Jak se žije diabetikům v Chorvatsku?

Chorvatsko představuje pro většinu Čechů ideální destinaci pro dovolenou, jak se tam však žije osobám s diabetem? Zeptali jsme se místní zástupkyně mladých leaderů, Maji Vukovičové, která se zúčastnila mezinárodního IDF Campu v Kanadském Vacouveru.

Jak se žije diabetikům v Chorvatsku?

Majo, jak se daří diabetikům v Chorvatsku? Jakou mají péči?

Myslím si, že úroveň péče o diabetiky 1. typu je poměrně dobrá. Inzulinová léčba je plně hrazena zdravotními pojišťovnami, a proto za inzulin nemusíme doplácet. Co se týče množství testovacích proužků do glukometru, tak dospělí mají nárok na 1500 proužků ročně, děti pak na 2000 proužků ročně. Inzulinové pumpy jsou také plně hrazeny pojišťovnou stejně jako všechen spotřební materiál, který je k pumpě zapotřebí. Máme však jen malý výběr mezi inzulinovými pumpami, v roce 2016 jsme měli v nabídce jen jednu, proto pracujeme na tom, aby se nabídka inzulinových pump rozšířila. Senzory pro kontinuální monitoraci glykemie si ovšem musí hradit každý pacient sám, což je poměrně nákladná záležitost, kterou si určitě nemůže dovolit každý pacient.

Jsi členkou nějaké organizace, která se zaměřuje například na edukaci a zkvalitnění života osob s diabetem?

Ano, jsem členkou Svazu diabetiků v Záhřebu, který organizuje mnoho projektů zaměřených na osoby s diabetem jak 1., tak i 2. typu. Pořádáme mnoho sportovních aktivit či edukačních seminářů. Zajímavé a přínosné jsou například edukační přednášky zaměřující se na problematiku diabetu a těhotenství nebo na téma diabetes a zdravé stravování.
Například před půl rokem jsme pořádali závod cyklistů, ovšem ne proto, abychom závodili, ale proto, abychom se společně setkali a abychom ukázali, že sport vede k lepší kompenzaci diabetu. Na akci vládla přátelská atmosféra, což v kombinaci s dobrým počasím a krásnou chorvatskou krajinou přineslo akci velký úspěch. Trasa vedla po okolí města Sisak a poté, co všichni cyklisti dorazili do cíle, jsme všichni zamířili do blízké restaurace. Této vyjížďky na kolech se zúčastnili nejen diabetici, ale všichni zájemci, kteří ten den chtěli udělat něco dobrého pro své zdraví. Akce se setkala s velkým ohlasem a my doufáme, že příští ročník naváže na tento letošní úspěch.

Takže se domníváš, že pacienti v Chorvatsku mají dostatečnou edukaci?

Ano, myslím si, že edukace pacientů v Chorvatsku je dokonce na vysoké úrovni, protože většina pacientů s diabetem ví, že je nutné pravidelně kontrolovat hladinu cukru v krvi, vhodně se stravovat aj.

Jak by se dle tvého názoru mohla v Chorvatsku zlepšit kvalita péče o diabetiky?

Podle mě by se měl navýšit počet testovacích proužků do glukometru, a to jak dospělým, tak i dětem. Myslím si také, že určité množství senzorů pro kontinuální monitoraci glykemie by mělo být diabetikům plně hrazeno.

Mgr. Kamila Leciánová

Maja mluví i česky

Maje Vukovičové je 25 let a pochází ze Sisaku, což je město, které se nachází ve středním Chorvatsku asi 55 km od hlavního města Záhřeb, kde nyní Maja žije a studuje na univerzitě. Maja má velmi blízko k české kultuře, protože její matka se jmenuje Vlasta a pochází z Čech. Proto Maja mluví česky, i když, jak sama tvrdí, sice ne moc dobře, ale zatím jí každý Čech vždy rozuměl – což mohu osobně potvrdit. Maja onemocněla diabetem 1. typu před šesti lety a jak sama říká, tento „hořkosladký život“ ji mimo jiné přinesl spoustu nových přátel a zážitků. Dobré kompenzace se Maja snaží dosáhnout také za pomoci sportu, proto ráda plave, jezdí na kole, běhá a tančí.

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x