Když pálí žáha a babské rady nezabírají: Na vině jsou příliš kyselé žaludeční šťávy a reflux jícnu
Jak bránit ztrátě svaloviny ve stáří a nemoci
Problém ztráty svalové hmoty se netýká pouze chronicky nemocných lidí. V populaci přibývá stále více poměrně zdravých starých osob, které již nepotřebují intenzivní léčbu diabetu ani intenzivní prevenci aterosklerózy, ale potřebují kvalitní svaly. Bez nich zůstávají upoutáni na lůžko bez schopnosti sebeobsluhy.
Kosterní svaly jsou největší metabolicky aktivní tkání v těle, která má mnoho fyziologických funkcí, mimo jiné i zpracování glukózy z potravy. Přesto nebývá podíl svaloviny v těle ani svalová funkce předmětem rutinního vyšetření u lékaře. Ztrátu svalové hmoty a poruchu svalové funkce při stárnutí a u chronických chorob označujeme odborným pojmem sarkopenie.
Ke změnám ve svalové tkáni může dojít vlivem klidového režimu, probíhajících zánětů, procesů spojených se stárnutím (např. nechutenstvím), ale také při příjmu nevyvážené stravy. K sarkopenii přispívá také nízká fyzická aktivita, jejímž následkem je nárůst tukové hmoty ve stáří. Podvýživa a kachexie (celková sešlost, chátrání a hubnutí) je pozorována u osob s nádory, u chronické srdeční slabosti, u jaterní cirhózy a u dalších chorob.
Jak úbytku svalů předcházet?
- Základním opatřením je pravidelná fyzická aktivita. Doporučuje se fyzický pohyb typu chůze co nejdéle a co nejčastěji.
- Důležitý je také dostatečný příjem potravy bohaté na bílkoviny (osoby nad 65 let věku by neměly hubnout). Vhodné jsou např. vejce, tvaroh, maso, sója, cizrna, jogurty, mléko i sýry. Aminokyseliny (stavební kameny přijatých bílkovin) podporují výrobu svaloviny.
Protože ve vyšším věku jsou účinky této podpory snížené, tělo potřebuje vyšší dávku bílkovin, aby mohla být stimulace k výrobě svaloviny dostatečná. Obecně se doporučuje vyšší příjem bílkovin u osob nad 65 let věku s normální funkcí ledvin (1–1,2 g bílkovin na 1kg váhy člověka a den) na rozdíl od doporučeného příjmu u mladších jedinců (0,8 g bílkovin na kilogram váhy a den). To znamená, že by měl starý člověk přijímat více než 100 g bílkoviny denně. U podvyživených osob nebo u osob s chronickým onemocněním se doporučuje příjem proteinů zvýšit dokonce na 1,3–1,5 g na kilogram váhy a den. Problémem je, že většina starých osob dává přednost sacharidům. (Tato doporučení je nutné upravit po poradě s lékařem u osob se sníženou funkcí ledvin.)
Vitamín D snižuje riziko zlomenin
Velice důležitý je rovněž příjem vitaminu D, který mladý a zdravý člověk vyrábí v kůži při oslunění. Starý člověk má vlastní výrobu D vitaminu významně sníženou, proto ho mívá v těle nedostatek. Vitamín D přitom zvyšuje svalovou sílu a chrání kost před odvápněním (snižuje riziko zlomenin).
Jak vzniká sarkopenická obezita?
Na obrázku je názorně vidět vznik sarkopenické obezity u seniorů. Nedostatek fyzické aktivity u seniora společně s procesy spojenými se stárnutím vede k atrofii svaloviny, poklesu svalové síly a ke snížení fyzické výkonnosti (sarkopenii). Tento proces vede dále ke snížení výdeje energie. Pokud však senior přijímá dále stejné množství energie jako dříve, dochází k ukládání tuku, především do viscerální oblati (do břicha), a vzniká sarkopenická obezita, která zvyšuje inzulinovou rezistenci a vede ke zvýšenému riziko aterosklerózy.
Co rozumíme pod pojmem sarkopenie?
- snížený objem svalové hmoty
- snížení svalové síly a stažlivosti
- snížení výkonnosti
Sarkopenii rozdělujeme na:
- primární – vzniká hlavně ve stáří
- sekundární – vzniká při chronickém onemocnění (např. rakovině)
Prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
25686
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný