste si naplánovat víkendy v aktivním, sportovním duchu. Za hezkého počasí procházky v přírodě, nordic walking, brusle, jízdu na kole, v případě nepěkného počasí například plavání v bazénu, skupinové cvičení, jógu apod.

Zvyšujte kondici, ale myslete i na odpočinek

Po získání prvotní kondice můžete přidávat lekce cvičení. Obecně platí, pokud chcete vidět brzké výsledky, je vhodné se pohybové aktivitě věnovat alespoň 4x týdně, pro udržení stavu, se kterým jste spokojení stačí 2x až 3x týdně. Avšak vždy naslouchejte svému tělu, pozor nikoli svým nutkavým myšlenkám zůstat odpočívat na kanapi. Myslíme tím především naslouchat signálům těla, nepřetěžovat se a myslet i na dostatek strečinku, odpočinku a spánku, který je nedílnou součástí úspěchu.

Intervalové tréninky pro uspěchané

Nemáte-li času příliš, pak by vás mohly oslovit vysoce intenzivní, intervalové tréninky – HIIT – („High-Intensity Interval Training“). Jedná se o typ tréninku, ve kterém pravidelně střídáte aktivitu o vysoké intenzitě s aktivitou o nízké intenzitě. Tento typ tréninku je určen spíše pro pokročilé, zdatnější sportovce a zabere vám průměrně 15-20 minut.

Posilovat se dá i doma

Dalším vhodným typem cvičení je posilovací cvičení. Posilování pomáhá budovat a chránit svalovou hmotu. Díky zvyšování svalové hmoty současně zvyšujete i bazální energetický výdej, a to dokonce i ve stavu, kdy jste v klidu. Pro posilovací cvičení není ani potřeba chodit do posilovny. Krásně si zacvičíte i doma, alespoň zprvu, kdy Vám stačí malá zátěž. Úplný začátečník si dobře vystačí s vlastní váhou. Postupně navyšujete počet opakování. Postupně můžete přidat zátěž pomocí gumiček, činwk či pet lahví. Dají se pořídit závaží na suchý zip, které můžete připnout na ruce, na nohy, využijete je například i při chůzi, při posilování apod. Velmi účinné cvičení, které krásně využijete kdykoli, je cvičení pomocí závěsného systému (TRX), kdy zátěž korigujete náklonem vašeho těla.

Young dancing people in gym during exercise dancer workout training with happy fresh energy.

Rádi tančíte? Využijte to.

Zkoušejte různé druhy skupinových lekcí, výběr je dnes opravdu široký. Pokud máte rádi tanec, může být také skvělou aktivitou, která vás bude nejen bavit, ale zároveň i komplexně zatížíte vaše tělo.

Nechte si poradit od odborníků

Řadu skupinových lekcí rozmanitých druhů cvičení a tance nabízíme na stránkách www.stob.cz.

Tamtéž najdete i článek Mgr. Nikoly Hanyšové o tom, proč zařazovat do svého života nové druhy pohybu a jak vznikají svalové dysbalance.

Autor: STOB (STop OBezitě)


Zapojte se do Výzvy 52

Tento článek je součástí projektu Výzva 52 společnosti STOB. Pokud vás zajímají další podobné informace, zapojte se do projektu na stránkách www.stoblkub.cz také. Je to zdarma. Na každý týden je připravena jedna malá výzva, které se můžete zúčastnit a po celý rok tak postupně měnit své životní návyky k lepšímu. A protože jen příjemné změny mají šanci být trvalé, jsou jednotlivé výzvy postavené tak, aby vás bavily. Obsahují motivační videa, blogy, soutěže o ceny a hlavně nespočet zajímavých populárních témat a mýtů, o kterých zjistíte pravdu.

 

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x